Sepet Kur Nedir?

Sepet Kur Nedir?

Finans piyasalarında sıkça bahsedilen sepet kur nedir? sorusunun cevaplarını yazımızın detayında bulabilirsiniz. Birçok kişinin ne anlama geldiğini bilmediği döviz sepet kuru terimi, tüm ekonomi piyasalarında sıkça duyulan bir terimdir.

Sepet Kur Nedir

Sepet Kur Nedir

Bir ülkenin para birimine ilişkin verilerde, özellikle ülkenin para biriminin değerini öğrenebilmek noktasında sepet kuru bilmek önem taşımaktadır. Piyasalarda ekonomistlerin sürekli olarak bahsettiği sepet kur, bir ülke parasının Euro, Amerikan Doları gibi yabancı para birimleri karşısında değerini tespit edebilmek için oluşturulmuş sepetlere verilen isimdir. Sepet kur oluşturulurken ülkenin en fazla temasta bulunduğu para birimleri, yani ülke para biriminin, en çok alışveriş halinde bulunduğu kurlar göz önüne alınır.

Örneğin Türk Lirası sepet kuru, Euro ve Amerikan Doları ile en çok işlem gördüğü için Türk Lirası sepet kuru bu iki ülkenin para birimlerine göre belirlenir. Buna karşın Rusya’nın para birimi olan Ruble sepet kuru Rusya’nın ticari faaliyetlerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği Euro ve Çin Renminbi’ne göre belirlenir.

Sepet Kur Hesaplaması

Döviz sepet kurunun hesaplanması, ülke parasının en fazla işlem gördüğü iki diğer ülke parasının birbiriyle toplanıp, ikiye bölünmesiyle bulunur. Türk Lirası sepet kuru için 1 USD + 1 EURO / 2 şeklinde hesaplama gerçekleştirilir. Hesaplayacak olursak Euro’nun bugünkü piyasa değeri 3,33 + doların bugünkü piyasa değeri 3,01 / 2 = 3,17 rakamı Türk Lirasının sepet kur değerini vermektedir.

Sepet Kur Neden Kullanılır?

Bir ülke parasının yabancı paralar önündeki değerini belirleyebilmek için birden fazla para birimiyle oluşturulan sepet kur, ülke parasındaki değişimi diğer değişkenlerden bağımsız olarak meydana çıkarabilir. Sepet kur diğer döviz kurlarına bağımlı olarak oluşturulan yeni bir kurdur.

Sepet kurun kullanım amacı arasında örneğin; Türkiye ithalatının ve dış borçlanmanın ağırlıklı olarak dolar üzerinden yapıldığı ve ihracatın bazı hizmet gelirlerinin ağırlığını ise Euro’nun oluşturduğu görülmektedir. Böyle bir durumda Türk Lirasının Euro ve Dolar’dan meydana gelmiş bir sepete karşı değerinin değişimlerini ölçmek önem kazanmaktadır. Sepet kur ağırlıklı olarak dış ticaret işlemlerinden sağlıklı sonuçlar elde edebilmek için kullanılmaktadır.

Sepet Kur Nedir

Sepet Kur Nedir

Yatırım araçları arasında en çok dikkati çeken FOREX kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. ”Sepet Kur Nedir?” Başlıklı konumuz ile bilgi paylaşımı yapmaya çalıştık. Bu konu hakkında yapacağınız her türlü görüş ve önerileri bizimle paylaşmanızı rica ederiz. KrediBanka.Org

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.