Şans Oyunları Vergisi Artıyor

Şans Oyunları Vergisi Artıyor

Şans oyunları vergisi artıyor haberi sayın Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamalarla gündeme geldi. Şans oyunlarını kazanan talihlilerden %10 olarak alınan vergi, %20’ye çıkarılacak.

Şans Oyunları Vergisi Artıyor

Şans Oyunları Vergisi Artıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamaya göre, şans oyunları vergi oranı %10 olarak alınıyordu. Yeni düzenlemeler sonrası bu oranın yüzde 20 olarak belirleneceği açıklandı. Şans oyunları kazanan talihlinin ödeyeceği vergi oranı böylece artış gösterecek.

Türkiye sınırları içerisinde yasal olarak oynanan şans oyunlarının bazıları;

  • Milli piyango biletleri,
  • Şans topu,
  • Sayısal loto,
  • Süper loto,
  • On numara,
  • Kazı kazan,
  • Hemen kazan,
  • At yarışı (TJK),

gibi oyunlar yasal olarak oynanır.

Bu oyunların bir çoğundan yasal vergi kesintisi yapılıyor. Yapılan bu kesintiler bazı kamuya aktarılıyor. Devletin kasasına giren bu vergi para miktarı, şans oyunu sonuçlarına göre belirleniyor. Ne kadar yüksek oranda bir oyun katılımı gerçekleşirse, o kadar yüksek vergi kesintisi oluyor. Yani 100 TL. ikramiye kazanan bir talihliden tahsil edilen vergi oranı ile 100.000 TL. Kazanandan kesilen miktar aynı değildir.

Yapılan bir diğer açıklamaya göre ise, makaron adıyla anılan sigara kağıdı içinde vergi zammı geliyor oldu. Sigara kaçakçılığının önüne geçmek amacıyla yapılacağı sanılıyor. Sigara kağıdına yapılan zam sonrası kaçak sigara alımının düşürülmesi beklenebilir.

MTV Ödemesi nasıl yapılır tıkla!

Öte yandan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) oranlarının artacağının sinyali verildi. Özellikle binek otomobil vergi oranı için yapılacak zam oranları göze çarptı. %40 oranında bir zam gelebileceği açıklandı.

Şans Oyunları Vergisi Artıyor

Şans Oyunları Vergisi Artıyor

Şans Oyunları Vergisi Göze Çarpmadı

Maliye Bakanı tarafından yapılan diğer vergi zamlarına ilişkin açıklamalar, şans oyunları için yapılacak zammı gölgede bıraktı. Şans oyunları ve diğer ödenecek vergi kesintileri hakkında bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bugün sizlere şans oyunları vergisi ve diğer zamlar hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Bazı zamların 1 Ocak 2018 tarihi sonrası yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ayrıca 1 Ocak 2018 sonrası MTV için bazı değişiklikler yapılacağı duyuruldu. Bu kapsamda verilecek bilgileri dikkatle takip edecek ve sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Yazılarımızı sosyal medya sayfalarınızda paylaşabilir, bizi takip edebilirsiniz. Teşekkür eder, saygılarımızı sunarız. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.