Sermaye Artırımı Nedir?

Sermaye Artırımı Nedir?

Borsa’da işlem gören hisse senetleri için kullanılan terimlerden birisi olan ”Sermaye Artırımı nedir ve ne demek” sorularını bu yazımızda cevaplamaya çalıştık.

Sermaye Artırımı Nedir?

Sermaye Artırımı Nedir?

Sermaye artırımı borsada işlem gören hisse senedi fiyatlarını direkt olarak etkileyen hususlardan bir tanesidir. Bu sebeple birikimlerini hisse senedi üzerinden değerlendirmek isteyen yatırımcıların, bu hizmet konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Piyasaya hakim olan yatırımcılar bu gibi durumlarda detaylı araştırmalara girişirler. Zira sermaye artırımı yapılan hisse senetlerinin değeri belirsiz hale gelmektedir. Şirketler belirli durumlar karşısında, bazen de zorunlu olarak bu işlem yoluna gidebilmektedirler. Sermaye artırımı şirketlere yarar sağlamakla birlikte, bazı zamanlarda yatırımcılar için dezavantaj oluşturmaktadır. Bunun nedeni sermaye artırımı yapılan hisse senetlerinin değerlerinde yaşanan dalgalanmaların daha fazla artış göstermesidir. Bu durumda yatırımcıları zarar etme riskiyle karşı karşıya bırakacaktır. Bu sebeple yatırım yapılacak olan şirketlerin bilançolarının ve mali yönde almış oldukları kararların bilinmesi yatırımcılar için önemlidir. Bu kararlar doğrultusunda hisse senetlerinin ilerleyişlerinde ne gibi değişimler olacağını daha net şekilde fark edebilirsiniz.

Sermaye Artırımı Nasıl Yapılır?

Sermaye artırımı bir şirketin kaynaklarının artabilmesi için tercih edilen yoldur. Fakat bu işlem yapılırken, hisse senetlerinin bedellerinin hepsinin ödenmiş olması gerekmektedir. Geriye kalan tutar üzerinden bu işlem gerçekleştirilir ya da dönem içerisinde yatırımcılara ödenen kar paylarıyla da, arttırılması yoluna gidilebilir. Bu yolla kişiler temettü almayıp, hisse senetlerindeki payları artırırlar. Şirketler tarafından zorunlu veya serbest şekilde bu işlem gerçekleştirilebilir. Bu hizmet, ”bedelli sermaye arttırımı” ve ”bedelsiz sermaye arttırımı” olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bedelli Sermaye Arttırımı

Bedelli sermaye artırımları, şirketlerin kendilerine kaynak yaratmak için ortaklarından para toplayarak hisselerin piyasa değerini yükseltmek için yaptıkları işlemlerdir. Bu arttırım şirketin hisse senedine sahip olan yatırımcılardan belirli bir bedel alınması yoluyla yapılmaktadır. Alınan bedel hisse senetlerinin nominal değerinin üzerindedir ve ilk başta rüçhan hakka sahip olan yatırımlar tarafından kullanılmaktadır.

Bedelsiz Sermaye Arttırımı

Bedelsiz sermaye artırımı hisse senetlerinde yatırımcılardan bedel alınmadan şirkete kaynak oluşturabilmek için yapılan işlemdir. Bu sermaye artırımının bedelli sermaye artırımından farkı, şirketin piyasa değerinde bir değişim meydana gelmiyor olmasıdır. Bu artırım sonucunda sadece şirketin ödenmiş sermayesi değişir. Bu artırım sonucunda şirketin piyasa değerinde bir değişim meydana gelmemesine rağmen yatırımcıların ellerindeki paylar artmaktadır. Fakat hisse senetlerinin değerleri de buna oranlı olarak düşüş gösterir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.