Günümüzde İnternet’ten Online alışveriş yapmak o kadar çok yaygınlaştı ki, neredeyse her 10 kişiden biri İnternet üzerinden en az bir kere harcama yapabilmekte olduğu düşünülüyor. İnternet üzerinden yaygın bir alışveriş ortamının oluştuğunu tabii ki sadece bizler değil, dolandırıcı ve sahtekarlar da farkında. Bu dolandırıcılar Online olarak harcama yapan kişilerin kimlik ve kredi kartı bilgilerini çalmak için kıyasıya bir yarış veriyorlar. Öyle ki; gelişmiş ülkelerde bile bilişim suçları ile mücadele eden ekipler, oldukça zorlu ve yoğun bir çalışma hayatı sürüyorlar. Dolandırıcılar insanların kimlik ve banka bilgilerini çalmak için öylesine gizli silahlarla saldırıyorlar ki, dev şirketler adına sahte İnternet siteleri bile açabiliyorlar. İşte tamda burada ”Paypal nedir ne işe yarar” sorusunun cevabını açıklamak gerekiyor.

PayPal Ne Demek? Ne İşe Yarar?

PayPal Nedir?; Online olarak ödeme ve para transfer işlemi yapmak için kullanılan en güvenli, hızlı ve kolay yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Online harcama yapmak istediğiniz şirkete, kredi kartı numaranızı paylaşmadan alışveriş yapma olanağı veren bir sistemdir. Yani ”Kredi kartı numaramı vermek istemiyorum, nasıl alışveriş yaparım?” gibi bir sorunun, ana cevabı olabilecek bir sisteme sahiptir. Ayrıca sahip olduğu teknoloji ağı ile oldukça hızlı bir satın alma olanağı tanımaktadır. Bir defa belirtmiş olduğunuz finansal bilgilerinizi, her alışverişinizde tekrar vermenize gerek kalmayan bir sisteme sahiptir. PayPal ile yapacağınız online alışverişleriniz için sadece mail adresinizin olması yeterli olacaktır.

Tanımlayacağınız harcama limiti ve süreye göre bir harcama sınırı belirlemiş olursunuz. Örneğin sanal kredi kartı limitinizin 5.000 lira olduğunuz düşünürsek, bu limitin sadece 100 lirasını bile harcama limiti olarak tanımlayabilirsiniz. Diyelim ki bu 100 liralık harcama limitinizin 80 lirasını harcadınız, geriye kalan 20 liralık harcama limiti sizin belirlemiş olduğunuz süre sonunda sıfırlanır. Bu sıfırlama işleminden sonra tüm bilgilerinizin çalındığını var sayarsak, yinede çalan kişi hiç bir harcama yapamıyor. ”paypal nedir ve ne işe yarıyor” gibi konulara değindikten sonra, sizlere şimdide özellikleri ve nerelerde kullanılabileceği hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Özellikleri Nelerdir?

Paypal’ın genel özellikleri hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedik;

  • Kredi kartı numaranızı alışverişlerinizde kesinlikle paylaşmıyor,
  • Hesabınızdan yetkisi olarak yapılan ödemeler için kesin koruma sağlıyor,
  • Yapacağınız tüm harcamalarınız için önce mail onayı alır,
  • Oldukça hızlı bir alışveriş sistemine sahip,
  • Bankalarda bulunan tüm hizmet ürünleri ile harcama yapabilirsiniz (Kredi kartı, bankamatik, banka hesabı)
  • Bir defa eklemiş olduğunuz bilgilerinizi alışverişlerinizde tekrar eklemenize gerek kalmaz

PayPal Nerelerde Kullanılır?

PayPal günümüzde bir çok alışveriş sitesinde kullanımı mevcut olan bir sistemdir. Bu siteleri sizlerle paylaşmak oldukça uzun süreceği için kesin ve tek bir yanıt vererek yardımcı olmaya çalışacağız. PayPal ödemesi kabul eden İnternet siteleri, ödeme almış oldukları yöntemleri sayfalarında paylaşmaktadır. Yani alışveriş yapmak istediğiniz bir web sayfasının (genelde) ana sayfasının en altında bulunan ödeme seçenekleri arasında PayPal varsa, bu şirketten PayPal ile alışveriş yapabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Son olarak PayPal ile para transferi yapma imkanının olduğunu söylemek istiyoruz. Havale ya da EFT yapma imkanınızın olmadığı gibi bir durumda, karşınızdaki PayPal hesap sahibine para transferi yapabiliyorsunuz. Bu transfer işlemini yapabilmeniz için gereken tek şey, transfer işlemi yapacağınız kişinin e-posta adresi olacaktır. Sizin yapmış olduğunuz gibi, başka biride size para gönderebilmektedir.

Yukarıda vermiş olduğumuz ”PayPal nedir ne işe yarar ve nerelerde geçiyor?” içerikli konumuzu, tamamen bilgi paylaşımı amacıyla paylaştık. Bu sistem hakkında vermiş olduğumuz bilgileri PayPal Üye Olmak başlıklı konumuz ile pekiştirebilirsiniz. Konumuzu yararlı bulduysanız, lütfen sosyal medya butonları aracılığıyla paylaşınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.