Yatırım Fonu Nasıl Alınır

Yatırım Fonu Nasıl Alınır

Yatırım fonu nasıl alınır sorusuna cevap veren yazımızı dikkatle okumanız sonrası, bu fonları nereden ve nasıl alacağınızı işaret etmektedir. Ayrıca bunları alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında temel bilgileri sunmaya çalıştık.

Yatırım fonları genellikle Borsa üzerinde işlem gören araçlara verilen genel bir isim olmaktadır. Bu fon; ETF yani Exchange Traded Funds olarak da isim almaktadır. Yatırım fonları belirli bir endeks üzerinden işlem gören, içinde Hisse Senedi, Kıymetli Madenler, Tahvil Bono, Emtia gibi yatırım ürünlerinin endeks içerisindeki performansını yatırımcılara yansıtmakta olan ve payları borsa içerisinde işlem gören fonlar olmaktadır. Düşük işlem maliyetlerine sahip olmaları ve kolayca alınıp satılabilir olmalarından dolayı, günümüzde pek çok yatırımcı tarafından tercih edilmektedirler. Hem kısa vadeli yatırımlarda, hem de uzun vadeli yatırımlarda oldukça uygun yatırım araçları olmaktadır. İşlem maliyetinin düşüklüğünden dolayı işlem kolaylığı ve fonlar üzerinde sürekli takip olanağının olması, yatırım fonlarının avantajları arasında yer almaktadır.

Yatırım Fonu Nasıl Alınır

Yatırım Fonu Nasıl Alınır

Yatırım Fonu Nerelerden Alınır?

Yatırım yapmak isteyen bir çok kişinin aklına gelen ilk soru ”yatırım fonu nasıl açılır” olmakta. Bu fonlar, yetkili olan tüm aracı kurum ve bankalardan satın alınabilir. Fonları satış yetkisine sahip bankalardan alım yapabilmek için bankada yatırım hesabı açtırmış olmanız yeterli olacaktır. Aracı kurumlar ile işlem yapabilmek için de, yine yatırım hesabı açtırmanız gerekiyor. Alımı son derece kolay olan bu fonları, bankaların İnternet şubeleri aracılığıyla, mobil uygulamalar üzerinden ya da diğer bankacılık yolları ile satın alınabilir. Aracı kurum aracılığı ile yatırım fonu alım – satım işlemlerinde, aracı kurumun sizlere belirteceği İnternet sayfası üzerinden çalışan sisteme üye olarak yapılabilir. Yine aracı kurum tarafından belirlenmiş kullanıcı bilgileriniz ile bu sisteme girerek fon alım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Borsa’da işlem görmesi uygun bulunan yatırım fonlarının işlemleri, fon pazarında özellik kodu aracılığıyla yapılmaktadır. Fon alım ve satım işlemlerinizi seans açıkken gerçekleştirebilirsiniz.

Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım fonu alırken nelere dikkat edeceğiniz, bu işlemi yaparken ki en önemli unsur olacaktır. Bankalar harici bir aracı kurum aracılığıyla alım – satım işlemi gerçekleştirecek iseniz, kurumun yetkili bir kuruluş olduğundan emin olmalısınız. Yetkili kurumlar ve bankalardan aldığınız yatırım fonları, Takasbank aracılığıyla saklandığından güvenlidir olacaklardır. Yatırım fonları, diğer yatırım fonlarına kıyasla maliyet açısından daha avantajlı olsalar bile bireysel ve kurumsal tüm yatırımcıların BIST üzerinden yapılan işlemlerde işlem komisyonu talep edilmektedir.Bu nedenle işlem komisyonu oranlarına ve ne kadar komisyon kesileceğine dikkat etmeniz sizin için önemli bir unsur olacaktır.

Yatırım Fonu Nasıl Alınır

Yatırım Fonu Nasıl Alınır

Borsa
Borsa Nasıl Oynanır başlıklı konumuza göz atarak, Borsa hakkında temel bilgilere sahip olabilme şansına ulaşabilirsiniz. Borsa ve fonlar hakkında sormak istediğiniz tüm sorularınızı, ilgili başlıkların bulunduğu sayfaların en altında bulunan yorum yapma butonunu kullanarak sorabilirsiniz. Sayfalarımız aracılığı ile aradığınız bilgilere ulaşmış olduğunuz zaman, lütfen sosyal medya butonları aracılığıyla paylaşıma sununuz. Facebook gibi sosyal medya araçlarını kullanarak, çevrenizdeki tüm kişilerin bu bilgilere sahip olabilmelerini sağlamış olursunuz. Bizi takip ederek destek verdiğiniz için teşekkür eder, saygılarımızı sunarız. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.