Tefecilik Suç Mu?

Tefecilik Suç Mu?

Evet! Aklınızda tefecilik yapabilir miyim? Ya da param var bunu insanlara borç vererek, faizi ile geri almayı düşünüyorum. Diye söylemler de bulunuyor iseniz, lütfen bu düşünce kavramını hemen terk ediniz. Kanunda faiz kazanmak amacı ile birine borç para vermek suç olarak yer almaktadır. Yani her hangi birine borç para vererek, bu borcu faizli olarak geri almak hapis cezasına çarptırılma anlamını ifade etmektedir. Bu nedenle tefecilik işi ile meşgul olmayı düşünen kişi ya da kişiler için önce dinen, sonra kanunen bu tür işlerin yasak ve günah olduğunu özellikle hatırlatmak istiyoruz.

Tefecilik Yasal Mı?

Hayır! Faizli para alışverişi yapmak sadece banka ve finans kuruluşlarına sağlanan kanun çerçevesi içinde yürütüldüğü için, bireysel olarak birilerine para verip faizi ile geri almak kanun dışı bir işlemdir. Kanunda hapis cezasına kadar gidecek bir suç olarak görülen “Faizli para alışverişi“, günümüz hayat şartlarında hala karşılaşılan bir suç olabiliyor. Bir çok ülke yaşanan dışı olarak tefecilik yapan kişi ya da kişiler ile uğraşırken, bu işi meslek haline getirerek sürdürmek isteyenleri lütfen emniyet birimlerine bildiriniz.

Bugün sizlere “Tefecilik suçu” hakkında bilgi paylaşımları yapmaya çalıştık. Umarız bu paylaşım sizler için yeterli olur ve aradığınız sorunun cevabını bulmuş olursunuz. Merak edip sormak istediğiniz ya da öneride bulunmak istediğiniz her türlü soru, öneri ve isteklerinizi aşağı yorum butonuna yazabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.