Yurt Dışına Para Götürme Limiti

Yurt dışına para götürme limiti ve çıkarma üst limiti kaç para? Yurt dışına giderken yanımda ne kadar götürebilirim? Tüm bu soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Yurt disina para goturme limiti

Yurt dışına para götürme limiti

Yurt Dışına Para Götürme Limiti

11 Haziran 2015 tarihi itibariyle resmi gazetede yayınlanan 29383 numaralı karara göre ve yine 14 Nisan 2015 tarihli 2015/7603 sayılı karar uyarınca yurt dışına para giriş ve çıkışı serbest hale gelmiştir. Yeni kararnamelerde “yolcu beraberi” ifadesi çıkarılırken, serbestçe yurt dışına çıkarılabilecek para miktarı için yükseltme yapılmıştır. Belirlenen rakamın üzerindeki para tutarlarının yurt dışına nasıl çıkarılacağı ise “Hazine Müsteşarlığı” tarafından belirlenecektir. Bunun yanı sıra ilgili kararnameye göre  “Türkiye’ye döviz ithali serbesttir” maddesi “yurda döviz ithali ve yurttan döviz ihracı serbesttir” şeklinde değiştirilmiştir. Peki buna göre; “yurt dışına çıkarken en fazla kaç para götürebilirim?”

Yurt Dışına Para Çıkartma Limiti

Yeni düzenlemeye göre yurt dışına en fazla kaç para ile çıkılır?

 • Yurtdışı çıkışı yapan kişiler yanlarında 25.000 Türk lirasına kadar toplu parayı götürebiliyor.
 • Yeni düzenleme sonrası 5000 doları aşan dövizlerin bankadan alındığının belgelenmesi zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Yurt dışına serbestçe çıkarılabilecek döviz miktarı da 5000 dolardan 10 bin Euro’ya çıkarılmıştır. 10 bin Euro ve 25 bin lirayı bulan para tutarları, gümrüğe beyan edilmelidir.
 • Yolcu yanında 15.000 dolar değerinde ziynet eşyası götürebiliyor. Bu değeri aşan ziynet eşyasının gümrüğe bildirilmesi gerekiyor.
 • Bunun yanında Türk parasıyla ödemesi sağlanan belgelerin de Türkiye’ye ithalatı ve ihracatı serbest bırakılmıştır.
 • Kişiler yurt dışına para gönderimi yaparken, bankacılık sistemini kullanabileceği gibi Türk parası ve dövizi yurt dışına götürebilirler.
 • Yurt dışında yerleşik olarak ikamet eden kişiler ve Türkiye’de yerleşik olan fakat yurt dışında çalışan kişiler, yurda girişte beyan etmek koşuluyla 25 bin lira üzerindeki parayı yurt dışına çıkarabiliyor. 25 bin lira üzerindeki paralar bankalar aracılığıyla yurt dışına çıkarılabilir.

Yurt Dışına Para Çıkışlarında Kontrol Nasıl Yapılmaktadır?

Yurt dışına en yüksek kaç para götürebilirim ve bu parayı nasıl çıkarabilirim?

Yurt dışına en fazla 25 bin Türk Lirası ve 10 bin Euro paranın nakit olarak çıkarılabileceğini belirtmiştik. Yurt dışına çıkışlarda yolcunun beraberinde taşıdığı “nakit para”, Gümrük Muhafaza Müdürlükleri tarafından kontrol edilir. Kuryeler ve yolcular beraberlerinde transfer edilen paraların kontrolünü ve kayıt altına alınması işlemlerini, Gümrük idareleri yürütmektedir.

yurt disina para goturme limiti

Yurt dışına para götürme limiti

Yurt dışına para götürme limiti ile ilgili vermiş olduğumuz detaylar, bilgi paylaşımı amaçlı yayımlanmıştır. Bu bilgiler; ”Yurt dışına yasal olarak en çok kaç para çıkarabilirim?” ve ”yurt dışına çıkarken en fazla kaç para çıkarılabilir?” gibi sorular için yayımlanmıştır. Paylaşılan bu konu hakkındaki tüm görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmayı unutmayınız. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bknz.

