PTT Hesap Bakiyesi Nasıl Öğrenilir?

Daha önce hiç PTT hesabını kontrol ettin mi? Peki PTT hesabına yatan parayı sorgulama yöntemlerini biliyor musun? Bu konuda hiç bir fikrin yoksa, artık merak etmeni gerektirecek bir durum yok! Biz yine bu konuyu derinlemesine araştırdık ve detaylı olarak anlattık. Hemen alt kısma göz atmaya başlayabilirsin.

PTT Hesabına Yatan Para Nasıl Öğrenilir?

PTT hesaplarına yatan para ve para değeri taşıyan tüm varlıklar, çok kolay ve hızlı bir şekilde öğrenilebilir. Eskiden hesapta bulunan parayı sorgulama işlemi yapmak için şubelere gidilmesi gerekirdi. Artık bu yöntem geride kaldı ve insanlar oturdukları yerden hesap bakiyelerini öğrenebiliyor. Hemde bu işlemi hiç kimseye ihtiyaç duymadan, sadece cep telefon veya bilgisayar üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

Eğer şubelerden değil de, mobil’den ya da internet’ten öğrenmek isteniyorsa, atılması gereken bir kaç adım var. Öncelikle bir “Posta Çeki hesabı” açmak gerekiyor. Posta çeki hesabı demek, aslında “PTT hesabı” demek oluyor. Cep telefonundan ya da internet şubesi üzerinden hesabında kaç para olduğunu öğrenmek için “PTT Kart başvurusu” yapmak yeterli olacaktır.

Şube çalışma saatleri

PTT’nin İnternet Şubesinden Hesap Bakiyesi Öğrenme

İnternet şubesine girip, hesabında bulunan parayı sorgulamak, sadece 1 dakika sürer. Bu işlemi yapmak için sadece 1 kereye mahsus, herhangi bir şubeye gidilmesi gerekmektedir. Şubeye giderek “PTTBank İnternet Bankacılığı Hizmet Sözleşmesi” imzalanması gerekiyor. Bu hizmet sözleşmesini imzaladıktan hemen sonra müşterinin hesabı, interaktif bankacılık için aktif hale getiriliyor. Ayrıca müşteriye bir kod veriliyor. Bu kod, müşterinin İnternet bankacılığına giriş yapabilmesi için verilmektedir. Müşteri temin edilen bu kodu, belirlemiş olduğu bir şifreye dönüştürüyor. Artık bundan sonrası çok kolay!

İnternet bankacılığı sayfasına giriş yaptıktan sonra yapılabilecek bazı işlemler şu şekildedir;

  1. Posta çeki veya herhangi bir banka hesabına para transferi (Havale, EFT) yapma.
  2. Fatura yatırma (Elektrik, su, doğalgaz, telefon ve binlerce anlaşmalı firma ödemeleri)
  3. Kredi kartı borç ödeme veya borcunu öğrenme.
  4. PTT kart borç ödeme veya borcu sorgulama.
  5. Posta çeki hesabına para yatırma veya çekme.
  6. Otomatik ödeme talimatları.
  7. İleriye dönük ödeme talimatları (hesap sahibinin belirlemiş olduğu zaman otomatik ödeme yapılır).
  8. PTT üzerinden, müşteriye tahsil edilen tüm hesap hareketlerini görme.

Yukarıda belirtilen işlemler ve daha fazlası, PTT resmi internet bankacılık adresi üzerinden çok kolay ve güvenli bir şekilde yapılabilir.

PTT Mobil Uygulama Özellikleri

Mobil uygulaması üzerinden işlem yapmak için öncelikle cep telefonuna “PTT mobil uygulamasını” indirilmesi gerekmektedir. Uygulamayı ios ve android işletim sistemlerine uygun olarak üretilmiştir. Bu uygulamayı indirmek için Google üzerinden arama yapılması yeterli olacaktır. Uygulamayı indirdikten hemen sonra Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası (T.C.) ve şifrenin girilmesi yeterli olacaktır. Şifre alma işlemi, yukarıda belirtmiş olduğumuz şekilde yapılmaktadır. Öncelikle verilen “İPÇ numarası” yeterli olacaktır. Mobil uygulama üzerinden yapılan işlem ve yöntemler, internet bankacılığı işlemleri ile aynıdır. Bu nedenle tekrar yazma gereği duymuyoruz.

PTT hesap bakiyesi sorgulama veya öğrenme yöntemleri hakkında aklınıza takılan bir husus varsa, hemen alt kısımdan bizlere sorabilirsiniz. Ayrıca tüm bu yöntem ve işlemler hakkında daha fazla veya net bilgi almak için buraya bakınız. Resmi web sayfası, tüm şubeleri ve müşteri hizmetleri telefon numarası, sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.