Valör Ne Demek

Valör Ne Demek

Valör ne demek, nedir ve ne işe yarar? Aradığınız tüm detaylar sayfanın devamında!

Bankacılık terimi olan valör, aslında günlük hayatta birçok kişinin bilmeden kullandığı bir terimdir. Valör nedir sorusuna cevap verecek olursak; üzerinde daha önceden anlaşma sağlanmış olan bir işlemin yerine getirileceği tarihtir. Örneğin faiz hesaplanırken banka tarafından paranın işleme alındığı, işlemin başlangıç tarihine denilmektedir. Aynı şekilde bir fonun mevduat sahibince fiili olarak kullanılabileceği tarihte valör denilmektedir. Farklı bir örnek vermek gerekirse para transferlerinde, paranın karşı tarafın hesabına geçeceği gelecekteki tarih için valör denilir. Bankalarda vadeli mevduat hesabı bulunan kişilerin sık kullandığı bir işlemdir.

Valör Ne Demek

Valör Ne Demek

Valör kelimesi İngilizce value date kelimesinden türemiştir. Valör aslında bankaların, tüketicilerin yaptığı işlemler için parayı daha fazla tutmak adına bu paradan faydalanmasıdır. Valör mantığının anlaşılması için bir örnek verelim. A bankasında hesabınız var ve B bankasındaki bir hesaba Cuma günü mesai saatleri dışında EFT yapılmış olsun. Hafta sonu resmi tatil olduğu için EFT işlemi Pazartesi günü gerçekleşecektir. Yani bu durumda valör tarihi Pazartesi günü olmaktadır. Arada kalan 2 gün boyunca banka bu parayı kullanarak fayda sağlayacaktır. Bankalardan hizmet alan bir çok müşteri sayısının oldukça yüksek olduğu düşünülürse, ne kadar ciddi bir kar elde edileceği anlaşılacaktır.

Valör Nasıl Hesaplanır?

Örnek bir valör hesaplaması yaparak size fikir verelim. Merkez Bankası‘nın gecelik faiz oranı %7,75 olsun. Tüketici Cuma günü mesai saati haricinde EFT işlemi gerçekleştirmiş olsun. Gerçekleştirilen EFT miktarı 10 bin TL olduğunu düşünelim. Pazartesi olan valör tarihini bekleyecek olan EFT işlemi, 3 gün boyunca banka tarafından kullanılacaktır. Banka bu tutarı Merkez Bankası aracılığıyla değerlendiriyor olsun. Dolayısıyla 3 gün boyunca Merkez Bankası tarafından belirlenen %7,75’lik faiz tutarınca, banka 54,14 TL kazanacaktır. Aylık benzer işlem ile banka 541,400 TL kazanır. Bu tutar yıllık 28.152.800 TL olacaktır. Bu şekilde daha fazla tutardaki işlemlerden, daha fazla kazanacaktır. Bu anlamda valör bankalar için önemli bir konudur.

Valör Ne Demek

Valör Ne Demek

Valör sadece faiz için değil, birçok bankacılık işleminde kullanılan bir terimdir. Mevduat faizlerinde 1 gün valörlü gibi uygulamalar yapılmaktadır. Bununla beraber hisse senedi, fon gibi sermaye piyasalarında takas süreleri için çeşitli valör uygulamaları vardır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.