Zorunlu Bireysel Emeklilik Kesintisi

Zorunlu Bireysel Emeklilik

Geçen yıldan bu yana konuşulan Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi, 2017 itibari ile yürürlüğe girdi. Vatandaşı ileriki yaşlarda ekonomik sıkıntılar çekmemesi için hazırlanan bu sistem, bir çok kişiyi sevindirdi. Zorunlu bireysel emeklilik 45 yaş altı için başladı. Peki “Zorunlu Bireysel Emeklilik Kesintisi ayda kaç para olacak?” Bir çok kişi bu sorunun cevabını arıyor. Dilerseniz bu konuyu ayrıntıları ile paylaşalım.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kesintisi

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kesintisi

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kesintisi

Zorunlu Bireysel Emeklilik sistemini 10 yıl devam ettirme sözü verenlere, Devlet bin (1.000 TL.) Lira teşvik sağlayacak. Brüt maaş üzerinden %3 kesinti yapılacak. Daha net bir şekilde öğrenmek isterseniz, hemen örnek bir tablo çıkaralım.

Asgari ücret alan işçiden kesilecek emeklilik ücreti;

Asgari ücret alarak çalışan bir işçinin brüt maaşı 1.777 TL. Verilen asgari ücretin %3’ü ise, yalnız Elli Üç (53 TL) liraya tekabül etmektedir. Bu nedenle Bireysel Emeklilik asgari kesintisi 53 TL olarak belirlenmiştir.

Sisteme katılanlardan kesilecek olan en yüksek emeklilik ücreti ise 340 TL olarak gerçekleşecektir. Aylık maaşından 340 kesilen bir işçinin, brüt maaşı 11.000 TL’ye gelmektedir.

Sistemden ayrılmak ve ayrılma formu için lütfen buradan detayları inceleyiniz.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kesintisi

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kesintisi

Bireysel emeklilik sistemi hakkında detaylı bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ayrılırsam Kaç Para Kesilir?

”Zorunlu Bireysel Emeklilik sisteminden ayrılmak istiyorum” diyenlere, uzmanlar uyarıda bulunuyor. 10 yıllık süre öncesi bu sistemden ayrılmak isteyenler, verilen teşviklerin büyük çocukluğundan yararlanma şansına sahip olamayabilir. Hatta hemen ayrılan işçi bazı durumlar da Devlet teşviklerinin hiç birinden bile yararlanma şansına sahip olamayabilir. Bu nedenle ayrılmak istiyorsanız, şimdiden söz vermemiş olmanızı öneriyorlar. Birikim yapanlar için %25 Devlet Katkısı değerlendirmeye alınıyor.

BES kesintileri ne zaman başlayacak

Aşağıda vermiş olduğumuz bilgiler, şirketlerin zorunlu kesintiye başlama tarihini belirtmektedir.

  • Memur maaşlarından zorunlu bireysel emeklilik kesintisi 1 Nisan 2017
  • Bin (1000) kişiden fazla personel çalıştıran şirketler 1 Ocak 2017
  • 250 – 999 aralığında personel çalışan şirketler 1 Nisan 2017
  • Orta ölçekli ve çalışan personel sayısı 100 – 249 arası şirketler 1 Temmuz 2017
  • Küçük ölçekli ve çalışan işçi sayısı 50 – 99 arası olan şirketler 1 Ocak 2018
  • Esnaf olarak çalışan yerler işçi sayısı 5 – 9 arası olanlar 1 Ocak 2019

Tarihleri itibariyle maaşlarından kesinti başlayacaktır. Bu tarihler arasında kesilen bu paralar, sistemden çıkma isteğinin ardından iade edilecektir. İade edilecek paralar ortalama bir hafta, 10 gün içerisinde hesaplara yatırılacaktır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kesintisi

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kesintisi

Maaşım dan kaç para kesilmiş nasıl öğrenebilirim?

Şirketin anlaşma sağladığı sigorta şirketlerinin mobil uygulamalarını cep telefonlarına indirerek öğrenebilirsiniz. Bu uygulamalara giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve şifreniz yeterli olacaktır. T.C. kimlik numaranızı nüfus cüzdanı ya da Sürücü belgesi üzerinde bulabilirsiniz. Şifreniz ise, anlaşma yapılan emeklilik sigortası şirketini arayıp öğrenebilirsiniz. Örneğin Anadolu Hayat Emeklilik Sigorta mobil uygulama giriş şifresini öğrenmek için 444 5 500 numaralı telefon numarası ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Müşteri danışmanı size zorunlu bireysel emeklilik kesintisi ve şifre alma hakkında yardımcı olacaktır. Yazımızı sosyal medya üzerinden paylaşarak, çevrenizde bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan dostlarınıza yardımcı olabilirsiniz. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.