9 yorum

 1. önder

  22 Aralık 2017 at 20:59

  yurtdışında herhangi bir ülkede yaşamak istesem.türkiyedeki birikimimi nasıl gittiğim ülkede kullana bilirim.25 bin ytl ve 10 bin eyro yanımda götürebileceğimi öğrendim .ancak gittiğim ülkede yaşamk için nasıl türkiyedeki paramı kullanırım
  yada orda bir mülk alacağımı varsayarsak burdan nasıl paramı götürebilirim

  • KREDİ NOTU

   22 Aralık 2017 at 21:27

   Merhaba bilgisini vermiş olduğumuz konu geçerlidir. Dediğiniz konuya gelecek olursak, bu işlemi Western Union kullanarak yapabilirsiniz. Bu konu hakkında yapabileceğiniz diğer bir işlem ise paranızı vergili olarak çıkarıp ev veya devremülk satın alabileceğiniz olacaktır. Nitekim uzunca bir süredir, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından verilen bazı izinler vardır zaten… Bunları kullanarak yurt dışına para götürebilir veya mülk satın alabilirsiniz.

 2. Arda

  26 Mayıs 2018 at 07:54

  Ayni anda 25bin tl ve 10 bin euro ile cikabiliyor muyuz? Yoksa birini secmemiz mi gerekiyor ? Sadece 25bin tl ile cikabiliriz ?yada sadece 10 euro ilemi?

  • KREDİ NOTU

   26 Mayıs 2018 at 08:40

   Maalesef konuda da belirtmiş olduğumuz gibi yurt dışına çıkarken o kadar parayla çıkamıyorsunuz. Fakat gümrük de belirtmeniz koşulu ile çıkabiliyorsunuz. Bu konuda destek alınız, iyi yolculuklar.

   • mtu

    11 Haziran 2018 at 18:45

    max 10 euro(veya dengi döviz) buna artı olarak max 25 bin tl çıkarabiliyoruz şeklinde anladım. doğru mudur?

  • mtu

   11 Haziran 2018 at 18:43

   bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum. haberde yazılana göre 25 bin tl ve 10 euro(veya bunun dengi başka döviz olabilir) bunlar ayrı ayrı limitler mi??

 3. Furkan

  4 Temmuz 2018 at 01:18

  Sorulan sorulara biraz daha açıklayıcı cevap verseniz akıllıca olmaz mı ?
  “Nitekim uzunca bir süredir, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından verilen bazı izinler vardır zaten…” derken neleri kastediyosunuz bir iki tane örnek verirseniz seviniriz.
  Sadece western union da yok ayrıca yurt dışına para göndermek için daha başka bir çok yol var, western union daha güvenilir ama maliyeti yüksek diğerlerine göre…

  • KREDİ NOTU

   4 Temmuz 2018 at 21:07

   Furkan bey öncelikle yurt dışına para götürme limitleri başlıklı yazımıza göstermiş olduğunuz ilgi ve alaka için teşekkür ederiz. Bu konu hakkında bildiğiniz tüm detayları bizimle paylaşmak için info@kredibanka.org adresine mail atabilirsiniz. Ayırca Facebook veya Instagram sayfalarımız üzerinden bizimle iletişim kurarak, insanlara ücretsiz verilen bilgilere sizde destek olabilirsiniz. Tekrar ilgi ve alakanıza teşekkür eder, kredi banka ailesi olarak mutlu bir yaşam dileriz.

 4. Dilek Deniz

  30 Ağustos 2018 at 23:52

  Merhaba, ben ve 11 yaşında oğlum seyahat edersek on bin Euro ben ve on bin Euro da o yani toplam 20 bin Euro götürebiliyor muyuz?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.