Rapor Parası Sorgulama – SGK İş göremezlik Parası

Sigortalı işçiye herhangi bir şekilde hasta olması, iş kazası geçirmesi veya diğer nedenlerle başına bir hal gelmesi sonucu, yetkili hekim tarafından sağlık raporu yani istirahat verilebilir. Bu istirahat sonrası SGK sigorta parası sorgulama işlemi yapılmak istenir. Sizler için sigorta parasını öğrenme hakkında genel bir araştırma yaptık. Bu konuya ilişkin tüm detayları bu sayfa üzerinden siz değerli takupcilerimiz için sunduk. Dilerseniz daha fazla uzatmadan hemen konuya geçelim ve “sigorta paramı nasıl alırım?” sorusuna cevap verelim.

Sigorta Rapor Parası Nedir?

Hali hazırda herhangi bir iş yerinde çalışan ve bu çalıştığı iş yerine, iş günü ve saatinde; meslek hastalığı, analık problemleri, gibi herhangi bir hastalık sonucu iş göremezlik raporu veriliyor. Bu raporu almak için sağlık kuruluşuna gidilmesi şarttır. Sağlık kuruluşlarında görevli ve yetkili personel tarafından muayene olunur. Yapılan muayene ve tetkikler sonucu hasta iş göremez veya bir diğer adı ile ayakta duramaz ve iş yapamayacak durumdaysa, kişiye sağlık raporu (istirahat) verilir. Verilen bu istirahat süresi, kişinin sağlık durumunun tedavi sürecine göre belirlenmektedir. Belirlenen bu gün sayısına, uzmanlar yani muayeneyi tamamlayan doktorlar karar verir.

sgk rapor parasi

İş göremezlik yani sağlık raporu alan kişiler, sağlık raporu süresi boyunca işe gitmemeye hak kazanmış olur. Çalıştıkları iş yerleri genelde işçinin gelmediği gün sayısı kadar eksik maaş yatırırlar. İşte tam burada, SGK devreye giriyor. SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından sağlık durumu iyi olmayan sigortalı işçiler için iş göremezlik parası yatırılır. Bu rapor ücreti belirli günler üzeri rapor alan kişiler için verilmektedir. Şu an için bu gün sayısı üç (3) gün olarak belirtilmiştir. Peki ”Sağlık rapor parasını veya ücretini nasıl ve nereden alabilirim?” Dilerseniz hemen bu konuya geçelim.

Sağlık Rapor Parası Sorgulama ve Öğrenme

Sağlık rapor parasını sorgulamak için tek yapmanız gereken buraya tıklamak olacaktır. Tıkladığınız sayfa sizi direk e-devlet sayfasına atacaktır. E-Devlet sayfasına yönlendirme işleminden hemen sonra bilgileriniz ile giriş yapmalısınız. Bilgilerinizi girdikten sonra yapmanız gereken işlemler adım adım aşağıda belirtilmiştir.

rapor parasi sorgulama

  1. ”e-hizmetler” butonuna tıklayınız. (Bu buton sayfanın hemen sol tarafında görünecektir.)
  2. E-hizmetler menüsüne giriş yaptıktan hemen sonra karşınıza hizmet veren kurumlar veya sayfalar çıkacaktır. Çıkan bu sayfalar arasında bulunan ”Sosyal Güvenlik Kurumu” menüsünü bulunuz. (Sol tarafta görünen alfabetik sırada ”S” harfine basarsanız, direkt sizi ”S” harfi ile başlayan kurumlara götürecektir.)
  3. Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne geldikten sonra dördüncü (4.) sırada bulunan ”4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” yazısına tıklayınız.

Sağlık rapor parasını sorgulamak aslında bu kadar basit bir işlemdir. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra karşınıza geçmişte almış olduğunuz iş göremezlik ödemeleri ve güncel bakiye çıkacaktır. Peki rapor parasını nasıl ve nereden alabilirim? Dilerseniz bunu da detaylı olarak alt tarafa yazalım.

SGK Çocuk parası alma şartları

Rapor Parası Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK tarafından ödenen ”iş göremezlik ödemesi” PTT şubeleri üzerinden alınır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz sorgulamayı tamamladıktan sonra şayet paranız yatmış olarak görünüyorsa, hemen ilgili Ptt şubesine gidiniz. Aslında yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm bu uygulamaların hiç birini yapmanıza gerek kalmayabilir. Bunun nedeni ise eğer SGK’da kayıtlı cep telefonu numaranız varsa, kurum tarafından ücretin yaratıldığına dair mesaj alırsınız. Bu mesajı alır almaz herhangi bir Ptt şubesine kimlik belgeniz ile gitmeniz yeterli olacaktır. Şayet böyle bir mesaj gelmez ise belirtmiş olduğumuz uygulamaları yapmanız öneriliyor. Unutmadan çok önemli bir husustan bahsetmek istiyoruz. Rapor parası yattıktan hemen sonra parayı çekmeniz önerilir. Bunun nedenini alt kısımda bulunan “SGK rapor parası ne zaman yatar?” başlığı altında anlatacağız.

PTT Mesai Saatleri

Rapor Parası Ne Zaman Yatar veya Yatırılır?

T.C. Ziraat Bankası üzerinden bu ücretleri alma dönemi artık kapandı. Paralar artık Ptt şubelerine yatırılıyor. Kurum tarafından bu paranın ne zaman yatırılacağını söylemek yanlış olur. Sizlere 3 gün sonra veya 5 gün sonra yatar diyen kişiler, tahmini rakamlar veriyordur. Çünkü bu ücretlerin yatırılma süresi, ilgili memurun veya memurların yoğunluğuna bağlıdır. Çok yoğun dönemler için bir kaç günlük aksamalar meydana gelebilir. Aslında burada önemli olan gecikmeyi düşünmek değil, tamamı ile parayı almak için gecikmemek olacaktır. Buna neden olarak ise aşağıdaki maddelere dikkat etmelisiniz.

  • Rapor parasını iki (2) ay içinde almayanların paraları, kuruma iade ediliyor. İade edilen parayı almak için dilekçe ve ayrıca paranın tarafına verilmesini talep etmelidir.
  • Rapor ücretini beş (5) sene içinde alamayanların paraları, zaman aşımına uğruyor. Zaman aşımına uğrayan para miktarını almak için çok geç olacaktır.

Sizde sağlık durumunuz nedeniyle istirahat aldıysanız ve bu istirahat süresi boyunca tarafınıza yatan parayı çekmek istiyorsanız doğru adrese geldiniz. Bilindiği üzere ülke genelinde sigortasız işçi çalıştırmak yasak ve suçtur. Bu yasağa uymayan kişi ve kurumlar, ilgili kanun kapsamında ağır cezalar ile cezalandırılır. Bahsetmiş olduğumuz bu konu hakkında aklınıza takılan her bir soruyu aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. Yazmış olduğunuz tüm bu sorulara “Kredi Banka” uzman kadrosu tarafından yakın bir zamanda cevap verilmeye çalışılacaktır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.