Zorunlu Bireysel Emeklilik Detayları

Zorunlu Bireysel Emeklilik Detayları

Son günlere gündeme damgasını vuran “Çalışanların Maaşlarından yüz (100) lira kesilecek” söylentileri, yani Zorunlu Bireysel Emeklilik Detayları ve sistemi bu sayfada!

Tüm çalışanların Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olacağı otomatik katılım uygulaması için start verilmek üzere. Hükümetin; Haziran sonuna kadar yapacağı düzenlemeler ile, tüm çalışanlara “Otomatik Bireysel Emeklilik Hesabı” açılması bekleniyor. Bu düzenleme ile esas alınan amaç ‘Tasarruf oranlarını arttırmak’ olurken, sisteme tüm çalışanlar dahil olacak ve çalışanların her biri 100 TL katkı payı ödeyecek.

Zorunlu-Bireysel-EmeklilikSistem Zorunlu mu Olacak?

Tüm çalışanların otomatik emeklilik sistemine dahil edileceği bir yapı kurmak için, kanun taslağı üzerinde çalışmalar son sürat devam ediyor. Henüz belirlenmiş bir yasa taslağı olmaması ve uygulamanın şu an için sadece planlanıyor olması ile birlikte, çalışmanın en geç bu yasama döneminde yasalaşması düşünülüyor.

Henüz kesinleşen bir yasa taslağı yok, fakat sistemde her hangi bir zorunluluk olmayacak ve tamamen isteğe bağlı olacak. Yani isteğe bağlı olacak olan bu sistemden, isteyen çalışanlar belirli bir süre sonra kendi istekleri ile çıkabiliyor. Ayrıca iş verenlerin bu sisteme katkı yapmayacağı ve muhtemelen sistemin yaz sonuna kadar yetiştirilmesi gündeme gelebilir.

Bu planlama ile Çalışanları Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamına dahil ederek, ülkenin tasarruf oranında artış yaşanması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, BES’te otomatik katılım’a dönük mevzuat çalışmalarının başlatıldığını ve bu taslağın en kısa süre içerisinde Meclis’e sunulacağını açıklamıştı. Yapılan bu açıklamanın ardından, tüm iş veren ve çalışanların dikkati bu uygulamaya çevrildi.

Şu an için Hazine, Otomatik Katılım Sistemi, taslağı için çalışıyor ve henüz ortada hazır bir taslak yok fakat, bu uygulamanın daha önceden kullanılarak başarının yakalandığı ülkelerde ki (İngiltere, Yeni Zellanda) modeller üzerinde inceleme yapılıyor.

Bugün için paylaşımda bulunmuş olduğumuz “Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)” başlıklı konu, henüz planlanma aşamasında olup, her hangi bir geçerliliği olmamaktadır. İlgili konu hakkında detaylı bilgi paylaşımları yapan Gazete ve Televizyon, habercilik usulü gereği yayın yapmaktadır. Kredibanka.org ailesi ilgili konu hakkında hiç bir bilgi ve belgeye sahip değildir. Özel içerikli bu yazımız “Zorunlu Bireysel Emeklilik Detayları” hakkında yapacağınız tüm görüş ve önerilerinizi titizlikle inceliyor, takipçilerimiz ile anında paylaşıyoruz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.