Türkiye Kart Nedir? PTT Türkiye Kart Özellikleri Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sayın Binali Yıldırım tarafından müjde gibi Türkiye kart haberi geldi! PTT Türkiye kart bir çok özelliğe sahip ve hayatımızı oldukça kolaylaştıracak gibi görünüyor. Ulaşım, alışveriş, para transferi ve daha bir çok işlemi kolayca yapabiliyoruz. Ortak bankamatik veya kredi kartı olarak kullanılacak. Türkiye’nin ortak kartı “Türkiye kart” özellikleri ve başvuru yöntemlerini sizler için araştırdık.

PTT Türkiye Kart Özellikleri Nelerdir?

Türkiye kart kullanılarak, her türlü kredi kartı işlemi kolayca yapılabilecek. Ulaşım, finansal ve ekonomik işlemler, alışveriş, para transferi gibi bir çok işlemi kolayca yapabileceğiz.

ptt turk kart

Ptt mesai saatleri

Post Cihazları ve ATM’lerde Geçerli Olacak

Halk arasında şimdiden adı kısaca “Türk kart” olarak benimsendi bile! Bu kartlar, tüm ATM ve Post cihazlari üzerinden kullanabilecek. Yani anlaşmalı banka ve finans kuruluşlarının atm (bankamatik) ve post cihazları üzerinden işlem yapabileceğiz. Girmiş olduğunuz bir mağazanın post cihazı, bu kart kullanımına açık olacaktır. Yine mahalle, semt ve AVM (Alışveriş Merkezi) gibi bir çok noktada bulunan bankamatik cihazları üzerinden finansal işlemler yapılabilecek. Şu an için taksitli alışveriş veya borç taksitlendirme işlemleri hakkında herhangi bir bilgimiz yok. Bu konuda bir duyum alırsak, hemen buradan yazacağız.

Ulaşım Ücretleri Ödenecek

Özellikle ulaşım ödemeleri için büyük kolaylık geliyor. Metro, metrobüs, iett ve özel halk otobüsleri, vapur, feribot ve havayolu ulaşımı dahil, bir çok alanda tek kart sistemine geçilecek. Örneğin farklı bir il sınırları içine girmiş olabilirsiniz. Gittiğiniz il sınırları içerisinde kullanılan ulaşım kartınız da olmayabilir. Bu sorun “Türkiye kart” ile kolayca çözülecek. Türkiye’nin neresinde olursak olalım, bir çok ulaşım ödemelerini bu sistem üzerinden yapabileceğiz. Otobüs, metro, tramvay ve metrobüs gibi bir çok ulaşım aracının ödemesini anında yapabileceğiz.

Finansal Bankacılık Hizmetler Yapılacak

Türkiye kart üzerinden kolayca para transferi yapma şansı var. Ayrıca bu hizmeti banka hesabı olmayanlar bile kullanabiliyor. Daha önce belirtmiş olduğumuz gibi kredi kartı gibi kullanma şansı da veriliyor. Örneğin herhangi bir gıda, moda veya bunlara benzer alışverişler için de kullanılabilir. Ayrıca İnternet üzerinden yapılan e-ticaret alışverişi yapanlar da kullanabiliyor. Kısacası bir banka veya kredi kartı gibi kullanılacak. Diğer bankalara ait kredi kartları hakkında bilgi almak için bir alt satırda bulunan linke göz atınız.

https://www.kredibanka.org/kredi-karti-basvurusu-nasil-yapilir/

Türkiye Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

2018 Temmuz ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Başbakan sayın Binali Yıldırım, bu yönde açıklamalar yaptı. Türkiye kart başvurusu yapmak için ptt şubeleri kullanılacak. Ptt, tüm Türkiye kartlar için dolum yapma ve satın alma noktası olarak kullanılacak. Beş bine yakın ptt şubesi üzerinden, kolayca başvuru veya kart dolumu yapabilirsiniz.

T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından uzun süredir çalışmaları yapılan “Türkiye kart”, oldukça faydalı olacak gibi görünüyor. Bizi sosyal medya üzerinden takip ederek, bu gibi güncel bilgilere anında ulaşabilirsiniz.

4 yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.