Sigortasız Çalışanlara Kredi Veren Bankalar

Ülkeler için geçerli olan işsizlik ve insanların gelir düzeylerinde yaşanan düşüşle birlikte, ortaya bir yığın “sigortasız çalışan insan” ordusu çıkmıştır. Bu insanların bir çoğu Suriye’de yaşanan iç savaş sonrası ülkemiz’deki bir çok bölgeye akın etmiştir. Yine Afganistan, Pakistan ve Afrika gibi ülkelerden gelenler de vardır. Mülteci gayri resmi bir şekilde yaşıyor. Yine yaşamsal ihtiyaçlarını giderebilmek için ülke çapında yine gayri resmi, yani “sigortasız olarak çalışma faaliyetlerini sürdürüyor” olabilir. Bu durum yaşanıyor olsa bile, herhangi bir bankanın kredi ya da kredi kartı gibi hizmetlerinden yararlanamaz.

Sigortasız İşçi Olarak Çalışmak

Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşları arasında yine bir çok insan sigortasız olarak çalışmaktadır. Bu çalışanlar için bir kaç örnek vermek gerekirse;

  • Çocuk yaşta çalıştırılma,
  • Mültecilerin bir çoğu,
  • İsteğe göre çalışanlar,
  • Evraksız veya ruhsatsız bir şekilde faaliyet gösteren yerler,
  • İşporta, yasadışı seyyar tezgah kuranlar.

Örneğin hemen her köşe başında bir işporta işi (gayri resmi tezgah kuran kisiler) görmemiz mümkün. Bu tür satış yapan kişilerin her hangi bir iş faaliyeti yürüttüğüne dair bilgi olmamaktadir. Bunun için sigortalı ya da Bağ-Kur’a bağlı olmaları mümkün olmamaktadır. Hal böyle olunca ülkemizde bir çok sigortasız çalışan insan yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek için bu şekilde hayatına devam etmektedir. Fakat devletimizin sağlamış olduğu bir çok hizmetten yararlanamıyor olmaları ve emeklilik gibi bir çok seçenekten faydalanamıyorlar.

Önce sizler için işçi sigortası yapılmasının önemini vurgulamak isteriz ve mutlaka sigortalı bir çalışan olmanızı tavsiye ediyoruz. Peki ”sigortasız çalışanlara kredi veren bankalar var mı?” detaylı olarak açıklamak istiyorum sizlere bu konuyu.

Sigortasız Çalışan İşçilere Kredi Veren Banka

Son yıllar da bir çok insan, bilgi edinme platformları aracılığı üzerinden “sigortam olmadan çalışıyorum kredi alabilir miyim?” gibi sorular soruyor. İş ve sağlık güvencesi olmadan da çalışmış olsanız, kendinize ait bir mal, mülk edinmiş olabilirsiniz. Buradaki mal ve mülkten kasıt (araba, ev, arsa, vb.) gibi değerli varlıklarınızdan bahsediyoruz. Bu tür herhangi bir varlık sahibi olmanız kredi kullanımı için yapmış olduğunuz başvuru için artı olarak size yansıyacaktır. Ayrıca yakınlarınızdan biri sizin için kredi başvurunuza kefil olmayı kabul ederse, çok rahat bir şekilde yararlanma imkanına sahip olabilirsiniz. Fakat bu anlattıklarımızın bir de önemli ayrıntıları vardır. Bu ayrıntılara dikkat etmeniz ve ne kadar riskli bir durum olduğunu görmeniz gerekmektedir.

Öncelikle herhangi bir varlık durumundan bahsedelim. Bir arabaya sahip olduğumuzu düşünürsek; (ev ya da arsa da olabilir) bu aracı bankadan çekeceğiniz kredi için teminat gösterdiniz. Bankalar bu tür teminatlara çok rahat bir şekilde el koyabilir. Ayrıca icra yolu ile satarak temin ettiğiniz kredi miktarını sizden geri almanın bir yolu olarak kullanabilirler. Arabanızın ruhsatına rehin koyarak, kredi tutarını ödememe gibi bir durum yaşandığı anda aracınızı trafik aracılığı ile bağlatarak satışa çıkarmaktadır. Yine herhangi birinin size kefil olması; gelir belgesinde göstermiş olduğu geliri üzerinden açacağı dava ile gelirin belirli bir kısmına el koyma şansına sahip olur. Sigortasız işçiye kredi veren bankalar için, sayfalarımız arasında bulunan en kolay kredi veren bankalar yazımızı incelemenizi öneririz. Bu işlemler doğrultusunda lütfen kredi başvurusu yaparken bir kez daha düşünmenizi rica ediyoruz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.