Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Firma kurmak isteyenlerin merak ettikleri ilk soru ”şahıs şirketi nasıl kurulur?” Olmaktadır. Bugün sizlere Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve şahıs şirketi kurmanın maliyetlerinin neler olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Şahıs şirketi kurmak isteyenlerin ilk dikkat edecekleri konu şahıs şirketini kimler tercih etmelidir? Sorusu olacaktır. Şahıs şirketleri nispeten daha düşük iş hacmine sahip olması planlanan girişimcilerin tercih etmesi gereken bir şirket türüdür. İş hacminin karını gelir vergisi oranlarına baktığınızda kestirmeniz mümkün olacaktır. % 20’lik bir vergi dilimini geçen şirketler için Limited şirket daha avantajlı olmaktadır.

Şahıs Firması Avantaj ve Dezavantajları

Şahıs firması kurduğunuz zaman daha düşük muhasebe ücreti ödeyeceğiniz gibi kademeli bir vergi sistemine tabii olacak ve düşük defter tasdik ücretleriyle karşılaşacaksınız. Ancak buna karşın şahıs firması kurduğunuzda Limited şirketin vergi oranı % 20 iken, sizin vergi diliminin yükselmesi halinde şahıs firmasında % 20’den % 35’e kadar vergi ödeme riskine sahip olursunuz. Şahıs firmalarının devredilmesi de Limited şirketlere oranla daha zordur.

Şahıs Firması Kurulumu

Şahıs firması kurmak için öncelikle bir muhasebeciye ihtiyacınız olacaktır. Muhasebeciler şahıs firması kurulumu için 500 la 750 lira civarında bir ücret talep etmektedirler. Bunun haricinde aylık olarak 143 lirayla 358 lira + KDV civarında bir muhasebeci ücreti ödemeniz gerekecektir. Muhasebeci tarafından size işe başlatma formu doldurulur. 2 adet nüfus cüzdan sureti, 2 adet ikametgah, imza beyannamesi, muhasebeciniz işlerinizi takip edebilmesi için vekalet ve iş yeriniz kira ise kira kontratının, size aitse tapunun fotokopisi muhasebeciye verilerek kurulum işlemleri başlatılır. İş yeriniz için yazar kasa gerekiyorsa 1000 ila 1500 lira arasında bir masrafınız ve iş kolunuza göre ticaret odası kaydı gerekecekse yine 1000 ila 1500 lira arasında bir masrafınız olabilir. Bundan sonra kaşe çıkarma, defter tasdiki, fatura, tahsilat makbuzu ve zarf basımı işlemleri, çalışma ruhsatı alımı gibi adımlar gelmekte ve bu kalemlerin hepsi için ayrı ücretler ödenmektedir.

Şahıs Şirketleri İçin Gelir Vergisi Oranları

Şahıs şirketlerinde gelir vergisi oranları aşağıdaki gibidir.

  • 12,600 Liraya kadar % 15
  • 30,000 liranın 12,600 lirası için 1,890 lira fazlası için % 20
  • 69,000 liranın 30,000 lirası için 5,370 lira fazlası için % 27
  • 69,000 liradan fazla vergi oranlarında 69,000 lira için 15,900 lira fazlası için % 35 vergi ödenmektedir.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur başlıklı yazımızı incelediyseniz, bankalar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Bizi takip ederek desteklerinizi esirgemediğiniz için teşekkür eder, saygılar sunarız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.