Özel Güvenlik Maaşları Ortalama Ne Kadar?

Özel güvenlik görevlileri kişi ve kurumları veya değerli sayılan varlıkları korumaya yönelik çalışma sürdüren kişi veya kişilerdir. Bu görevliler hayatımızın her alanında görebildiğimiz, canımızı ve malımızı emanet edebildiğimiz kişilerdir. Oldukça güvenilir olmalarının yanı sıra, düşük ücretlere çalışmaları bir çoğu için maddi sıkıntılar doğurabiliyor. Güvenlik görevlileri; yangın, afetler, patlayıcı ve yanıcı maddeler, kişi koruması, güvenlik ile ilgili olabilecek her türlü sistem, hukuki konular, ilk yardım, uyuşturucu maddeler, kalabalık ortamlar ve silahlar gibi bir çok konuda eğitim alırlar. Peki ”özel güvenlik maaşları veya fazla mesai ücretleri ne kadar?” dilerseniz bu konuya bir göz atalım.

Güvenlik Görevlisi Kaç Para Alıyor?

Özel güvenlik görevlilerinin görev aldığı yerler ve çalışma ücretleri hakkında, ortalama rakamları belirtmek için işin içerisinde bulunan bir uzmanımız kaleme aldı.

güvenlik maaslari

güvenlik maaşları

  • AVM ücretleri: İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde’ki AVM güvenlik maaşları 1.100 – 1.900 arasında değişmektedir. Bu ücretlere AGİ (Asgari Geçim İndirimi), yol parası, prim, çocuk parası ve yemek parası’da dahil edilince, 1.400’den 2.500 TL gibi rakamlara ulaşabiliyor.

Türkiye çapında neredeyse her yerde yapılan AVM’ler (Alışveriş Merkezi), güvenlik görevlilerinin çalıştığı en yoğun ve yorucu ortamlar olarak biliniyor. İnsanların yoğun olarak rağbet göstermiş olduğu ve hizmete dayalı bir iş ortamı olduğundan, güvenlikler tarafından oldukça yorucu olduğu söyleniyor.

Kurs ücretleri ne kadar?

  • Plaza ücretleri: Yine büyük şehirler’deki plazalar da çalışan güvenlik maaşları 1.400 – 2.750 TL gibi rakamlar arasında değişiklik göstermektedir. Bu ücretlere yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi AGİ, prim, yol ve yemek paraları’da eklenince, geçimlerini biraz daha refah sağlayacakları rakamlara ulaşabiliyorlar.

Plazalar da çalışan özel güvenlik görevlisi maaşları, AVM’lere oranlar biraz daha yüksek verilebiliyor. Örneğin Anadolu’daki bir AVM’de çalışan güvenlik ile İstanbul’da herhangi bir plaza’da çalışan güvenlik aynı maaşı almıyor, hatta arada uçurumlar oluşabiliyor.

  • Kişi koruma (Yakın koruma) maaşları: Bu ücretler oldukça büyük farklılıklara maruz bırakılabiliyor. Örneğin ”Ahmet bey” yakın korumasına toplamda 3.000 TL maaş verirken, ”Mehmet bey” ise bu rakamı asgari ücret olarak belirleyebiliyor.

Kişi koruma alanı güvenlikler arasında, özellikle yeni işe başlayanların hayalini süslediği bir alan. Amerikan filmlerinin ve Türk mafya filmlerinin etkisi ile yapılmak istenen bu iş dalı, öyle hayali kurulduğu kadar kolay olmayabiliyor. Örneğin bazı durumlarda oldukça riskli ve son derece ciddi olarak yapılması gerekilen bir iş olabiliyor. Ayrıca vardiya saatleri konusunda sıkıntı yaşama şansı yüksek bir alan olarak görünmektedir. Görev almış olduğunuz kişinin (Korunan kişi) herhangi bir randevusu olması, sizin fazla mesai yapabileceğiniz anlamına geliyor. Diğer yandan en yüksek paralara çalışabileceğiniz ve oldukça rahat bir ortama girebileceğiniz alanda olabilir.

Güvenliklerin Fazla Mesai Ücretleri

Özel güvenlik görevlisi fazla mesai ücretleri içerikli konumuzu okuyup, bu konu hakkında en ince detayları bile öğrenebilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz sayfaya ulaşabilmek için Buraya giriş yapmanız yeterli olacaktır. Özel güvenlik görevlileri kaç para alıyor içerikli konumuzu anlatmaya çalıştık. Belirtmiş olduğumuz maaşlar örnek olarak gösterilmiş olunup, çalışılan proje veya kuruma göre farklılık göstermektedir. Ayrıca Silahlı özel güvenlik görevlisi maaşı ile silahsız özel güvenlik görevlisi maaşları arasında farklılıklar oluşabilmektedir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.