Sicil Affından Yararlanma Şartları

Yeni torba yasa içerisinde bulunan sicil affı, bir çok esnaf ve işveren için umut kapısı haline geldi. Bankalardan almış oldukları paraları geri ödeyemeyen bir çok kişi, bu yasanın çıkması için teklif verilmesini sabırsızlıkla bekliyordu. Sonunda istenen oldu ve yeni torba yasa içerisinde bu konu eklendi. Peki “Sicil affından yararlanma şartları neler?” Aşağıda hemen bunu incelemeye başlayalım.

Sicil Affından Yararlanma Şartları

Sicil Affı Şart ve Koşulları Nelerdir?

Zamanında yada hiç ödeme yapamayan bir çok kişinin, banka ve finans kuruluşları tarafından verilen mali hizmetleri alabilmeleri için uzun zamandır bekledikleri bir af konusu. Peki bu aftan herkes yararlanabilir mi? Dilerseniz aftan yararlanmak için getirilen şartları inceleyelim.

  • Yasanın yürürlüğe girmiş olduğu tarihten itibaren 6 (altı) ay içerisinde borçlarının tamamını ödeme şartı ile yararlanılacak
  • Yine yasanın yürürlüğe girecek olduğu tarihten itibaren altı (6) ay içerisinde borç yapılandırma işlemi yapma şartı var (Yani borçlarınız için yapılandırma (Taksitlendirme) yaptırmanız isteniyor)

Sicil Affından Yararlanma Şartları neredeyse yok gibi görünüyor ama çok önemli bir ayrıntı var. Adınıza kayıtlı kredi, kart ve çek gibi diğer borçlarınız ile alakalı kayıtlar Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından tutulmaktadır. Bu düzenlemeye eklenen bir hüküm var ki, dikkatleri üzerine çekiyor. Bankaların Risk Merkezi kayıtlarını dikkate almayabileceği hükmü yer almaktadır. Yani burada, herhangi bir banka gerekli görmesi halinde sadece bünyesinde bulunan kayıtlara göre hareket edebilecek. Yani bu husus için bankaların karşısına herhangi bir sıkıntı çıkmayacak.

Bu aftan yararlananlar günümüze kadar kullanmış oldukları banka kredileri nedeni ile hukuki ve cezai herhangi bir sorumluluğu olmayacak. Fakat bu sorumlulukları üzerinden atmak isteyenler, borçlarını en kısa süre içerisinde ödemeleri gerekiyor.

Kara Liste Affı Şartları Nedir?

Kara listede adınızın olup, olmadığını sorgulamadan önce sorgulama başlıklı konumuza göz atınız.

Bankalar aracılığı ile kullanmış olduğunuz kredi ya da kredi kartı harcamalarına ilişkin geri ödemeleri 3 ay içerisinde yapmazsanız, bankalar bu parayı geri almak için avukatlarını devreye sokuyor. Hukuki sürecin başlaması ile birlikte, adınız “Kara Liste” içerisinde yerini alıyor. Kara listeye adı karışan bir kişinin, adı en az 5 yıllık bir süre orada görünüyor. Bu süre içinde herhangi bir banka ya da finans kuruluşunun vermiş olduğu hizmeti alamıyor. Çünkü kara listeyi gören banka ve finans kuruluşu “bu kişi zaten ödeme yapmamış, yine yapmaya bilir!” diye düşünerek para vermiyor. Bu listeye girmiş bir kişi için söz konusu olan sicil affı, son derece değerli bir husus olarak karşımıza çıkıyor.

Sicil Affı Ne Oluyor?

Önceden kara listeye girmesine sebep olan borcunu tamamen kapatanlar ya da yapılandırma işlemi yapanlar, sicil affı sayesinde kara listeden çıkmış olacak. Kara listeden çıkan kişi, tekrar bankaların parasal (Kredi, kredi kartı, vb.) hizmetlerinden yararlanabilecek.

Kredi Notu Yükselecek mi?

Kişiler borçlarını kapatarak uygulamadan yararlandıktan sonra, kara listeden isimleri silinmiş olacaktır. Buda bankacılık işlemleri için beyaz bir sayfa açılması anlamına gelir. Yeniden bankacılık faaliyetlerine başlanması ve bankalardan alınan kredi ya da kredi kartı gibi ürünlerin geri ödemelerin de herhangi bir aksama yaşamayan kişilerin KKB Kredi Notu yükselecektir. Kredi skoru yükselen vatandaş da, bankalardan çok daha rahat bir şekilde hizmet talebinde bulunabilecektir.

Sicil Affından Kimler Yararlanabiliyor?

Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce bankalara kredi ya da kredi kartı gibi ürünler için borcu olan ”Gerçek ve Tüzel Kişiler” yararlanabiliyor.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.