Yeni FED Başkanı Adayı Belli Oldu

Amerika Merkez Bankası (FED) başkanlığı için yapılacak isim değişikliği ABD Başkanı “Donald Trump” tarafından duyuruldu. Yeni FED başkanı adayı belli oldu! “Yeni FED başkanı kim oldu?” ABD başkanı Donald Trump tarafından FED başkanlığı için aday isim belirlendi. ABD Başkanı Donald Trump” yeni Fed başkanı olarak “Jerome Powell” isimli yönetim kurulu üyesini işaret etti.

Yeni FED baskani

Yeni FED başkanı adayı belli oldu

FED başkanı, dünya ekonomisi için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Özellikle ülkeler için belirlemiş olduğu kredi notu istatistikleri, büyük yankı uyandırıyor. Haber bültenlerinde duymaya alışkın olduğumuz “Fed Türkiye’nin kredi notu veya puanını düşürdü!” gibi haberler, bu kurumun ismini ülkemiz de sıkça duyulmasını sağlıyor.

Yeni FED Başkanı Adayı Belli Oldu

yeni fed baskani belli oldu

Yeni FED başkanı adayı belli oldu

ABD başkanı Donald Trump, fed başkanlığı için aday gösterdiği “Jerome Powell” ismini Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında duyurdu. Basın toplantısı boyunca oldukça dikkatli davranışlar sergilediği gözlemlenen Donald Trump, yeni başkan adayını açıklarken mutluluk duymuş olduğunu ifade etti. Ayrıca ülke ekonomisi için güzel günlerin geleceği yönünde açıklamalar yaptı. 2018’de boşalacak koltuk için yeni aday belirlenmiş oldu. Şu anki FED başkanı “Janet Yellen”, görevini Şubat 2018 tarihinde tamamlamış olacak. Buna göre 3 Şubat 2018 günü Yellen koltuğunu Powell yetkisine devredecek gibi görünüyor. Amerika’nın ilk kadın FED başkanı olma unvanı kendisine verilmişti.

2018 yeni fed baskani kim olacak

Yeni FED başkanı adayı belli oldu

Siyasetten bağımsız ve uzak olarak faaliyet gösteren FED için verilen bu karar, Amerika’da ikinci kez yaşanmış oldu. Başkan Yellen’in neden ikinci kez başkanlık koltuğuna oturmadığı sorularını akla getirdi. Daha önce bir kez daha dönemin başkanı “Jimmy Carter” tarafından verilmişti. İlk kadın başkan olarak koltuğa oturan isim olmuştu. Kadın başkan olması, dikkatlerin üzerini bir nebze olsun kapatmıştı.

Senato Tarafından Yeni FED Başkanlığı Oylaması Yapılacak

Tabii ki Donald Trump’ın vermiş olduğu bu kararın ardından, şimdi de gözler senato tarafından yapılacak onay sürecine çevrildi. Başkan Donald Trump tarafından verilen bu karar, senato tarafından onay alması gerekiyor. Uzmanlar tarafından senatonun bu karara onay vereceği ve herhangi bir sorun yaşanmayacağı konuşuluyor. Fakat Demokratların hala Yellen taraftarı olarak dikkat çekiyor. Senato oylamasında demokratların nasıl oy kullanacağı merak konusu. Ayrıca FED resmi İnternet sitesinden duyuru yaptı. Bu duyuru için fed bakınız.

Başkanın bu ismi seçmesi yönündeki en etkili faktörün, Powell’in Cumhuriyetçi olması olduğu konuşuluyor. 2012 Tarihinden bu yana kurumda büyük hizmetleri olması ve Hukuk mezunu olup, kamu ve özel sektör tecrübelerinin etkisi de büyük rol oynamış olabilir. Özellikle finansal bilgilerine olan güvenin, bu yönde tercih edildiğinin ispatı olabilir.

abd merkez bankasi baskani

Yeni FED başkanı adayı belli oldu

Şu an görev yapan Yelken ile yakın bir para politikası yürüten Powell’in seçilecek olması, piyasalar için herhangi bir sorun olmayacağı anlamına gelebilir. Bu nedenle piyasalarda büyük ölçekli bir dalgalanma yaşanması beklenmiyor. Senato kararının ardından artık yeni FED başkanı Powell olacak diyebiliriz.

Bir önceki konumu olan kazandıran yatırımlar içerikli yazımıza göz atabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.