Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Tüketiciler arasında yasal takipte olanlara kredi veren bankalar hangileridir? Sorusu merak edilen soruların başında gelmektedir. O halde bizde, ”yasal takip nedir?” ve ”yasal takipte olanlara kredi veren banka var mı?” sorularına cevap bulmaya çalışalım.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Tüketicilerin kullandıkları krediler ve kredi kartlarının 90 gün boyunca ödenmemesi halinde bankalar alacaklarını tahsil edebilmek amacıyla yasal takip başlatırlar. Bu takip işlemi süresince borçlular ödeme yapmazlarsa, bankalar icra takibine başlarlar. İcra takibi yapılmış olan kişilerin kredi notu ciddi bir düşüş yaşayacağı için, bankadan yeni kredi çekebilmeleri zora girmektedir. Bankalardan aldıkları kredileri ödeyemeyenler arasından icralık olanlar kara listeye alınırlar. Kara liste merkez bankası tarafından, büyük bir titizlik ve ummalı bir çalışma ile tutulmaktadır. Bu listede yasal olarak 5 yıl gibi sürede kalacak olan kişiler, yeni kredi ve kredi kartı kullanamazlar. Fakat yine de bazı bankalar yasal takibe uğramış kişilere de kredi ve kredi kartı ürünlerini kullanma şansı tanımaktadırlar.

Yasal Takipte Olanlardan Bankaların Talepleri

Yasal takipteyim kredi alabilir miyim?” diye soran birçok kişi yazımızın detaylarındaki şartları yerine getirirse kredi çekebilir. Yasal takipte olan kişilere kredi veren bankalar bu kişilerden çeşitli teminatlar istemektedirler. Yasal takipte olan kişiler kredilerini geri ödeyemezlerse, bankalar aldıkları teminatlardan kredi borcunu tahsil edeceklerdir. Bankalar yasal takibe düşen kişiler den, ipotek değeri yüksek taşınmazları teminat olarak isteyebilirler. Bankalar arsa, ev, tarla gibi taşınmazlar yanında araçları da ipotek altına alarak kredi verebilmektedirler. Bunun yanında bazı bankalar maaşını kendilerinden alması koşuluyla 6 aydan fazla bir çalışma süresine sahip olan kişilerin gelirleri yeterli seviyedeyse bu kişilere kredi sağlayabilmektedirler. Ancak tüm bu şartları yerine getiren kişilere bankalar tarafından kredi verileceğinin bir garantisi yoktur. Yasal takibe uğramış bir kişinin teminat göstermeden kredi alabilmesi zordur.

Yasal Takibe Düşenlere  Kredi Veren Bankalar

Yasal takibe uğramış olan kişilere kredi veren bankalar, genellikle müşteri sayısı daha az olan ve genç bankalardır. Bunların arasında ING Bank, Fibabanka, Şeker Bank gibi bankalar sayılabilirler. Ancak yasal takibe uğramış bir kişi bankada tanıdığı olması halinde, daha büyük bankalardan da kredi çekme olanağına sahip olabilirler. Kredi vermek bankaların kendi inisiyatifinde olan bir durumdur. Eğer banka sizin kredinizi ödeyeceğiniz konusunda ikna olursa, kendi içinde karlı olan kredi ürününü size verecektir. Yasal takipte olanlara kredi verebilmek amacıyla birçok banka tarafından kara liste süresi de 5 yıldan 3 yıla indirilmiştir.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yasal Takibe Düştüm Kredi Alabilir miyim? sorusuna yanıt bulduğunuzu umuyoruz. Yasal Takibe Düşenlere Kredi Veren Bankalar içerikli konumuzu, tamamen bilgi paylaşımına yönelik olarak hazırladık. Bu konu hakkında yayımladığımız içerik, tavsiye ya da diğer niteliklere sahip değildir. Bilgi paylaşımına yönelik olarak hazırlanmış ve kişilerin özgür iradesine göre yön bulabilir. Bu nedenler ile bizimle paylaşacağınız her türlü görüş ve öneri, takipçilerimiz ve bizim için oldukça önemlidir. Teşekkür ederiz. KrediBanka.Org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.