Suriyeliler Kaç Para Maaş Alıyor

Suriyeliler Kaç Para Maaş Alıyor

Suriyeliler Kaç Para Maaş Alıyor

Ortadoğu ülkelerinde yaşanan yıkım ve savaşlar Filistin ve Irak’tan sonra en çok Suriyeli vatandaşları etkilemiştir. Bir yandan Işid, diğer yandan Esed güçleri bir yandan da muhaliflerin arasındaki savaşta kalan bir çok Suriye vatandaşı ülkelerini, mallarını bırakıp canlarını kurtarmak için ülkemize sığınmaya başlamıştır.

Peki akın akın ülkemize gelen bu mülteciler, sadece kamplara mı yerleştirildi? Kamplarda kalamayan veya kalmak istemeyen mülteciler ne yaptı? Hayatlarını devam ettirmek için neler yapmak zorunda kaldılar? Hükümet bu konuda ne gibi adımlar attı?

Suriyeliler Kaç Para Maaş Alıyor

Suriyeliler Kaç Para Maaş Alıyor

Ülkede yaşanan iç savaş nedeni ile ülkemize sığınan Suriyeli mültecilere ülkemizde çalışma izni verilmesi ile birlikte, asgari ücret alarak çalışabilmelerinin yolu açılmış oldu. Böylece bir Suriyeli mülteci ülkemizde işçi olarak çalışabilecek ve böylelikle bir Türk işçinin faydalandığı imkanlara sahip olabilecek. Yani ülkemizde çalışan bir asgari ücretli vatandaş ile Suriyeli mülteci aynı ücreti alabilecek. Ancak bunun bir yasa ile tam olarak uygulamaya konulmamış olması, bir çok mültecinin çalışma izninin olmaması anlamına gelebilir. Bu şartlarda çalışan mülteciler bazı olumsuz durumlarla karşılaşabilmektedir. Çalışma izinleri olmadığı için normal olarak kaçak işçi konumunda çalışıyorlar. Bu durumu fırsat bilen bazı işverenler, düşük maliyetli işçi olarak işe kabul ediliyorlar. Böyle bir durum söz konusu olduğu için kazanmaları gereken asgari ücretin yanına bile yaklaşamıyor.

Ülkemizde kurulan mülteci kampları, Suriye’den gelip ülkemizde yaşayan mültecilerin aşağı yukarı %20’lik bir kısmını barındırmaktadır. Mültecilerin %80’i ise başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Ankara, Gaziantep, Hatay gibi büyük şehirlere yerleşmişlerdir.

Suriyeliler Kaç Para Maaş Alıyor

Suriyeliler Kaç Para Maaş Alıyor

Başta konut kirası ve faturalar olmak üzere bir çok giderleri olan mülteciler, hayatlarını devam ettirebilmek için çalışmak zorundadırlar. Ancak çalışma izni olmadığından oldukça düşük ücretlere günlük 10 veya 12 saat çalışmaya kabul etmektedirler. Bu durumunda ülkede çalışan iş gücünün artmasına, ücretin düşmesine neden olacağı aşikar olduğundan “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” mültecilerin ülkemizde çalışabilmesi, Türk işçisinin bu durumdan etkilenmemesi ve kayıt dışılığı engellemek adına bir takım adımlar atmıştır. Atılan bu adımların Bakanlar Kurulu tarafından bir karara bağlanmadığı, bağlandığı zaman bu durumun tam olarak açıklığa kavuşacağını belirtilmiştir.

Maaş hesabı hakkında detayları şuradan öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de yaşayan Suriyeli vatandaşlar kaç para maaş alıyor içerikli yazımız hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.