Starbucks Kahvesi Kanser mi Yapıyor?

Aralarında Starbucks gibi dev isimlerin de bulunduğu bir çok kahve markasına kanser uyarısı verildi! ABD’nin California eyaletinde bulunan bir çok kahve dünyasına “kanser riski taşıyor!” uyarısı verilsin kararı alındı. 2010 yılında bir müşteri tarafından açılan dava sonuca kavuştu ve kahve ürünleri satan bir çok marka için “kanser riski taşıyor” ibaresi konulmasına karar verildi. Peki “Starbucks kahvesi kanser yapıyor” kararı, haklı bir karar mı?

Akrimalidin Kansere Yol Açıyor!

Akrimalidin; karbonhidrat açısından zengin olan bazı yiyeceklerin, 120 derecenin üzerinde pişirilmesiyle (haşlama hariç) meydana gelen bir kimyasal etkileşimdir. Kızartma, fırınlama ve kavurma gibi bazı pişirme yöntemlerin de proteinin yapı taşı olan asparajin maddesi ile etkileşim yaşıyor. Etkileşim sonrası ortaya çıkan kimyasal tepkime sonucu meydana geliyor. Bu maddenin kansere yol açtığı biliniyor.

Starbucks Kanserli Ürünlere İtiraz Edebilir

California eyaletinde karara bakan yargıç “Elihu Berle” tarafından verilen karara göre; kahve satan şirketler ürünlerin üzerine “kanser riski taşımaktadır!” uyarısı ekleyecek. Bu duruma “Starbuck” dahil bir çok kahve satan şirket itiraz etti. Bu itirazları red eden hakim, kesinlikle ürünlerin üzerine bu etiketin konulması gerektiği kararını verdi. Bu duruma starbucks dahil doksan tane kahve satan şirketlerin itiraz etme hakkı bulunuyor. Bu itiraz süresi 10 Nisan günü sona erecek.

starbucks kahvesi kanser

starbucks kahvesi

Starbucks Kanser Riski için Savunma Yaptı

Davanın ilk aşamasında Starbucks tarafından savunma yapılmıştı. Bu savunmada; kavrulmuş kahve içerisinde, gerektiğinden fazla bir “akrimalidin” oranının bulunmadığı söylemişti. Davanın sonraki sürecinde ise diğer “kahve satan şirketler”, kavrulmuş kahvelerin içerisinde kabul edilir bir “akrimalid” seviyesinin olduğunu beyan etmişlerdi. Yapılan tüm bu savunmalara yargıç tarafından kulak verilmedi ve karar alındı. Yargıç Elihu Berle tarafından verilen karar, artık Amerika’da kahve satan bir çok şirketi üzecek gibi görünüyor.

Ekonomi ve Faiz Oranları Etkilenecek mi?

Amerika ve diğer dünya ülkeleri için şu anda böyle bir düşünce olmadığı belirtiliyor. Ekonomik bir probleme yol açmayacağı, bu durumun sadece ilgili şirketleri ilgilendireceği düşünülüyor. Nitekim bir çok kahve markasını ilgilendiren bu karar sonrası insanların yine de kahveden vazgeçmeyeceği düşünülüyor.

Starbucks, Dunkin Donuts ve Peet’s Zor Duruma Düşebilir!

Starbucks ürünlerine kanser uyarısı geliyor!” olarak manşet atılsa da bir çok kahve markası bu durumdan zarar görecek gibi görünüyor. Dunkin Donuts ve Peet’s gibi dev kahve markalarının da aralarında bulunduğu bir çok şirket, karşı atağa geçmeye hazırlanıyor. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) mahkemeleri tarafından verilen “kahvede kanserojen madde var” kararı, bir çok kişiyi endişelendirmiş oldu. Bakalım sonraki günlerde bu durumla ilgili ne gibi açıklamalar yapılacak. Kredi banka haber, Kadir TPT İstanbul.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.