Sigorta Kontrolü Nasıl Yapılır

Sigortanın Önemi Nedir?

Çalışanların sigorta kontrolü nasıl yapılır içerikli konumuzu dikkatlice incelemesini ve sormak istedikleri soruları aşağıda sorabildiklerini hatırlatmak isteriz. Sigortanın genel anlamına bakacak olursak, geleceğini koruma altına almanın bir diğer adıdır. O yüzden sizin de sigortanızın olması, ileride çalışmak için zorlandığınız dönemlere gelindiği zaman ya da herhangi bir sakatlık sonucu iş yapamama durumlarında emekli olabilmeyi sağlayacaktır. Sigortanın önemi burada belirmektedir, sigortanız çalıştığınız şirket tarafından yatırılıp, yatırılmadığını sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Ayrıca eğer kendiniz yatırıyorsanız da, sigortanızın yatıp yatmadığını yine kontrol edebilirsiniz. ”Sigorta Prim Günlerimi nasıl kontrol edebilirim?” Genelde bir çok kişi bu konu hakkında bilgi sahibi değildir. Bu konu hakkında detaylı olarak bilgi paylaşmaya çalışalım.

Sigorta Kontrolü Nasıl Yapılır

Öncelikle bu işlemi en kolay ve hızlı bir şekilde yapabileceğiniz hizmet noktası e-Devlet sitesi olmaktadır. Bu nedenle, prim gün sayısını ve 4A, 5B vs. gibi hizmet dökümlerini buradan almanızı öneririz. e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmeniz için, öncelikle PTT’ye giderek bir e-Devlet şifresi almanız gerekir. Daha sonra e-devlet sitesine girerek sigorta kontrolü yapabilir, hatta bu hizmet dökümünün çıktısını bile alabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra, SSK bölümüne gelerek (sigortalı çalışanlar için) 4A hizmet dökümü sorgulama hizmetine tıklayınız. Bu işlemler sırasında sadece şifre almak için PTT’ye ufak bir miktar para ödersiniz, onun dışından birçok e-devlet hizmeti sizin için ücretsizdir. İlk e-devlet sistemine giriş yaparken, T.C. ve şifreniz ile giriş yapacağınız için burada bütün sorgulama direk adınıza kayıtlı bir şekilde çıkacaktır. Çıkan sigorta ödemelerinizi buradan aydan aya, ne kadar yatmış? Toplam ne kadar olmuş görebilir ve takip edebilirsiniz.

SSK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır

Peki ”Sigorta Kontrolü Nasıl Yapılır?” Sigortalı çalışanlar için belirlenen 4A hizmet dökümü sorgulama hizmetini sorgulamanız yeterli olacaktır. Eğer işleminiz prim sorgulama içinse, sigortanızın türünün ne olduğu bilmeniz gerekiyor. Bu sayede de yanlış bir seçim yapmada,n direk kendi sigorta bilgilerinize erişim sağlamış olabilirsiniz. Ayrıca gelişen teknoloji ile de akıllı telefonunuza kuracağınız uygulama ile takibini sağlayabilir veya kısa mesaj yolu ile de öğrenebilirsiniz. Eğer telefon ile İnternet üzerinden bağlanarak sorgulama yapacaksanız, bunun için e-devlet üzerinden aynı işlemleri yapmanız gerekmektedir. Bütün bu kontrolleri sağlamak ve bakmak için tek yapmanız gereken PTT’den şifre almak ve adı geçen sayfaya bağlanıp, SSK sorgulama olarak arattırıp sorgulama işleminizi tamamlayabilir ve buradan takip edebilirsiniz.

Sigorta Kontrolü Nasıl Yapılır

Sigorta Kontrolü Nasıl Yapılır

Bahsetmiş olduğumuz yöntemler haricinde ve daha fazla bilgiye bahsedilen devlet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Yalnızca unutmamanız gereken bir şeyi hatırlatmak istiyor ve şifreniz olmadan bu sisteme giriş yapamayacağınızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Saygılar.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.