Vergi Ve Prim Affı 2016

Vergi ve Prim Affı 2016

Vergi borçlarını ödemeyen vatandaş için geçmişte sunulan Vergi Ve Prim Affı 2016 yılında tekrar getiriliyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal bazı açıklamalar yaparak, vergi ve prim borcu olanları heyecanlandırdı. Geçmişte, Vergi ve prim borçlarını taksitlendirme imkanı sunulduğu halde, bu borcunu ödeyemeyen vatandaşa ikinci bir şans verileceğini müjdeledi. Maliye Bakanı düzenlemenin oldukça önemli olduğunu ifade ederek düzenleme için, Meclis açıldığı gibi çalışmalar yapılacağının sinyallerini verdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, özellikle Vergi ve Prim Borçlarını geçmiş dönemde taksitlendiren, fakat bu borçlarını ödeyemeyen kişilerin için ikinci bir şans tanınacak uyarısında bulundu. Prim ve Vergi borç taksitlerinin ödenmesi halinde, bu kişilerin tekrar sisteme dahil edilebileceğini ifade etti.

Yapılan açıklamada, 2014 Ağustos ayında çıkarılan 6552 Sayılı Kanun ile “Prim ve Vergi Borçlarının Taksitlendirilmesi affı” hatırlatıldı.

Geçmişte sunulan bu uygulama ile Vergi ve Sosyal Güvenlik Primi borçlarını zamanında ödeyemeyen kişiler için 36 aya kadar taksit imkanı sunulmuştur. Bu uygulama süresince bazı vatandaşların imkanlarının olmaması nedeniyle, taksitlerini ödeyemedikleri ve bu nedenle haklarının kayba uğradığı söyleniyor.

Prim ve vergi borcu affı için, sisteme tekrar dahil olmak isteyen bir çok mükellef olduğu söylentiler arasında. Ayrıca Bakan Ağbal “Vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılması esnafın uzun süredir talep ettiği bir konu. Bu talebi karşılamak için yasal düzenleme yoluna gideceğiz.” diye bir söylemde bulunduğu belirtiliyor.

Hazırlanan yasal düzenleme ile esnafın bu talebinin yerine getirilmesinin önünün açıldığı belirtildi.

Vergi Ve Prim Borcu Affı 2016

2011 yılında uygulamaya konulan “Vergi Barışı Kanunu”, bir çok vergi mükellefine fayda sağlamıştı. Bu Kanun affı ile bir çok kişi, “Vergi ve sigorta primi borçlarını” taksitli olarak ödeme kolaylığına sahip oldu. Fakat bu aftan yararlanıp, sonradan ödeyemeyen kişiler için yeni düzenleme yapılacağının sinyalleri verildi. Yani, “Vergi Barışı Kanunu” kapsamında borcunu taksitlendiren ve ödemelerini yapamayan kişilere, yeni bir af söz konusu olabilir. Sistemden taksitlerini ödeyemedikleri için çıkarılan vergi mükellefleri için, yeni bir af getirilecek gibi görünüyor. Düzenleme uygulamaya girerse, 3 milyon kişinin başvuruda bulunabileceği belirtildi.

Vergi ve prim borcu affı 2016 yılında yürürlüğe girerse, sayfamız aracılığı ile sizleri haberdar etmeye çalışacağız. Sunulacak bu kanundan hemen haberdar olmak için, aşağıda ki yorum yapma kutucugunun altında bulunan “Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir” seçeneğini işaretleyiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür eder, saygılar sunarız. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.