Para Havale
Havale bankada ki mevduat sahibinin kendi hesabına ya da hesaplarına veya aynı banka müşterisi olan bir başkasının hesabı ya da hesaplarına yapmış olduğu para transfer işlemine denir. Havale işlemi oldukça hızlı ve pratik bir para transferi yöntemi olmakla birlikte, bir çok hizmet noktası ile bu işlem gerçekleştirilebilir. Havale farklı bir bankada bulunan hesaba yapılan, para transferi işlemi değildir. Bu iki işlem konusu sürekli olarak banka müşterileri arasında yanlış anlaşılmaktadır. Özellikle diğer para transfer işlemi EFT (Elektronik fon transferi) ile aynı zannedilerek işlem hatası yapılmaktadır. Havale işlemi için belirtilen bir saat dilimi bulunmamakta ve 7 gün 24 saat yapılabilmektedir. Fakat bu konu özel bankacılık hizmeti veren bankaların değişiklik yapma hakkını saklı tutmasında bir faktör değil ve her banka havale saatleri konusunda bir değişiklik yapabilir. (Fakat genel olarak bankalar 7/24 havale hizmeti verir.)

Havale Ücretleri
Havale işlemlerinde bankalar belirli bir hizmet bedeli talep etmektedir. Her bankanın kendi menfaati doğrultusunda bir fiyat listesi oluşturur ve her bankanın havale ücretleri farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca yapılan havale işlemi bankanın hangi hizmet noktasının kullanıldığına bakılarak bir fiyatlandırma yapılmaktadır. Örneğin İnternet bankacılığı havale ücretleri ile bankanın yerel şubesi ile yapacağınız havale ücreti aynı olmayabilir. Buna göre yukarıda bulunan ”para transferi” kategorisi içerisinde ki sayfalarımız arasında gezinerek, bir çok bankanın havale ücretleri konusunda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Para Havale Ücretleri
4.5 (90%) 2 oy
Merhaba ben kadir. Kredi notu öğrenme ismi ile sizlerle sürekli olarak buluşuyorum. Kredibanka.org adresini 2015 yılında hayata geçirdim ve finansal konularda bir çok bilgi paylaştım. Özellikle bankaların kredi ve kredi kartı hizmetleri için başvuru şartları ve özel kampanyalarını sizlerle paylaştım. Bu paylaşımlarım arasında çok beğeni alanlar ve sürekli paylaşılanlar oldu. Tüm bunlar için öncelikle herkese çok teşekkür ederim. Ekonomik ve finansal bilgiler paylaşmaya devam edeceğim.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir