Sağlık Raporu Parası Nasıl Alınır

Sağlık raporu parası nasıl alınır ve nereye müracaat edilmesi gerekir sorularına dair cevaplar bu sayfada!

Sağlık raporu parası nasıl alınır

İş görmezlik sağlık raporu parası; sigortalı olarak çalışan vatandaşın sağlık nedenlerinden dolayı iş görmezlik raporu alarak istirahat etmesi durumunda, devletin çalışana maddi açıdan sağladığı bir katkıdır. Sigortalı olarak çalışan kişi, herhangi bir sağlık probleminden dolayı işe gidemediğinde gelirinde düşüş yaşanır. Devlette bu durumda vatandaşlarına katkı sağlamak amacı ile iş görmezlik ödeneği adı altında ödeme yapmaktadır. Rapor parasından faydalanabilmek için sigortalı olarak çalışma zorunluluğu vardır. Sigortası olmayan kişiler, bu olanaktan yararlanamıyor.

Rapor Parasını Alma Şartları Neler?

Sağlık raporu paramı nasıl alırım?” sorusu, sağlık sorunu olan SGK’lı işçilerin en çok merak ettiği sorulardan biridir. İş görmezlik ödeneğinin alınabilmesi için kanunen belirlenmiş bir takım kurallar vardır. Bunlar;

  • İşsizlik ödeneği alabilmek için son 1 yıl içerisinde en az doksan (90) gün SGK priminin ödenmiş olması,
  • İş görmezlik ödeneği alabilmek için en az üç (3) gün ve üzeri rapor alınması, (üç günden az olan raporların ödemesi SGK tarafından karşılanmıyor)
  • İş görmezlik belgesi ile birlikte ödeme almak için rapor üzerinde koyulması gerekmektedir. Eğer rapor üzerinde teşhis belirtilmemiş ise işsizlik ödeneği verilmiyor.
  • Raporun üzerinde sosyal güvenlik kurumu olarak sizin bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik kurumunun yazılması gerekmektedir. Aksi halde herhangi bir ödeme talep edemezsiniz.

İş Görmezlik Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parası işsizlik ödeneği başvurusu yaptıktan sonra yaklaşık olarak bir (1) ay gibi bir sürede para hesaba yatıyor. SGK’ya para için başvuruda bulunduktan hemen sonra parayı almak gibi bir durum söz konusu değildir. Bu paraları “Ziraat Bankası” üzerinden yatmakta ve buradan alınmaktadır. Ziraat Bankası hesabı olmayan kişiler, bankanın harhangi bir şubesine geçerli kimliği ile giderek adına yatırılan parayı çekebilir. Ziraat Bankası mevduat hesabınız olmasını istiyorsanız, mevduat hesabı nedir başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İş Görmezlik Rapor Parası Hesaplama

İş görmezlik ödeneği, rapor alınan gün sayısına ve SGK prim ödeneğine göre farklılık göstermektedir. İstirahat edilen gün sayısı arttıkça, ödenecek olan para miktarı da artmaktadır.

Sağlık raporu parası nasıl alınır

Sağlık Raporu Parası Nasıl Alınır

İlgili kuruma iş görmezlik belgesi ile başvurunuzu yaptıktan sonra kurum tarafından gerekli incelemeler yapılmaktadır. Belgenin onaylanması durumunda, gün sayısına göre iş görmezlik alan kişinin alacağı rapor para hesaplaması yapılır. Hesaplama sonrası sigortalının adına Ziraat Bankası üzerinden ödeme yapılmaktadır. Ödeme işlemi tamamlandıktan sonra kişinin adına kayıtlı cep telefonuna kısa mesaj gönderilmektedir.

T.C. kimlik numarası ile Ziraat Bankası şubelerine giderek “rapor parası yattı mı?” şeklinde bir soru sorabilirsiniz. Rapor parası yattı mı sorgulaması yapmak için şubeye kimlik belgeniz ile birlikte gitmeniz yeterli olacaktır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.