Sepet Kur Nedir?

Finans piyasalarında sıkça bahsedilen sepet kur nedir? sorusunun cevaplarını yazımızın detayında bulabilirsiniz. Birçok kişinin ne anlama geldiğini bilmediği döviz sepet kuru terimi, tüm ekonomi piyasalarında sıkça duyulan bir terimdir.

Bir ülkenin para birimine ilişkin veriler, ülkenin para biriminin değerini öğrenebilmek noktasında önemlidir. Ekonomistlerin bahsettiği gibi, yabancı para birimleri karşısında değerini tespit edebilmek için oluşmuş sepetlere verilen isimdir. Oluşturulurken ülkenin en fazla temasta bulunduğu para birimleri, en çok alışveriş halinde bulunduğu kurlar göz önüne alınır.

Örneğin Türk lirası sepet kuru, Euro ve Amerikan Doları ile en çok işlem gördüğü için Türk Lirası sepet kuru bu iki ülkenin para birimlerine göre belirlenir. Buna karşın Rusya’nın para birimi olan Ruble sepet kurunun, ticari faaliyetlerin yoğun olarak gerçekleştirildiği Euro ve Çin Renminbi’ne göre belirlenir.

Sepet Kur Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Döviz sepet kurunun hesaplanması, ülke parasının en fazla işlem gördüğü iki diğer ülke parasının birbiriyle toplanıp, ikiye bölünmesiyle bulunur. Türk Lirası sepet kuru için 1 USD + 1 EURO / 2 şeklinde hesaplama gerçekleştirilir. Hesaplayacak olursak Euro’nun bugünkü piyasa değeri 3,33 + doların bugünkü piyasa değeri 3,01 / 2 = 3,17 rakamı Türk Lirasının sepet kur değerini vermektedir.

Neden Kullanılır?

Bir ülke parasının, yabancı paralara göre değerini belirleyebilmek için birden fazla para birimiyle oluşturulan sepet kur, ülke parasının değişkenlerden bağımsız olarak meydana çıkarabilir. Diğer döviz kurlarına bağımlı olarak oluşturulan yeni bir kurdur.

Kurun kullanım amacı arasında örneğin; Türkiye ithalatının ve dış borçlanmanın ağırlıklı olarak Dolar üzerinden yapıldığı biliniyor. Ayrıca ihracatın bazı hizmet gelirlerinin ağırlığını ise Euro’nun oluşturduğu görülmektedir. Böyle bir durumda TL, Euro ve Dolar’dan meydana gelmiş bir sepete karşı, değer değişimlerini ölçmek önemlidir. Genelde dış ticaret işlemlerinden, sağlıklı sonuçlar elde edebilmek için kullanılmaktadır.

Yatırım araçları arasında en çok dikkati çeken “FOREX” kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. “sepet kur ne demek?” Başlıklı konumuz ile bilgi paylaşımı yapmaya çalıştık. Bu konu hakkında yapacağınız hertürlü görüş ve önerileri paylaşmanızı rica ederiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.