Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Veriliyor

“Otomatik ödeme talimatı nasıl veriliyor?” Banka ve finans kuruluşlarının otomatik ödeme talimatı veren müşterilerine özel kampanyalar sunduğunu biliyor muydunuz? Bu kampanyalardan yararlanmak ya da daha fazla bilgi almak için ödeme talimatları ile alakalı tüm yazılarımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca bankalar sayfamızı ziyaret ederek, tercih edeceğiniz bankaya ait talimat bilgilerine göz atabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Veriliyor

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Ne demek?

Bu uygulamaya, bankalar tarafından müşterinin fatura ödemelerini takip etme sözü vermesine deniyor. Bu işlem için yetki verilen banka, müşterinin talimat verdiği tüm faturaları her ay düzenli ödüyor. Örneğin doğalgaz faturası için otomatik ödeme talimatı veren bir vatandaşın, doğalgaz faturasının son ödeme tarihi geçmeden önce ödenmiş oluyor. Bu işlemler, anlaşma yapılan banka tarafından her ay düzenli olarak takip ediliyor. Kısacası her ay fatura bilgilerini takip etme sorunu ortadan kalkmış oluyor. Peki “nasıl verilir bu talimatlar?”

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Veriliyor

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Veriliyor

Fatura ödemelerinin yapılması için başvuru yapan kişinin işlemleri oldukça basittir. Faturalarının banka tarafından düzenli olarak ödenmesini isteyenler, talimat vermek istediği faturanın bir örneğini bankaya beyan ediyor. Bankaya gönderilen ya da bilgisi verilen bu faturaya ait tüm ödemeler, artık banka tarafından düzenli olarak yapılacaktır. Fakat ödemelerin yapılması konusunda aşağıdaki adımlara oldukça önem verilmesi gerekiyor. Talimat verdim diye, ücretsiz olarak otomatik ödeme yapılacağı düşünülmemelidir.

Kredi Kartı ile Verilir mi?

Evet! İster vadeli ya da vadesiz mevduat hesabınızdan verebilir, isterseniz kredi kartından otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Nereden ve Nasıl Başvuru Yapılır?

Otomatik ödeme talimatı başvurusu yapmak için bir kaç farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerin bazıları;

 • İnternet şubesi,
 • Telefon bankacılığı,
 • Yerel şubelerinden başvuru yapılabiliyor.

Herhangi bir şubeye gitmek için vakti olmayanlar, tercih edeceği bankanın İnternet şubesine giriş yapmalıdır. İnternet şubesi girişleri için şifre almayı bilmiyorsanız, buraya tıklayıp bilgi alabilirsiniz.

Başvuru Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve çok önemli hususlar vardır. En önemli husus ise, talimatın verileceği bankada bir mevduat hesabı ya da kredi kartı sahibi olunması gerektiği olacaktır. Faturaların ödenmesinin yapılabilmesi için mevduat hesabı ya da kredili hesap olmazsa bu işlem yapılamıyor. Kredili hesap veya kredi kartından otomatik ödeme talimatı verilen faturanın para miktarı çekiliyor.

Yine dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, mevduat hesap bakiyesi yetersiz olanların faturasının ödenemeyeceği olacaktır. Örneğin bir banka müşterisinin maaş hesabı ile otomatik ödeme talimatı verdiğini düşünelim. Bu maaş hesabında herhangi bir bakiye (para) bulunmaz ise, fatura ödemesi gerçekleşmeyecektir. Faturalar için bu işlem başvurusunu yaparken, bir para kaynağı gösterilmesine dikkat etmek gerekiyor.

Otomatik Ödeme Talimatı Ücretli mi?

Uzman ekibimize ”otomatik ödeme talimatı vermek ücretli mi? veya ücretsiz mi?” soruları yoğun olarak sorulmaktadır. Bankalar genelde talimat vermek isteyen müşterilerinden herhangi bir ücret talep etmezler. Aslında bu hizmetin, kişinin bankada olan hesabının daha uzun süre kalması için verilmekte olduğu düşünülüyor. Buna neden olarak ise, uzun süre kalan hesaptan farklı işlemler yapılabileceği düşünülmesi gösterilebilir. Bir bankadan kredi kartı sahibi olduğumuzu düşünelim. Kredi kartımızı kapatmamız bankanın pek işine gelmeyecektir. Nitekim, bu kredi kartı ne kadar uzun süre bizde kalırsa, o kadar uzun süre harcama yapma olasılığımız olacaktır. Bu gibi nedenlerden dolayı, bankalar otomatik ödeme talimatını ücretsiz veriyorlar.

Hangi Bankalara Otomatik Ödeme Talimatı Verilir?

Günümüzde bir çok banka bu işlemi yapmayı kabul ediyor. Bu bankalara bir kaç örnek verecek olursak;

 • Akbank,
 • Garanti bankası,
 • QNB Finansbank,
 • Yapı kredi,
 • Albaraka Türk,
 • Denizbank,
 • Kuveyt Türk,
 • TEB (Türk Ekonomi Bankası),
 • Türkiye İş Bankası,
 • Halkbank (Halk bankası),
 • HSBC bankası,
 • İNG bankası,

Ve daha bir çok bankaya bu hizmeti almak için başvuru yapabilirsiniz. Dilerseniz Akbank tarafından verilen bu hizmet hakkındaki bilgileri buraya tıklayıp alabilirsiniz. Bu konu hakkında sormak istediğiniz tüm sorularınızı aşağıdan bizlere ulaştırabilirsiniz. Yazacağınız tüm bu sorular, uzman ekibimiz tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.