Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yaparım?

Taşıt kredisi başvurusu yapmak için gereken tüm bilgileri sizler için araştırdık. Dilersenjz aklınıza takılan her türlü soruyu, aşağıda bulunan yorum kutusu ile uzman ekibimize sorabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Nedir?

Banka ve finans kuruluşları tarafından, kişi veya kurumların taşıt alması için sunulan finansal kaynaktır. Banka ve finans kuruluşları bu hizmeti, önceden belirlenmiş faiz oranlarını göz önüne alarak sunarlar. Sunulan vade (taksit) sayısı ise yine önceden belirlenmiş sayısal verilere göre belirlenir.

Taşıt kredisi veren bankalar, belli bir faiz oranının üzerine çıkamazlar. Aynı şekilde belli bir vade sayısını da geçemezler. Bu oran ve kanuni izinler, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu” (BDDK) tarafından belirlenir ve kontrol edilir. Bankacılık Hizmetleri veren şirketlerin denetimini BDDK yapar. BDDK hakkında bilgi almak isterseniz, hemen bir alt satıra göz atınız.

https://www.kredibanka.org/bddk-ne-demek/

Taşıt kredileri, motorlu araçların alımı sırasında bankalardan talep edilen finansal kaynaktır. Diğer kredili ürünlere göre daha düşük ve farklı özellikler ile sunulur. Bu hizmeti sıfır (0) km veya ikinci el binek araçlar ile hafif ticari araçlarda kullanabilirsiniz. Genelde bu hizmeti alan kişilerden kefil veya benzeri durumlar talep edilmez. Yine de unutulmamalıdır ki, bu durum kişinin kredi skoruna göre farklılık gösterebilir. Kredi skoru ile alakalı bilgi almak için yine alt satıra sayfayı yerleştiriyoruz.

https://www.kredibanka.org/findeks-kredi-notu/

Aslında yukarıda bahsetmiş olduğumuz kefil durumu, satın alınan araca konulan rehin ibaresi nedeniyle istenmiyor. Kredi kullanım süresi boyunca, hizmet alınan bankanın araç üzerinde bazı hakları bulunuyor. Bu hakları icra mahkemeleri üzerinden dava açarak talep edebiliyor. Kısacası taşıt kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka gelirinizi hesap ediniz. Ödeyemeyecek kadar yüksek oranları talep etmemeniz faydalı olacaktır.

tasit kredisi basvuru

Taşıt kredisi başvurusu

Taşıt Kredisi Baavuru Şartları Nelerdir?

Beğenilen araç için talep edilen kredili hizmet için bazı şartlar ve koşullar vardır. Bu şartları yerine getirmeyen müşterinin talebine bankalar olumsuz yanıt verebilir. Örnegin alacağınız motorlu taşıt için bankaların değişik oranlarda araç yaş sınırı şartı vardır. Bu yaş sınırları ortalama olarak araştırma sonuçlarına göre 0, 3, 5, 8 ve 10 yaşına kadar otomobillere kredi verilebilmektedir. Tabii ki bu durum, hizmet almak istediğiniz kurulusun şartlarına göre yeniden belirlenebilir.

Ayrıca bankalar, hizmet alınmış taşıt için hizmet bitene kadar kasko yaptırılmasını istiyor. Bu durum, hizmet süresi boyunca aracın başına gelecek herhangi bir olumsuz olay olmasına karşı, önlem olarak talep ediliyor. Yani finansal kaynak kullanılarak alınan araç çalınmış olsa bile, kasko şirketleri bunun belli bir kısmını karşılıyor. Sonuç olarak, banka ve hizmet alan kişi, parasını her türlü garanti altına almış oluyor. Kısacası, kasko yaptırmak son derece faydalı bir husustur.

Yine bankadan kredi çeken müşteri için sağlık sigortası isteniyor. Hizmet alan müşterinin başına herhangi bir olumsuz durum gelmesi halinde, banka bu hizmet bedelini sağlık sigortası yapan şirket üzerinden garanti altına almış olacak. Sağlık sigortası ve diğer bilgileri “taşıt kredisi hesaplama” başlığı altından alabilirsiniz.

https://www.kredibanka.org/tasit-kredisi-hesaplama/

Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Banka ve finans kuruluşlarına “taşıt kredisi için başvuru yapmak” isteyenler, bir çok yöntemi kullanabilir. Gelişen bankacılık teknolojisi ile birlikte, başvuru yöntemleri de gelişme göstermiştir. Başvuru yapmak için kullanma şansına sahip olunan bazı seçenekler şu şekilde;

  • Yerel banka şubeleri,
  • İnternet şubesi, (İnternet bankacılığı)
  • Telefon bankacılığı,
  • ATM cihazları,
  • Tablet ve mobil uygulamalar,

Araç kredisi için gerekli belgeler

Otomobil, kamyonet veya buna benzer tüm motorlu araçların alımı için istenecek veya doldurulacak bazı belge ve evrakları sıralayacağız.

  • Başvuru formu
  • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Gelir belgenizi gösterir belge
  • Sıfır km araç alacaklar, araca ait proforma fatura
  • İkinci el araç alacaklar ise satışı yapan kişiye ait son motorlu araç tescil ve trafik belgesi ile birlikte, banka şubelerinden başvuru yapabilirsiniz.

Taşıt kredisi başvurusu yapmak için direkt olarak banka şubeleri içerisinde görev yapan müşteri danışmanları yardımcı olacaktır.

2 yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.