Yatırım Fonları Nasıl Kazandırır

Yatırım yapmak isteyenlerin sıkça sordukları soruların başında ”yatırım fonları nasıl kazandırır” Sorusu gelmektedir. Bugün sizlere Yatırım Fonlarının nasıl kazandırdığına dair detaylı bilgi paylaşımı yapmaya çalışacağız. Yazımızın detaylarında yatırım fonlarının nasıl kazandırdığını öğrenebilirsiniz.

Yatırım fonu, yetkili kuruluşlar tarafından piyasaya sürülmüş ve tasarruf sahiplerince toplanmış paraların değerlendirilebilmesi yöntemiyle kazan vadeden varlıklar olarak değerlendirilmektedir. Ülkemizde yatırım fonlarının oluşumu belirli bir yasal düzenlemeyle sağlanmaktadır. Buna göre yatırım fonu kurabilmek için Sermaye Piyasası Kurulundan izin alınması gerekmektedir. Yatırım fonu çıkarabilen kurumlar, sigorta şirketleri, emekli sandıkları, bankalar, çeşitli aracı kurumlar olarak belirlenmiştir.

Yatırım Fonu Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Fonlar genel itibariyle mevduat hesaplarıyla karıştırılıyor ve yanıltabiliyor. Oysa yatırım fonlarında kazanç elde edebileceğiniz gibi kayıp da yaşayabilirsiniz. Yatırım fonu satın alacak kişilerin bu fonların risk taşıdığını unutmaması önemlidir. Yatırım fonu alımı yapmadan önce risk faktörleri dikkatlice incelenmeli ve biriktirilmiş, acil lazım olmayan bir parayla fon alınmalıdır. Bir yıl içerisinde yatırım beklentisi bulunan fonlara yönelmek yatırım fonları için ideal yatırımlardır. Daha önceki yıllar içerisinde en fazla kazandıran fonları araştırmak, fon tercihi yaparken yararınıza olacaktır.

Getirisi en yüksek olan fonlar genel itibariyle hisse senetleridir. Hisse senetlerinin daha yoğun kullanıldığı fonlar A tipi fonlardır. Ancak hisse senetlerinde yaşanabilecek dalgalanmalar nedeniyle yüksek getiri kapasitesi olan bu fonlar aynı zamanda yüksek de risk içermektedir. Yani A tipi yatırım fonlarında risk oranı yüksek, kazanç veya kayıp oranı da buna paralel olarak yüksektir. Bu sebeple güvenli yatırım arayan kişiler tarafından A tipi fonlar tercih edilmezler. B tipi fonlar ise az riskli fonlar olarak bilinmektedirler. B tipi fonlar risk oranındaki düşüşe paralel olarak kar payı düşük olan fonlardır. Bunun yanında C tipi fonlarda ise kazanç miktarı diğer iki fona göre daha düşük olmakla birlikte, bu fonlar risksiz fonlardır.

Yatırım Fonları Nasıl Kazandırır?

Doğru yatırım yapabilmek için fonlara nelerin kazanç sağladığını bilmek önemlidir. Çünkü alınan fon değer kazanırsa yatırımınız kar edecek, değer kaybederse yatırdığınız para eriyecektir. Fonlar sahip oldukları menkul kıymetlerden kar payı almaktadırlar. Elde ettikleri tüm gelirlerse fon portföyüne yansımaktadır. Fonun elinde bulunan menkul kıymetlerin değerinde artış meydana geldiğinde satış yapacak ve satıştan elde edilen karı fon portföyüne aktaracaktır. Fonun elinde yer alan gayrimenkulün değeri artış gösterdiği halde satış yapılmazsa, alınmış olan katılma belgesinin değeri artacaktır.

Yatırım Fonları Nasıl Kazandırır içerikli yazımızı okuduktan sonra, Yatırım fonları alabileceğiniz bankalar hakkında bilgi alabilmek için bankalar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Bu paylaşımları sosyal ağlar aracılığı ile paylaşarak, diğer insanlara yardımda bulunabilirsiniz. Bizi desteklediğiniz ve paylaşımlara katkıda bulunduğunuz için teşekkür eder, saygılar sunarız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.