Risk Raporu Nedir? Ne Demek?

Risk raporu nedir veya ne demek sorularına ait tüm bilgiler bu sayfada! Aklınıza takılan tüm soruları, aşağıda yer alan yorum yapma bölgesinden uzman ekibimize sorabilirsiniz.

risk raporu nedir

kkb risk raporu nedir

Risk Raporu Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Günümüz bankacılık sisteminde her birey ve kurumun bir “kredi notu” bulunur. Hatta artık ülkelerin bile kredi notu vardır. Kredi notunu öğrenirken, kişi veya kurumların risk durumları değerlendirilir. Risk durumunu öğrenmek isteyen kişi veya kurumlar, risk raporu almak zorundadır. Risk raporu, kişinin veya şirketin bankalarca referans olarak görünen puan belgesi skorunu detaylı olarak gösterir. Risk raporu ve kredi notu gibi belgeleri tek bir kurum hazırlıyor. Bu belge için belli sayısal analizler yapan ve hazırlayan kurumun adı Kredi Kayıt Bürosu (KKB) olmaktadır.

Bu bilgileri kısaca anlatmak gerekirse; banka ve finans kuruluşları tarafından sizler için sunulan tüm hizmetleri bu risk raporu içerisinde görebilirsiniz. Örneğin güncel borç ve varlık durumunuz direkt olarak gözler önüne serilir. Sadece varlık ve bakiye durumu çıkmaz, geçmişte banka ve finans kuruluşları ile aranızda geçen her türlü finansal işlemler görünür. Bu rapor, beş (5) yıl öncesine kadar yapılan tüm işlemleri gösterir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi KKB tarafından hazırlanır ve bir kaç yöntemle kişi ya da kurumlara sunulur. Bireylerin ve kurumların kredi ya da kredi kartı ödemelerine ilişkin kayıtların yer aldığı bir belgedir. Geçmişte herhangi bir banka veya finans kuruluşundan alınan kredili ürün için yapılan geri ödeme cetveli gösterilir. Kullanılmış olunan bu kredili ürün için geri ödemelerin nasıl yapıldığı görünür. Dilerseniz bu durumu daha detaylı anlamanız için bir örnekle gösterelim.

Risk Raporu Örneği

Örnekte gösterilecek tanım, kötü bir geri ödeme planına sahip olan müşteriyi anlatacaktır.

 • Bundan üç (3) yıl önce Garanti bankası ihtiyaç kredisi kullandı.
 • Çekilen kredi tutarı 20.000 TL.
 • Ödeme planı için belirlenen vade süresi 24 ay.
 • Kişi bu ödemenin 4. ayından sonra 7. aya kadar birer hafta gecikmeli ödeme yaptı.
 • Bu gecikmeler birer hafta fakat son ay ki ödemeyi tam 3 ay sonra yaptı.
 • Banka kişiye telefonla uyarılarda bulundu hatta bu yetmedi noter onaylı ihtarname çekti.
 • Müşteri bu parayı ödedi ya da ödemedi, artık çok geç! Tüm bu olanlar banka kredi siciline işledi bile.

İşte yukarıda biraz abartılı olarak anlatmış olduğumuz tüm bu bilgiler, notlu risk raporu üzerinde gösterilir. Bunu sadece bankalar değil, sizde görebilirsiniz. KKB sorgulama sayfamıza göz atınız. Risk raporu öğrenme işlemi yaparak, bahsetmiş olduğumuz tüm bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Yukarıda vermiş olduğumuz ihtiyaç kredisi örneği taşıt, konut, kredi kartı gibi diğer tüm bankacılık hizmetleri içinde geçerli olacaktır. Yani sadece ihtiyaç kredisi için geçerli değil, kartlar ve diğer bankacılık hizmetlerinin geri ödemeleri de görünecektir.

Bireysel Risk Raporu

Bireysel risk raporu alarak, bir çok bilgiye sahip olabilirsiniz. Bireysel olarak sorgulama yapabilir, kendi bilgilerinizi sürekli olarak güncel bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bireysel risk raporunda yazan bazı kişisel bankacılık bilgilerini maddeler halinde belirtmek istiyoruz. Bireysel risk raporu öğrenme sonrası karşınıza çıkacak bazı bilgiler şu şekildedir;

 • Güncel kredi kartı limitleri (tüm banka kartlarınız dahil),
 • Bireysel kredi ürünleriniz (şu an ödemesini yaptığınız kredilerin toplamı),
 • Bankalara olan toplam borç tutarları (tüm bankalara),
 • Toplam varlık durumunuz (tüm bankalarda),
 • Geçmişte yasanan gecikmeli kredi kartı ödemeleri (tüm bankalara),
 • Geçmişte yaşanan gecikmeli kredi ödemeleri (tüm bankalara),
 • Geçmişte ve hala ödenmemiş tüm borçlar,
 • Bankalar tarafından size sunulan tüm kartlar (banka ve kredi kartlarının tamamı)…

KUN risk raporunu öğrenmek için tıkla!

risk raporu nedir

kkb risk raporu nedir

Bu bilgilere ulaşarak başvuru yapmak sizce de mantıklı değil mi? Bankalar bu tür belgeleri referans olarak görmekte çok haklı gibi görünüyor. Netice olarak bütün sicil bilgileri ortaya dökülmüş oluyor. Bankalar, bu sicil bilgilerine bakarak hizmet için onay verme ya da red etme haklarına sahipler. KKB resmi İnternet sayfası üzerinden, hizmet hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.