2. El Taşıt Kredisi

2. El Taşıt Kredisi

Her geçen gün büyüyen otomobil piyasası 2. El taşıt kredisi kullanan kişi sayısında etkili bir artışa sebep oluyor. Gelişen bankacılık sektörü ve banka müşterileri için sağlanan kredi imkanları, araç alırken büyük kolaylıklar sağlıyor. Örneğin eskiden oto Showroom’lar tarafından düzenlenen “0” km araç kampanyaları oldukça cazip gelirken, artık bankalar tarafından bu gibi kampanyalar 2. El taşıt alacak kişiler için düzenleniyor. Bu nedenle bankalar tarafından düzenlenen 2. El taşıt kredisi kampanyalarını gözden geçirip, ondan sonra otomobil satın alınması öneriliyor.

Peki “2. El taşıt kredisi nasıl alınır ve nelere dikkat etmeliyiz?” Biraz bunlardan bahsetmek istiyoruz.

2. El Taşıt Kredisi İçin Uyarılar

2. El bir otomobil alırken öncelikle aracın yaşını ve maddi seviyesini belirlemek akıllıca bir davranış olacaktır. Nitekim kimi bankalar 2. El taşıt kredisi verirken, bazı şartlar sunmaktadır. Bunlar; araç yaş sınırı, aracın Türk parası cinsinden değeri (Maddi değeri) ve 2. el taşıt kredisi kullanmak isteyen kişi ya da kişilerin findeks kredi notu en önemli unsurlar olur.

Araç yaş sınırı: Örneğin bazı bankalara göre farklılık gösteren araç yaş sınırlaması vardır. Örneğin; A bankası 5 yaş üzeri bir otomobil için taşıt kredisi vermezken, B bankası 10 yaş üzeri araçlar için taşıt kredisi vermeyebilir. Yani A bankası 5 yaş altında araçlar için kredi verirken, B bankası 10 yaş ve altı araçlar için kredi sunabilir. Bu nedenle kredi kullanacağımız banka için, bu araştırmaları yapmamız önemli birer etken oluşturur.

Araç maddi değeri: Araç almak için kredi başvurusu yapan müşterilerin alacağı araçlar, talep edilen kredi tutarından yüksek olmamalıdır. Örneğin 30.000 TL. Değerinde bir otomobil alacaksanız, talep edeceğiniz tutar bu rakamı aşmamalıdır. Öyle ki bazı bankalar aracın tamamına taşıt kredisi vermezken, yalnızca belli bir oranını karşılar.

Alıcının findeks kredi notu: Bankalar taşıt, konut ve bireysel ihtiyaç kredileri gibi bir çok kredisine başvuru yapan müşterilerinin, findeks kredi notunu referans almaktadır. Findeks kredi notu düşük olan banka müşterilerinin kredi talepleri büyük oranda olumsuz yanıt alırken, kredi notu yüksek ya da makul seviyede olan kişi ya da kişilerin kredi taleplerine bankalar olumlu yanıt verilebiliyor.

“0” km ve 2. El taşıt kredisi kampanyaları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için KREDİLER kategorimizi dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz. Teşekkürler. Kredibanka.org

1 Yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.