Senet Protestosu Nedir

Senet Protestosu Nedir?

Alışverişler sırasında taksitli ödeme imkanı sunan araçlardan birisi olan senetlere ait bir kavram olan senet protestosu nedir? sorusunun cevabını yazımızın detaylarında bulabilirsiniz. Senet protestoları bankalar tarafından ya da senedi verdiğiniz kurum, kuruluş veya kişiler tarafından senet ödemelerini yapmadığınız takdirde noter vasıtasıyla bu durumun protesto çekilmesi ve noter masrafları da üzerine eklenerek toplam ücretin sizden talep edilmesi işlemidir. Senet ile karşı tarafa bir borcunuz olduğunu belge ve kayıtla tasdik etmiş olursunuz. Senedi imzaladığınız kişi borcunuza istinaden banka kanalıyla ya da avukata başvuruda bulunarak senedi protesto etmek suretiyle alacağını tahsil etme yoluna gidecektir.

senet-protestosu

Senetler Ne Zaman Protesto Edilebilir?

Senetleri protesto edebilmek için, senet üzerinde yazan vadenin dolmuş olması ve vade tarihinden 2 iş günü sürenin geçmiş olması gerekmektedir. Bu sürenin aşılmasıyla birlikte senetler protesto edilerek, senet üzerindeki rakam tahsil edilme yoluna gidilebilir. Senet protesto tarihinden itibaren belirli bir yasal faiz işlemeye başlar ve protesto masrafları da senet ana parası ve faizler üzerine eklenir.

Senet Protesto Ücretleri Ne Kadardır?

Tahsil etmek amacıyla bankaya verilen senetler için protesto ücretleri senet başına 50 liradır. Bu işleme noter masrafları da eklenmektedir.

Senet Protestosu Nasıl Kaldırılır?

Bankalara verilen senetlerin protesto edilmeleri halinde protesto işleminin kaldırılabilmesi için bankaya senet tutarının ve protesto masraflarının yatırılması gerekmektedir. Toplam masrafların yatırılmasıyla birlikte protesto kaldırılır.

Senet Protesto Edilirse Ne Olur?

Protesto edilen senetler ödendiği takdirde protesto işlemi iptal edilir. Ancak senedi protesto edilmiş bir kişinin veya kurumun birkaç günlük bir gecikme dahi yaşansa kredi notunda düşüş meydana gelir. Eğer senet belirli süreler içerisinde ödenmezse banka senedin ait olduğu kişi ya da kurumu Merkez Bankasına bildirir. Bu kişi veya kurum kara listeye alınır ve senedi ödemesi halinde 3 yıl, ödememesi durumunda 5 yıl gibi sürelerle kredi, kredi kartı gibi bankacılık işlemlerinden faydalanamaz. Bunun haricinde senedi ödemeyen kişiler hakkında yasal işlem başlatılmasıyla birlikte yasal faizler, tüm masraflar ve senet tutarıyla ilgili haciz işlemi uygulamasına gidilebilir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.