Sahte Para Uyarısı Geldi!

Yaz sezonu başladı ve “sahte para uyarısı” geldi! Yaz sezonunun başlaması ile birlikte, özellikle tatil beldelerine göz diken kalpazanlara dikkat!

Sahte Paraya Dikkat!

Tüketici dernekleri, tatil beldelerini gözüne kestiren kalpazanlara dikkat çekti. Yaz sezonunun açılması ile birlikte, özellikle tatil beldelerini hedef alan kalpazanlar için uyarı yapıldı. Tüketiciler Değneği (TÜDER) genel başkanı “Levent Küçük” AA muhabirine açıklamalar da bulundu. Küçük, yaz sezonu geldi ve nakit para alışverişinin çoğaldığını belirtti. Nakit para transferi çoğaldığı için kalpazanlar devreye girecektir.

Nakit para akışının, en çok harekete geçtiği bölgeler ise turizm bölgeleri olacaktır. Nitekim yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan bu bölgeler, paranın en çok harcandığı ve elden, ele dolaştığı bölgeler olacaktır. Bu nedenle, yine bu bölgelere Emniyet birimleri tarafından yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Zaten var olan operasyonlar, Emniyet birimleri tarafından iki katına çıkarılmış durumda. Emniyet birimleri, “sahte para” kalpazanlarına göz açtırmıyor!

Sahte Para Kontrolü Yapın!

Tüm para birimleri olmasa bile, mutlaka 20 TL, 50 TL, 100 TL ve 200 TL gibi banknotlar mutlaka kontrol edilmelidir. Özellikle büyük rakamsal değerlere sahip banknotlar, mutlaka kontrol edilmeli ve kontrollü alışveriş yapılmalıdır. Sahte paranın nasıl anlaşılacağı hakkında bir bilgiye sahip değilseniz, bir alt satıra konulan sayfayı ziyaret ediniz.

https://www.kredibanka.org/sahte-para/

Sahte para ile gerçek para birimleri arasında bir çok fark vardır. Bu farkları bilinçli tüketici olarak mutlaka öğrenmemiz gerekiyor. Zira sahte para kullanan da üreten de hapis cezası alıyor!

sahte para mor isik

Sahte para basan veya kullanana hapis cezası var!

Bu banknotları bilerek harcayanlar ve basanlar için ağır yaptırımlar uygulanıyor. Nitekim harcayan ve basımını gerçekleştiren kişi ya da kişilere hapis cezaları veriliyor. Hapis cezasına çarptırılan kalpazanlar için yaptırımlara devam ediliyor. Dilerseniz yukarıda vermiş olduğumuz gerçek olmayan paranın nasıl anlaşılacağı yönünde bilgilerin yer aldığı sayfamıza göz atabilirsiniz. Bu yönde alacağınız her bir bilgi, ileriye dönük zarara uğramamak adına, büyük bir önem arz edecektir.

Akdeniz ve Ege bölgeleri, bu işin odak noktası olabilir! Antalya, Muğla, Bodrum, İzmir, Aydın, Kuşadası, Marmaris gibi dikkat çeken bölgelere fazlaca önem vermek gerekebilir. Şayet bu bölgeleri tercih edecekseniz, biraz daha dikkat etmeniz de fayda olacaktır. Zira, zaten İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirler de ikamet eden vatandaşlar, her an bu tip olaylarla karşılaşabiliyor.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.