ÖTV Özel Tüketim Vergisi Hesaplama

ÖTV Özel tüketim vergisi, ilk kez Avrupa Birliği kalite standartları göz önüne alınarak 2002 yılında yasal olarak kabul görmüştür. Yasalaşmasının ardından hayatımıza giren bu vergi türü, ekonomik dengede yaşanan artış nedenine paralel olarak artış yaşamıştır. Özellikle kişi başına düşen milli gelir düzeyinin artışından sonra ötv oranlarında artış gözlemlenmiştir. Bu vergi, Gayrimenkul ürünleri üzerinden belirlenen oranlar alınmak üzere yürürlüğe girmiştir. Ötv oranları her yıl artış göstererk karşımıza çıkmaya devam ediyor. Gelişmiş ülkelerin bir çoğunda alınan bu vergi dilimi, bahsetmiş olduğumuz gibi ilk olarak 2002 yılında hayatımıza girmiştir. Dilerseniz şimdi “ötv hangi gayrimenkul ürünleri üzerinden alınıyor?” kısaca bir göz atalım.

otv ozel tuketim vergisi

Ötv özel tüketim vergisi

 

ÖTV Özel Tüketim Vergisi Hangi Ürünlerden Alınır?

Özel tüketim vergisi alınan başlıca ürünler şunlardır;

 • Otomobil,
 • Tüfek,
 • Tabanca ve ateşli silahlar,
 • Motosiklet,
 • TIR (Çekici),
 • Kamyon,
 • Otobüs ve benzeri motorlu taşıtlar,
 • Mücevherat ürünleri,
 • Akaryakıt tüketimi,
 • Taşıt alım,
 • Ek taşıt alım…

Gibi daha onlarca üründen ötv vergisi alınıyor. Alınan bu paralar yol, su, elektrik gibi ihtiyaçların karşılanması için kullanılabiliyor. Tabii ki sadece yol, su ve elektrik değil, farklı binlerce ihtiyaç karşılanıyor. Maliye Bakanlığı, vergi dilimleri konusunda sürekli açıklamalar yapıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra vatandaş tarafından da özellikle takip edilen vergi türü olmaktadır.

Taşıt kredisi hesaplama!

ÖTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ötv hesaplaması yapmak için malın cinsi, fiyatı ve diğer özellikleri göz önüne alınmalıdır. Örnek vermek gerekirse; 200.000 TL. değerinde bir otomobile sahip olan birinin ödeyeceği vergi ile 30.000 liralık arabaya sahip birinin ödeyeceği vergi oranı aynı değildir. Aradaki en büyük fark gayrimenkul ürününün fiyatı olacaktır. Bu fiyat dengesi malın cinsi, kalitesi, konforu ve ekipmanları gibi bir çok nedenle değişkenlik gösterecektir. Peki “sahibi olduğum malın ötv vergisini nasıl hesaplarım?

Yeni motorlu taşıtlar vergisi!

Ötv vergisi nasıl hesaplanır?

Ötv vergisini hesaplamak için “ötv hesapla” isminde bir hesaplama aracı geliştirilmiştir. Örnek arabanın ötv vergisini hesaplarken; yüzde 45 oranı fiyatına, yüzde 18 ise KDV (Katma Değer Vergisi) oranına göre tahsil ediliyor. Bu tahsilat tutarına göre ötv vergisi ortaya çıkarılmış olunuyor. Dilerseniz aşağıda hemen bir aracın ötv vergisini hesaplayalım.

otv ozel tuketim vergisi

Ötv özel tüketim vergisi

1600 CC motor hacmini geçmeyen bir araç için belirlenen ötv vergisi tutarını %45 olarak ele alalım. Bu oran 2016 sonrası belirlenen orandır ve sürekli olarak değişim gösterebilir. Bu aracın çıplak fiyatını 40.000 TL. olarak ele alırsak, 27.586.27 TL. Özel tüketim vergisi çıkacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) konu hakkında detaylı bilgiler veriyor.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.