Zorunlu Bireysel Emeklilik Ayrılma

Zorunlu Bireysel Emeklilik Ayrılma

Zorunlu bireysel emeklilik ayrılma talebinde bulunmak isteyen takipçilerimiz, “zorunlu emeklilikten ayrılma dilekçesi sayfanın alt bölümünde bulabilirler. Otomatik Katılım kapsamında çalışan vatandaş, çalışmış olduğu şirket tarafından kendisine emeklilik planına dahil olduğunun bildirilmesi tarihini takip eden 2 ay içinde sözleşmeden cayma talebinde bulunabilir. Yani zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunuz ilk iki ay içerisinde, herhangi bir kayıp yaşamadan ayrılabilirsiniz.

2 ay olarak belirlenen bu cayma tarihinden sonra sistemden ayrılmak isteyen katılımcılar, bireysel emeklilik sistemi ayrılma koşullarına göre ayrılırlar. Bu demek oluyor ki; sisteme dahil olarak elde edilen yatırım getirisi miktarı üzerinden, sistemde geçirilmiş olunan süreye bağlı olarak değişecek oranlarda Gelir Vergisi kesintisi yapılacaktır.

Dilerseniz bu Sayfadan aylık kaç para kesileceğini öğrenebilirsiniz.

Sistemden Ayrılırsam Kaç Para Kesilecek?

  • Sistem de 10 yıl geçirip 56 yaşını doldurmuş ve vefat, tasfiye, maluliyet, vb. zorunlu hallerden dolayı ayrılmak durumunda kalan vatandaş için kesinti %5 olmaktadır.
  • Yine 10 yıl doldurarak 56 yaş şartını yerine getirmeyenler için oran %10 olacaktır.
  • 10 yıl sistemde kalma ve 56 yaşını doldurma şartlarını yerine getirmeyen vatandaş için bu oran %15 olacaktır.

Son olarak Devlet katkısı ve getirilerine hak kazanma oranları, sistemde geçirilen süreye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Ayrılma

Zorunlu Bireysel Emeklilik Ayrılma

Cayma Dilekçesi (BES’ten Çıkma Formu)

Cayma dilekçesini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız yararınıza olacaktır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi Sistemden ayrılma dilekçesine, yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz. Lütfen bu formu dikkatlice inceleyip, gerekli yerleri doldurunuz. Bu formu doldurmaya gerek kalmadan sistemden çıkmak istiyorsanız, lütfen ilgili emeklilik şirketini arayınız. Bu aramanız sonrası müşteri danışmanı sizlere gerekli bilgileri verecek ve sistemden ayrılmanız için herhangi bir sorun kalmayacaktır. Dilerseniz şimdi zorunlu bireysel emeklilik ayrılma dilekçesi ya da formunu inceleyelim.

ZORUNLU BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (BES) AYRILMA FORMU

Aylık kaç para kesileceğini öğrenmek için lütfen buraya göz atınız.

Yukarıda göstermiş olduğumuz BES ayrılma formu, tamamen örnek amaçlı yayımlanmıştır. İlgili firmaya bu örneğin geçerli olup, olmadığını lütfen danışınız. Ayrıca bu konu hakkında sormak istediğiniz diğer tüm soruları, bizlere iletişim butonu ya da yorum yapma özellikleri aracılığı ile sorabilirsiniz. Uzman ekibimiz sizlere en kısa süre içerisinde dönüş yapmaya çalışacaktır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.