Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Sahte Banknot

Sahte para kalpazanları, dünya genelinde bir çok kişinin canını yakmaya devam ediyor! Hükümetler bu gibi durumlar için sert yaptırımlar getirdi ama hala tam olarak önüne geçilmiş değil. Yıllardır bir çok haber bülteninde sahte para kalpazanları ve icraatlarını izledik. Kolluk kuvvetleri tarafından yapılan şafak baskınları ve şok operasyonlar bile yeterli olamıyor. Almış olduğumuz bazı e-posta mesajları “sahte para nasıl anlaşılır?” şeklinde geliyor. Aşağıda verilen özelliklere dikkat ederek, paranın sahte veya gerçek olduğunu anlayabilirsiniz. Öncelik olarak kendi para birimimiz olan Türk lirası (TL) cinsinden başlayacağız.

sahte para nasil anlasilir

Sahte paralar nasıl anlaşılıyor?

Sahte paralar nasıl anlaşılır?

Aşağıda verilen yöntemleri inceleyerek paranın sahte veya gerçek olduğuna kanaat getirebilirsiniz. En önemli yöntemler;

1. Teknik Para Üzerinde Bulunan Gizli Yazı ve Rakamlar

Paranın ön yüzünde, Atatürk ceketinin hemen sağ (bize göre) kısmında yedi (7) köşeli ve motif işlemeli rozet vardır. Bu rozetin içerisine yatay konumda bakarsanız, paranın değeri görünecektir. (Örneğin yüz lira ise 100 yazar.)

sahte parayi nasil anlarim?

kabartma yazılar

2. Teknik Mikro Yazı ve Kabartma Tekniği

 • Orijinal paranın ön tarafında bulunan ayyıldız simgesinin içinde, paranın değerini yazan rakam ve TL. ibaresi vardır.
 • Bu ibare kabartma tekniği kullanılarak hazırlanmıştır.
 • Ayrıca mikro yazı tekniği kullanıldığı için büyüteç ile bakıldığı zaman okunabilir.

Sahte para üretenler bu tekniği aynen uygulamaya çalışıyor. Sahte basılan kağıt paraların üzerinde bulunan bu özellik, büyüteç ile bakıldığı zaman deforme oluyor. Kısacası rakamları okuyamayız veya şekil bozukluğu oluştuğunu görürüz. Dikkat! Merkez bankası tarafından yapılan araştırmaya göre bu yöntemi ustaca kullanma eğilimi görülmüştür. Yani sahte paraları basan kişiler, bu yöntemi kullanırken oldukça dikkatli davranıyor.

paranin mikro yazisi

Para mikro yazıları

3. Teknik Banknot Paranın Seri Numarası

Buraya dikkat! Gerçek paranın arka yüzünde iki adet seri ve sıra numaraları vardır. Bu numaralar, siyah ve kırmızı renkte basılmıştır. UV ışığına tutulduğu zaman siyah renk basılan numaralar yeşil olarak görünür. Aynı şekilde kırmızı renkte basılan numaralar ise “parlak kırmızı” olarak görünür. Sahte basılan paralar, kırmızıyı açık kırmızı olarak gösteriyor ama siyahi yeşil olarak değiştiremiyor. Bu yöntem oldukça etkili ve faydalı olacaktır.

sahte para seri no

Sahte para seri no

orijinal seri numarasi

Orijinal seri numarası

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Türk Lirası özellikleri

 • Gerçek banknot kağıdı yüzde yüz (%100) pamuk elyaftan üretiliyor.
 • UV ışığının altında kesinlikle parlamıyor.
 • Gerçek banknot paralar, kirlenmeye karşı etkili bir özellik barındırır. Bu nedenle sahte paraya göre çok daha zor kirlenir.
 • Bütün kupürün (kesiğin) hakim renginin çok açık bir tonu, banknot kağıdının rengi olarak kullanılmıştır.

Sahte banknot nasıl anlaşılır?

