Patates ve Soğan Fiyatları Düştü – 2018 Patates ve Soğan Fiyatları

2018 Yılına, patates ve soğan fiyatları damga vurdu! 7 hatta 8 liraya kadar çıkan patates ve soğanın kilogram fiyatı, çeşitli söylentilere neden oldu. Seçim sonrası dengeler biraz olsun değişti.

patates kac para oldu

kaç para oldu

Patates Kaç Para?

Geçtiğimiz günler de patatesin kilogram fiyatı yedi lira kırkbeş (7.45) kuruşa kadar çıkmıştı. Dolar ve euro kurlarının düşmesi ve diğer etkenler de oluşan değişiklikler sonrası patates 4 liraya kadar geriledi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından yapılan açıklamaya göre, patatesin ve soğanın piyasasına müdahale olacak. Şu an 4 liradan satılan patatesin, önümüzdeki günlerde 1,5 – 2 liraya kadar gerilemesi bekleniyor.

patates sogan kac para

pazarda ne kadar oldu?

Soğanın Kilosu Ne Kadar?

Aslında soğan, patatesten daha çok şok etkisi yarattı. Nitekim nerde ekersen orada çıkan soğanlar, oldukça yüksek fiyatları bulmuştu. Semt ve halk pazarların da kilogram fiyatı 7 liranın üzerine çıkmıştı. Belirtmiş olduğumuz gibi Euro ve Doların düşüşü, bu fiyatları da etkilemiş oldu. Şu an üç buçuk (3,5 TL) liraya kadar gerileyen soğanın piyasa fiyatı, önümüzdeki günler de 1,5 – 2 liraya kadar gerileyebilir.

patates pazar fiyati

Pazar fiyatı

Patates ve Soğanın Pazar Fiyatı

Bir çok kişi; “kilogram olarak düşüş yaşayan patatesin ve soğanın kilosunun neden arttığını” merak ediyor. Bazı söylentilere göre; eski mahsüle rağbet olmadı ve yeni mahsüle olan rağbet arttı. Diğer taraftan ise farklı oyunlar oynandığı yönünde. Farklı oyunlardan kasıt, üretici ve marketler arasında yaşanan problemler vs.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde faaliyet gösteren; pazarcılara, marketlere ve diğer patates, soğan satıcılarına müdahale gelebilir. Bu müdahalenin gelebileceği yönünde karar, Devlet yetkilileri tarafından verilebilir. Önümüzdeki günler bakalım neyi gösterecek. Yeni haberlerden sizleri de haberdar etmeye çalışacağız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.