Yeni Motorlu Taşıtlar Vergisi Belli Oldu

2018 Yeni motorlu taşıtlar vergisi belli oldu! Yeni yapılan zamlar sonrası tepkilere neden olan MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi), gündem yarattı. Yeni zamlara ilişkin tüm bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Yeni Motorlu Taşıtlar Vergisi Belli Oldu

Motorlu araçlardan yıllık olarak alınan vergilere, motorlu taşıtlar vergisi denir. Bu vergi ödemeleri yıl içerisinde iki (2) eşit taksitle ödenir. Altı (6) ayda bir ödenmekte olan MTV, tüm araç sahiplerinden tahsil edilmektedir.

Yeni motorlu tasitlar vergisi belli oldu

Yeni motorlu taşıtlar vergisi belli oldu

2018 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi zammı %40 oranında yapılacağı ön görülüyor. MTV’nin fiyatları, aracın motor hacmi ve yaşına göre değişiklik gösterebilmektedir. Aracın motor hacmi büyüdükçe ve otomobil modeli de yükseldikçe, ödenecek rakamlar artıyor. Motorlu taşıtlar vergisi zam oranı binek araçlara 2018 yılından itibaren uygulanacaktır. Yapılan açıklamalara göre, yapılan fiyat artışının ardından en düşük MTV vergisi 258 TL artış gösterecek. Motorlu taşıtlar vergisindeki %40 oranında artış, halk tarafından büyük tepkilere neden oldu. Örneğin; 2017 yılında 680 lira vergi ödeyen bir araba sahibi, zam uygulamasından sonra 952 TL vergi ödeyecektir.

2018 Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Sorgulanır

“Gelir İdaresi Başkanlığı” (GİB) online İnternet sitesi üzerinden araç vergi borcu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Yani “Maliye Bakanlığı Vergi Dairesi” gibi kurumlara ulaşım sağlanması gerekmiyor. Bu işlemi plaka uygulamasını kullanarak kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sonuç olarak tüm detayları ile bakiye tutarını öğrenebilirsiniz. Taşıt vergi borcu sorgulama işlemleri ve tüm MTV işlemleri ile ilgili olarak GİB üzerinden her türlü bilgiye kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Tüm bu işlemleri GİB üzerinden ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işlemleri tamamen ücretsizdir. Sorgulama işlemi yapabilmek için gerekli olan tek şey, plaka numarası olacaktır. 2. el araçlarda sadece aracın plaka bilgisini sistemde ilgili alana girerek, tüm borçları görme işlemini sağlayabilirsiniz.

2018 MTV Zamlı Ödeme Zorunluluğu

Araç vergileri ödenmesi kanunen zorunlu olan vergilerdir. Ödenmesi gereken bu ücretler düzenli bir şekilde ödenmez ise, araç sürücüleri hakkında cezai işlem uygulaması başlatılmaktadır. Bazı durumlarda ise araç trafikte seyir halinde iken, trafik görevlileri tarafından trafikten men edilebiliyor. Bu tarz durumlar ile karşı karşıya gelmek için aracın vergi borcunu sorgulayarak ödeme işlemlerini zamanında yapmanız faydalı olacaktır. MTV ödeme kolaylığı sağlamak amacı ile vergi ödemesini iki eşit taksite bölerek tahsilat yapmaktadır.

Motorlu tasitlar vergisi belli oldu

Yeni motorlu taşıtlar vergisi belli oldu

2018 Yılı motorlu taşıtlar vergisi için yapılan değişiklikler şimdilik bu kadar. İlerleyen dönemlerde farklı bir çalışma yapılır ise, sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.