 • Sahte banknot kağıtları piyasada kolayca bulunabilir.
 • Sahte banknot üretilen kağıtlar, UV ışığının altında parlar.
 • UV ışık altında parlamaması için özel bir lakla ile üzerine kaplama yapılıyor.
 • Genelde bu işlem yapılsa da, bir kısmı UV altında parlamaya devam ediyor.

www.kredibanka.org

Türk Parası Filigran Özellikleri

Filigran; kağıt paranın yapılışı esnasında dokusuna işlenen ve sadece ışığa tutulduğu zaman çizgi, resim ve yazı ile rakam gibi görünen im olmaktadır. Kısacası kağıt parayı ışığa tuttuğumuz zaman görünen karakterlere ve simgelere denir. Kısa bir örnek vermek gerekirse; banknot paraların baskısız tarafını ışığa tutunca görünen, gizlenmiş “Mustafa Kemal Atatürk” portresi ve rakamlardır. Portre ve rakam olan bölge, paranın baskı olmayan köşesidir. Ayrıca herhangi bir tarafı ışığa tutulunca görünür. Bazı kalpazanlar bu detayı yapmaz veya yapamaz. Bu nedenle portre ve rakam özelliklerini dikkatli bir şekilde incelemek, önemli bir davranış şeklidir.

orjinal 50 lira

Orijinal 50 lira filigran

Sahte Türk parası ve emniyet şeridi

Gerçek banknotları ışığa tuttuğumuz zaman düz bir hat şeklinde, üstünde kupür değerini gösteren “Tl ve Tamam bulunuyor. Bu simgeler, ışığa tutulduğu zaman üç (3) farklı renkte parlar. Bu renkler kırmızı, sarı, mavi ve kağıda gömülmüş olarak görünmektedir. Özelllikle bu bahsetmiş olduğumuz emniyet şeridi, renk özellikleri sahte paranın anlaşılması için kolaylık sağlıyor. UV ışığıyla bu özelliklere dikkat eder iseniz, emniyet şeridi ve renk detaylarını mutlak göreceksiniz. Kalpazanlar bu detayı, tam manası ile yapamazlar.

Gerçek Paranın Holografik Şerit Folyo Özelliği

Gelelim sahte para ile gerçek paranın arasındaki en önemli fark olan “holografik şerit folyo” özelliğine. Sahte ve gerçek para arasındaki en önemli detay diyebilirim. Orjinal banknot kağıda farklı açılardan bakıldığı zaman renkli ve parlak yansıma yapar. Parlak ve renkli yansımayı görebilmek için kağıda farklı açılardan bakmak gerekir. Bu açılara paranın ön ve sağ tarafından farklı şekillerde bakınız. Sahte holografik şerif folyo yapmaya çalışanlar, gümüşe yakın ve abartılı parlama verecek şekilde detay verebiliyor.

orijinal para

Orijinal kağıt para

Para üzerinde rengi değişen şerit baskı özelliği

Orjinal banknotun arka kısmı, kupür değerini belirten rakam ve TL. simgeleri vardır. Bu harfler ve rakamlar, hafif şeffaf sarı renkte yansıma yapar ve rengi değişir. Sahte banknot üreten kişilerin yaptığı paralar, orijinale çok benzer. Orijinale benzer fakat buna biraz dikkat edilirse anlaşılabilir. Sahte para üzerinde en zor anlaşılan kısımdır. Bu nedenle burada takılanlar, diğer seçenekleri gözden geçirebilir.

para kabartmasi

Orijinal kabartma

Sahte kabartma baskılı paralar!

Gerçek paranın ön kısmında bulunan bazı yazı, rakam ve motifler üzerine kabartma özelliği eklenmiştir. Bu özellik, parmakla dokunulduğu zaman hissedilen kabartma özelliği olmaktadır. Sahte paraların bazılarında, kabartma hissi veren hileli yöntem görülmüştür. Merkez bankası resmi adresi izlenerek hazırlanmıştır. Lütfen gerçek ve sahte para incelemesi yaparken dikkatli olunuz. Paranın gerçek olmadığını düşünüyor iseniz, en yakın Polis Karakolu ile bağlantı kurmayı deneyiniz. Durumu Polis veya Jandarma ekiplerine bildirip, detaylı destek alabilirsiniz. Bankacılık ve finans hakkında daha fazla bilgiyi www.kredibanka.org sayfasından alabilirsiniz. Yukarıdaki bilgileri kullanarak tespi eedebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.