Para Biriktiremiyorum Ne Yapmalıyım?

İyi bir gelire sahip olan ama para biriktiremeyen birçok kişinin tek sorusu ”Para Biriktiremiyorum Ne Yapmalıyım?” olmaktadır. Yazımızın detaylarında para biriktirmenin püf noktaları ve bu işlemi avantajlı hale çevirmenin yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Öncelikle belirtmek isteriz ki çok fazla para kazanmak, çok paraya sahip olduğunuz anlamına gelmez. Hemen herkes kazandığı kadar çok harcadığı için, ne yazık ki birçok kişi para biriktirmede sorun yaşamaktadır. Bankalar tarafından oluşturulan çeşitli yatırım hesaplarından faydalanarak para biriktirmek söz konusu olabilir. Önceleri küçük meblağlarla başlayacağınız biriktirme işlemlerinizi sonraları daha büyük rakamlarda biriktirerek çoğaltabilirsiniz. Biriktirdiğiniz rakamları vadeli hesaplara yatırarak paranızın durduğu yerde çoğalmasını sağlayabilir, devlet tahvili gibi risksiz yatırım araçları sayesinde uzun vadeli birikimler oluşturabilirsiniz.

Para Biriktirmek İçin Yapılması Gerekenler

Para biriktirebilmek için öncelikle mevcut borçlarınızı kapatmaya odaklanmanız gerekmektedir. Borçlarınızı kapatma esnasında kenara ufak paralar ayırma şansınız varsa, küçük birikimler yapmaya başlayabilirsiniz. Borçlarınızı tamamen kapattığınızda daha yüksek miktarlarda para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Borçlarınızı kapatırken yeni borçlar yapmamaya ve alışveriş çılgınlığına kapılmamaya dikkat etmeniz önemlidir. Düzenli olarak yapacağınız hesaplamalarla borçlarınızı kısa süre içerisinde kapatarak, para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Kredi Kartıyla Para Biriktirmek
Birçok banka tarafından sunulan bu sistem sayesinde kredi kartınıza tanımlanan talimatla alışveriş yapmışsınız gibi belirlediğiniz miktar kredi kartınızdan kesilir. Bu sayede siz kredi kartı ödemelerinizi her ay yapmaya devam ettiğiniz sürece sizin adınıza kredi kartınız para biriktirmiş olacaktır.

Altın Hesapları
Bankanızda açacağınız altın hesabıyla para biriktirme şansına sahip olabilirsiniz. Ufak rakamlarda yatırarak gram altın üzerinden alım yapabilir, hem para biriktirirken hem de altının yükselmesinden faydalanabilirsiniz. Hemen her banka tarafından sunulan altın hesapları çok karlı bir para biriktirme yöntemidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi
Uzun vadeli bir para biriktirme yöntemi olan bireysel emeklilik sistemine girerek her ay yapacağınız düzenli ödemelerle on yıl gibi bir süre sonunda emekli olabilir, birikiminizi ya bir seferde, ya da düzenli olarak maaş gibi ödemelerle alabilirsiniz.

Devlet Tahvilleri Satın Almak
Devlet tarafından belirli faizler karşılığında size borçlanılan devlet tahvilleri, uzun vadede oldukça karlı para biriktirme yöntemleridir. Devletin garantisinde olan bu tahviller herhangi bir risk içermezler. Devlet tahvili satın alarak, para biriktirebilirsiniz.

Para Biriktiremiyorum Ne Yapmalıyım sorusuna aradığınız yanıtı bulduysanız, FOREX kategorimizi incelemenizi önemle tavsiye ederiz. Avantajlı para biriktirme yöntemleri hakkında vermiş olduğumuz bu bilgiler, tamamen bilgi paylaşımı amacı ile yayımlanmıştır. Verilen bilgiler tavsiye ya da yönlendirme amacı ile değil, bilgi paylaşımı amacı ile yayımlanmıştır. Para biriktirmek her zaman kişilerin kendi öz iradesine bağlı olarak yaptıkları ya da yapacakları çalışmalar olacaktır. Teşekkür ederiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.