Taşıt Kredisi Nedir? Araç Kredisi Ne Demek? Detaylı Sunum

Satın almak istenilen motorlu taşıtlar için banka ve finans kuruluşları tarafından verilen parasal kaynaktır. Aslında taşıt kredisi nedir sorusunun cevabı oldukça geniş kavramlar içeriyor. Nitekim aşağıda verilen şartlar ve koşullar bunların tamamına eşit nitelikleri taşıyabilir.

Kimler Nasıl Alabilir?

  1. Yine bu kredili ürünleri veren banka ve finans kuruluşları; öncedenbelirlenen faiz oranları, vade (taksit) seçenekleri, gerekli belgeler ve şartları karşılayan müşterilerine verir.
  2. Taşıt kredileri, sadece araç almak isteyenlere veriliyor.
  3. Ayrıca bu hizmet tüm araçlar için değil, şartları taşıyan araçlar için veriliyor.
  4. Hizmeti talep eden müşteriye nakit olarak değil, aracı satan kişi veya kuruma veriliyor.

Bir çok kuruluş tarafından, talep edenin hayalindeki motorlu taşıtı almasına olanak tanımak için sunulan finansal destektir. Örneğin sıfır kilometre bir Mercedes C180 almak istiyorsunuz ve bu aracı almak için yeterli bütçeniz yok. İşte burada devreye bu kaynaklar giriyor. Özellikle yapılan reklamlar bir çok kişiyi buna sevk ediyor ve hizmet alınmasını sağlıyor.

tasit kredisi nedir

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise kredi skoru olacaktır. Findeks kredi notunu öğrenme ve sorgulama işlemi yapmak, kişinin banka skorunu öğrenmesine yardımcı olacaktır. Bankalar, kredi skoru düşük kişilere hizmet verirken titiz bir araştırma içine girerler. Genelde bu skoru çok düşük olanlar, bankaların herhangi bir hizmetinden faydalanamıyor. Bu puan tablosu hakkında bilgi almak için https://www.kredibanka.org/kredi-notu-sorgulama/ sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Taşıt almak için başvuru yapanlar ve bu başvuru için durumu müsait olanlara verilen hizmettir. Bu hizmetin faiz oranları, diğer bir çok banka kredisine göre daha düşük olabilmektedir. Örneğin bir banka müşterisinin kullanacağı bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranı %1,55 olurken, aynı müşteri alacağı taşıtı teminat göstererek %0,90’dan taşıt kredisi kullanma şansına sahip olabilir.

Burada dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olduğunu özellikle vurgulamak isteriz. Örneğin otomobil kredi faizi hesaplama bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca araba alacak müşteriden talep edilecek şartlar da değişiklik gösterebiliyor. Fakat otomobil almak için talep edilen krediler için talep edilen genel şartlar neredeyse aynı olacaktır. Dilerseniz bu şartların bazılarına hemen kısaca bir göz atalım.

araba kredisi

Şartları ve Özellikleri

  • Kasko.
  • Hayat sigortası (Aracı alan kişi için),
  • Krediyi veren banka, araca vade süresi bitene kadar rehin ibaresi koydurur. Araç üzerinde vade süresi boyunca hak olunduğunu işaret eden ve araç ruhsatında görünen rehinli ibaresi olur.
  • 2. el alınacak otomobil için belirlenmiş yaş sınırı vardır.
  • Bankalara göre faiz oranları farklılık gösterebilir.
  • Her banka kefil istemiyor fakat bazıları talep edebiliyor.

Bunlada benzer bir çok koşul konulabiliyor. En kolay araba kredisini en kolay veren bankalar hakkında bilgi almak için sayfamızı gözden geçirmenizi öneririz. Otomobil alacak kişiler için paylaşmış olduğumuz en ucuz trafik sigortası başlıklı yazımız da merak uyandıran bir konu olacaktır.

tasit kredisi ne demek

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartlar, koşullar, vade ve faiz oranları banka ve finans kuruluşlarına göre farklılık gösterir. Vermiş olduğumuz faiz, vade seçenekleri ve tüm özellikler örnek olarak gösterilmiştir. Herhangi bir banka veya finans kuruluşu için geçerliliği yoktur. Kuruluşlar tarafından belirlenen bu şart ve koşullar BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) gözetimi altındadır. BDDK tarafından belirlenen faiz oranları, vade seçenekleri ve koşulları bankalar harfiyen yerine getirmek zorundadır. Bu nedenle herhangi bir haksızlığa uğradığınızı düşünürseniz, lütfen ciddi bir araştırma yapınız. Bir çok kişinin farkında bile olmadığı “Bankacılık Kanunu” varlığını sürdürüyor. Taşıt kredisi nedir ve ne demek içerikli konumuzu sizlerle paylaştık. Lütfen konu ile ilgili öneri ve görüşlerinizi bizimle paylaşınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.