Özel Güvenlik Sağlık Raporu

Özel Güvenlik Sağlık Raporu

Özel güvenlik sağlık raporu kursa kayıt olunurken istenilen en önemli belgeler arasında yer alır. Özel güvenlik görevlisi olmak için bazı sağlık kriterlerini yerine getiriyor olunması gerekir. Sağlığı konusunda herhangi bir sorunu olan vatandaş, özel güvenlik kimlik kartına sahip olamayabiliyor. Özellikle ”Silahlı özel güvenlik kimlik kartı sağlık raporu” alırken, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Silahlı ve silahsız kimlik kartları için belirlenen sağlık koşulları aynı olmayabilir.

Özel Güvenlik Sağlık Raporu

Özel Güvenlik Sağlık Raporu

Silahsız Özel Güvenlik Sağlık Raporu

Silahsız özel güvenlik kimlik kartı almak için istenen sağlık raporu devlet hastanesinden ya da heyet oluşturan özel sağlık kuruluşları tarafından alınabilir. Silahsız özel güvenlik görevlisi adayının gireceği bazı sağlık muayeneleri ve tetkikler şu şekilde;

Silahsız güvenlik muayenesi tetkikleri

  • Psikiyatri Muayenesi

Psikiyatri muayenesi yapılan adayın herhangi bir psikiyatri tedavisi gerektirecek hastalığı olup, olmadığı tespit edilir. Psikiyatri veya kişilik bozukluğu (psikopati) tespitlerinin yanı sıra, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı durumu kontrol ediliyor.

  • Nöroloji Muayenesi

Özel güvenlik görevlisi olarak hizmet vermek isteyen adayın, herhangi bir Nöroloji hastalığının olmaması gerekiyor. Yapılan tetkikler sonucunda adayın herhangi bir Nöroloji rahatsızlığının olup, olmadığı tespit ediliyor.

  • Göz Muayenesi

Göz muayenesi yapılan adayın körlük veya gece körlüğü olmaması gerekiyor. Göz muayenesi yapan hekim tarafından kişinin yakın ve uzağı görme oranları ölçülebiliyor.

  • Kulak Burun Boğaz (KBB) Muayenesi

Yine güvenlik kimlik kartı almak isteyen adayın özellikle işitme sorunu olmaması gerekiyor. İşitme kaybı gibi tetkikler yapılırken burun veya boğaz ile alakalı olabilecek hastalıklar da tespit edilir.

Yukarıda bulunan muayene tetkiklerinin hepsinden sorunsuz bir şekilde geçen kişinin raporuna ”özel güvenlik görevlisi olur” ibaresi konulabiliyor. Alınacak bu sağlık raporunun ardından, tekrar güvenlik kursuna giderek belge teslim edilebilir.

Özel Güvenlik Sağlık Raporu

Özel Güvenlik Sağlık Raporu

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi

Silahlı özel güvenlik kimlik kartı sağlık raporu almak isteyen adaylar için durum biraz daha farklı. Silahlı kimlik alacak adaylar, sağlık raporlarını tam teşekkürlü hastanelerden almaları gerekiyor. Genelde ”Devlet Hastaneleri” bu belgeyi almak için adayların kullandığı seçenek oluyor. Yukarıda belirtmiş olduğumuz sağlık raporu muayene tetkiklerinin yanı sıra, ortapedi uzmanı tarafından da kontrol edilmektedir.

Dikkat! Silahlı güvenlik kimlik kartı alacak adayların raporunda ”Ortapedi uzmanı onayı” aranıyor!

Silahlı kimlik kartı başvurusu yapan adayların gireceği sağlık muayeneleri şu şekilde;

  • Psikiyatri Muayenesi

Psikiyatri muayenesi yapılan adayın herhangi bir psikiyatri tedavisi gerektirecek hastalığı olup, olmadığı tespit edilir. Psikiyatri veya kişilik bozukluğu (psikopati) tespitlerinin yanı sıra, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı durumu kontrol ediliyor.

  • Nöroloji Muayenesi

Özel güvenlik görevlisi olarak hizmet vermek isteyen adayın, herhangi bir Nöroloji hastalığının olmaması gerekiyor. Yapılan tetkikler sonucunda adayın herhangi bir Nöroloji rahatsızlığının olup, olmadığı tespit ediliyor.

  • Göz Muayenesi

Göz muayenesi yapılan adayın körlük veya gece körlüğü olmaması gerekiyor. Göz muayenesi yapan hekim tarafından kişinin yakın ve uzağı görme oranları ölçülebiliyor.

  • Kulak Burun Boğaz (KBB) Muayenesi

Yine güvenlik kimlik kartı almak isteyen adayın özellikle işitme sorunu olmaması gerekiyor. İşitme kaybı gibi tetkikler yapılırken burun veya boğaz ile alakalı olabilecek hastalıklar da tespit edilir.

  • Ortopedi Muayenesi

Dikkat! Bu muayene ”Silahlı özel güvenlik kimliği” almak isteyenler için yapılıyor. Ortopedi uzmanı doktor tarafından yapılan bu muayenede, adayın kas ve iskelet sistemi kontrol ediliyor. Adayın kas ve iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmaması gerekiyor.

Özel Güvenlik Sağlık Raporu

Özel Güvenlik Sağlık Raporu

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Silahlı ve silahsız özel güvenlik görevlisi sağlık raporu için öncelikle ”Devlet Hastaneleri” tercih edilebilir. Özellikle Silahlı kimlik alacak adaylardan, tam teşekkürlü bir hastaneden sağlık raporu alması istenir. Silahsız kimlik başvurusu yapan adaylar ise, yetkili özel sağlık kuruluşlarından bu belgeyi temin edebilirler. Size en yakın özel hastaneye telefon açarak ”Silahsız güvenlik görevlisi için sağlık raporu veriyor musunuz?” sorusunu yöneltebilirsiniz.

Kimliği kaybetme durumunuza karşı buradan bilgi alınız!

Ayrıca silahlı güvenlik kimlik kartı için alınan sağlık raporu ile silahsız kimlik için alınanın fiyatı aynı olmayabiliyor. Sizlere ”silahlı ve silahsız kimlik kartı için sağlık raporu nasıl alınır?” konusunu ayrı, ayrı belirtik. Bahsetmiş olduğumuz özel güvenlik görevlisi olur sağlık raporu hakkında sormak istediklerinizi bizlere iletebilirsiniz. Aşağıdaki yorum butonuna yapacağınız yorumlar uzman ekibimiz tarafından en kısa süre içerisinde değerlendirmeye alınacaktır. Sayfamızın diğer özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar için yararlı olabileceğini lütfen unutmayınız. Sayfalarımızı sosyal medya aracılığıyla paylaşmanız, diğer ihtiyaç sahiplerinin yararına olacaktır. Teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

4 yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.