SRC Harçları Kaç Para? SRC Belgesi Kurs Fiyatları

SRC harçları kaç para ve nasıl yatırılır? Belli sınıf bir ehliyete sahip olup, Src belgesi almak isteyenler ne kadar harç bedeli öder? Nedir bu Src belgesi? Tüm detayları bu sayfa üzerinden inceleyerek, konu hakkında geniş kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

SRC Belgesi Ne Demek?

Belli sınıf bir sürücü belgesine sahip olup, ticari amaçlı kullanılan araçları kullanacak kişilerin almakla sorumlu olduğu zorunlu bir belgedir. Bu belge olmadan ticari amaçlı yük, eşya ve kargo taşınamaz. Bu şekilde faaliyet yürüten sürücülere ve araç sahiplerine cezai işlem uygulanır. Ayrıca ticari amaçlı yolcu taşımak da suçtur. Bu belgeyi aldıktan sonra bu faaliyet alanların da çalışılabilir. SRC neyin kısaltması olarak bilinir? “Sürücü” kelimesinin kısaltılmış halidir. Gerçekte “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olarak bilinmektedir.

src harclari ne kadar

 

SRC Harçları ve Sınav Ücretleri

SRC Belgesi almak isteyen adayların ödemesi gereken bazı ücretler vardır. Bu paraları bir kaç farklı yere ödeyecektir. Ödeyeceği paralar; SRC kurs ücreti, sınav harcı ve kart basım ücreti olarak üç ana kola ayrılıyor.

  1. 2018 yılı SRC sınavına giriş ücreti 80 Türk lirası.
  2. SRC kart bedeli 17 lira.

Aslında bu iki ücret ödemesi, sınavı geçenlerin ödeyeceği para miktarları’dır. Bu para miktarlarını ödemeden önce src kursuna kayıt ücreti ödenmesi gerekiyor. Peki kurslar kaç para?

Ehliyet harçları hangi bankaya yatırılır?

2018 SRC Belgesi Kurs Fiyatları

  1. SRC 1 belgesi saatlik kurs ücreti 22,50 TL. Toplam bedel ise 900 Türk lirası.
  2. SRC 2 belgesi yine saati 22,50 olurken, toplamda 810 liraya geliyor.
  3. SRC 3 belgesi için saat başı ücret 22,44 lira olurken, toplamda 920 TL. ücret ödenir.
  4. SRC 4 saati 22,50 toplamda 810 TL.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz para miktarları, KDV dahil fiyatlar olmaktadır. Bu tutarları kayıt olacağınız kurs tarafından tekrar teyit etmeniz gerekmektedir.

Gerekli belgeler ve evraklar

Bu belgeye sahip olmak isteyen adaylardan istenen bazı belgeler ve evraklar şu şekildedir;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Sürücü belgesi fotokopisi,
  • 2 Adet fotoğraf,
  • Diploma fotokopisi.

SRC Belgesini Kimler, Nasıl Alabilir?

SRC belgeleri iki türlü alınabilmektedir. Belli kriterlere sahip sürücüler sınavsız olarak alabilirken, bu kriterleri taşımayanlar sınava girmek ve kursa gitmek zorundadır. Sınavsız almak isteyenler; 25 Şubat 2003 tarihinden önce veriliş tarihine sahip bir sürücü belgesine sahip olmalıdır. Bu tarihten sonra ehliyet alanlar ise sınava girmek durumunda kalır.

Sınav “Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı” tarafından yapılıyor. Bu sınava girmek için Bakanlık tarafından yetki verilmiş kurslara kayıt olunması gerekiyor. Kurslar tarafından verilen ders süresini tamamlamak gerekir. Bu dersleri tamamlayan adaylar, sınava girme hakkı elde ederler. Sınavlara giriş ücretlidir. Yani SRC sınavına giriş harcı ödemesi gerekmektedir. Eskiden bu belgeye sahip olma üst yaş sınırı 63 olarak belirlenmişti. Artık bu yaş sınırını yeni düzenleme sonrası 66 olarak biliyoruz.

SRC harçları ve ücretleri hakkında aklınıza takılanları aşağıya yorum olarak yazınız. Yapmış olduğunuz bu yorumlara en kısa süre içerisinde yanıt verilmeye çalışılacaktır. Bizi sosyal medya üzerinden takip etmek için buraya tıklayınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.