Yatırım Fonları Getirileri

Yatırım fonları getirileri incelendiğinde, yatırımcıların bu fonlara birikimlerini yatırmaları halinde ne gibi kazançlar elde edebilecekleri ve risklerinin ne olacağı gibi bilgiler elde edilebilir. Kolektif bir yatırım aracı olan yatırım fonu, bireysel bir yatırımcının parasını bir fon hesabına yatırarak diğer tasarruf sahiplerinin paralarıyla birleştirilen birikimlerinin, bir fon yöneticisi tarafından çeşitli yatırım araçlarında değerlendirilmesi işlemine verilen isimdir. Portföy yöneticisi olarak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından belgelendirilmiş sigorta şirketleri, bankalar, aracı kurumlar, emekli ve yardım sandıkları fon kurucusu olabilirler. Fon kurucuları kendilerine belirledikleri iç tüzük esasına göre bir şemsiye fon türü seçerek işlemlerini gerçekleştirirler. Yatırımlar hakkında çok daha fazla bilgiye ulaşabilmek için Banka Haberleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

yatirim-fonu-getirileri

Yatırım Fonlarına Örnekler

  • Portföye alınacak menkul kıymetler açısından fonlar,
  • Tahvil ve bono fonu (Borçlanma araçları şemsiye fonu)
  • Sektör fonu (Kıymetli madenler şemsiye fonu)
  • İştirak fonu (Fon sepeti şemsiye fonu)
  • Grup fonu (Para piyasası Şemsiye fonu)
  • Yabancı menkul kıymetler fonu (Katılım şemsiye)
  • Altın fonu (Değişken şemsiye)
  • Diğer kıymetli madenler (Serbest şemsiye)
  • Karma fon (Garantili şemsiye)
  • Likit (Koruma amaçlı şemsiye)

Yatırım Fonlarının Getirisi Nedir?

Yatırım fonları getirileri gelirlerini portföylerinde yer alan menkul değerlerin alım – satım karlarından, temettü ve faizlerinden elde ederler. Bunun yanında portföylerinde tuttukları menkul kıymetlerin piyasa değerlerinden meydana gelen yükselmeler portföyün değerinin de yükselmesine ve buna paralel olarak pay değerinde yükselme yaşanmasına sebep olur.

Yatırım fonlarının aylık bazda bazı giderleri de mevcuttur. Bunlar, aylık bazda yönetim ücreti, fonun resmi ilan bedelleri, menkul kıymet alım – satım, muhafaza ücretleri ve komisyonları’dır. Bunların dışında eleman, ofis alanı, bilgisayar, kırtasiye gibi giderler fon kurucusu tarafından karşılanır. Yatırım fonlarının portföylerinde bulunan tüm varlıklar her iş gününün akşamında işlem gördükleri borsalardaki ortalama fiyatlarla değerlendirilirler. Fon portföy değerine alacakların eklenmesi ve borçların çıkarılması yoluyla fon toplam değeri hesaplanır.

Fon portföyünde yer alan menkul kıymetlerin, belirli bir iş gününde bir diğerine göre değer kaybetmesi ya da portföye yapılan alım – satımlar sonucunda doğan negatif neticelerden dolayı, fon birim değerinin hesaplanmasında sağlıklı bir sonuç elde edebilmek için günlük sonuçlar yerine haftalık, aylık ve üç aylık verilen esas alınması daha yerinde olacaktır.

Yatırım fonları ve getirileri hakkında detaylı bilgi paylaşımı yapmaya çalıştık. Konu hakkında sormak istediğiniz tüm soruları bizimle iletişime geçerek ya da aşağıda bulunan yorum yapma özelliğini kullanarak sorabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.