Taşeron İşçilere Devlet Kadrosu Sonunda Geldi

Taşeron İşçilere Devlet kadrosu haberi geldi! Hükumet’ten gelen son açıklama ile uzun süredir kadro bekleyen taşeron işçilerin kadroya alınacağı bildirisi geldi. Henüz TBMM’ye taşınmayan bu bildiri, belirli düzenlemeden sonra TBMM taşınacak. KHK ile karar verilecek olan taşeron işçilerin işe alınmasını kimleri kapsayacağı belirlenecek. Hükumetin belirleyeceği düzenleme ile taşeronların kimleri kapsayacağı belirlenirken düzenlemenin detaylarının neler olduğunu şöyle paylaşalım.

Taşeron İşçilere Devlet Kadrosu Geldi

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına göre kamuya kolay yoldan geçişi önlemek amacıyla yapılan bu düzenleme sonunda taşeron olarak çalışan işçiler kadroya alınacak. 657 sayılı devlet memurları Kanunu’nun 4/D kapsamına göre üniversiteler, hastaneler, genel bütçeli idareler ve üst kurallarda çalışan yaklaşık 450 bin kişi kadroya alınacak. Belediyelerde görev yapan 4/C kapsamında olan işçiler 4/B kapsamına alınacak. Mevsimlik çalışan işçilerin ise çalışma süreleri düzenlenecek. Bunların dışında kalan işçiler ise kadroya alınmayacak ve oldukları durumda devam edecekler.

taseron isciye kadro

Taşeron İşçilere Devlet kadrosu

Hükumet Sözcüsü Bekir Bozdağ, yapılan taslak çalışmaya göre merkezi yönetimde genel ve özel bütçeli olan idarelerde çalışanlar ile denetleyici ve düzenleyici kurumlarda çalışanlar sürekli kadroya alınıyor. Yerel yönetimlere bağlı özel idare ve belediyelerde çalışanlar, özel idare ve belediyelerin bünyesinde kurulacak iktisadi teşekküller bünyesinde çalıştırılacaklar. 4/C’li çalışmaya son verilerek bu kapsamda çalışan işçiler 4/B kapsamına alınacaklar.
Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeronların kamuya alınması konusunda yaklaşık 900 bin kişiyi ilgilendiren bir çalışma olduğunu belirterek önemli bir karar aldıklarını açıkladı. Belediyeler ve il özel idareler arasında bulunan taşeron işçi sağlayan firmaların aradan kaldıracaklarını belirterek, belediye iktisadi teşekküllerinde istihdamı sağlayacaklarını belirtti. 4/C statüsünde çalışan 25 bin kişinin de 4/B statüsüne de geçiş yapacaklarını belirtti.
Taşeron işçinin kadroya alınması ile karar 1 Ocak tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı. Taşeron işçiler 3 aylık süre zarfı içerisinde kadrolu işçi statüsüne geçiş yapacaklar. Başvuruları alınan işçilerin 12 Ocak ile 20 Şubat 2018 tarihleri arasında başvuruları incelenecek. En geç 2 Nisana kadar tamamlanacak bu süreç içerinde 11 Ocak tarihine kadar başvuruları yapmak zorundalar. Kadroya geçme şartlarını taşıyan kadrolu işçiler başvurularını en kısa sürede istihdam edilecek kurumlara başvurularını yapmalıdırlar

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.