POS Cihazından Puan Kullanımı

Kredi kartı alışverişinin avantajları arasında yer alan “POS Cihazından Puan Kullanımı nasıl olur?” Sorusunun cevabını öğrenebilmek için yazımızın detaylarını okuyabilirsiniz.

posttan puan kullanma

Kredi kartı kullanımlarını daha cazip hale getirmek ve kredi kartı müşterilerinin sayısını arttırabilmek için bankalar tarafından her geçen gün yeni kampanyalar düzenlemektedirler. Bu kampanyaların en fazla yoğunlaştığı konuların başında puan kazanmak gelmektedir. Hemen her kredi kartıyla puan kazanma şansı sunulmaktadır. Bu puanları ise pos cihazlarından kullanma şansına geçmeden önce, nasıl kazanıldı hakkında detaylı bilgiler paylaşmaya çalışacağız.

Puanlar Nasıl Kazanılıyor?

Müşteriler sahip oldukları kredi kartıyla, bankaların anlaşmalı üye iş yerlerinde alışveriş yaptıkça puan kazanmaktadırlar. Biriken puanlar (Bonus, World, Axess ve Maximum Puan) TL üzerinden hesaplanır ve sonrasında bu paralarla alışveriş yapma şansı kart sahiplerine sunulur. Günümüzde bankaların sunmuş olduğu bir çok kredi kartı, mutlaka puan kazanmanızı sağlamaktadır. Ancak bankalar zaman zaman yaptıkları ekstra puan kazandıran kampanyalar ile alışverişleri arttırmayı hedeflemektedirler. Çoğu tüketici bu kampanyaları takip etmektedir. Hatta bu konuların takibinin sağlanabilmesi için İnternet siteleri bile mevcuttur. Bu siteler üzerinden tüm bankaların puan kampanyalarını tek elden takip edebilirsiniz.

POS Cihazından Nasıl Puan Kullanılır?

POS cihazından puan kullanma işlemi esnasında her bankanın farklı cihazı bulunmasından dolayı, ufak tefek farklılıklar olabilmektedir. Ancak genel mana da bu işlem için yapılacak olan sıralama aynı olacaktır. Kredi kartından puan kullanabilmek için chipli kredi kartları chip okuyucuya takılır, manyetik okuyucuya sahip olan kartlar ise okutulur. Bu işlemin yapılmasının ardından Satış İşlemleri menüsü seçilip Giriş tuşuna basılır. Bu bölümde karşınıza çıkan seçenekler içerisinden Puan Satış seçilerek, bir alt menüye girilir. Kullanılacak olan puan miktarı girildikten sonra yeniden Giriş tuşuna basılır. Bu aşamadan sonra müşteriden kredi kartı şifresini girmesi istenir ve tekrar Giriş tuşuna basılarak puan kullanım işlemi tamamlanmış olur. Müşterinin Bonus, World, Maxi puan bakiyesi sorgulama işlemi olduğunu görebilmek için, kredi kartı POS cihazına takılıp veya okutulup, “Puan İşlemleri” bölümüne girilir ve İnceleme seçeneği seçilerek alt bölüme giriş yapılır. Bu işlemle birlikte POS cihazı kredi kartının içerisinde bulunan puanı sorgulayarak bir slip çıktısı verecektir. Bu slip üzerinden müşterinin ne kadar puanı olduğu bilgisi görülebilmektedir. Eğer tanımladığımız işlemden farklı adımlara sahip bir POS cihazı kullanıyorsanız, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak POS cihazından puan kullanımı nasıl yapılır? Olduğunu öğrenebilirsiniz. Kart hizmetleri sırasında puan kullanımı sağlayan bazı bankalar ise;

  • Garanti Bankası
  • Akbank
  • Finansbank
  • Halkbank
  • Denizbank
  • Türkiye İş Bankası

Ve Türkiye’nin önde gelen diğer lider bankaları, puan hizmeti sunmaktadır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.