Bankalardan Ne Kadar Kredi Alabilirim

Bankalardan ne kadar kredi alabilirim? Son günlerde yoğun olarak gelen bu sorunun cevabını bu sayfada bulabileceksiniz. Aklınıza takılan herhangi bir nokta olursa, lütfen sayfanın sonundan bizlere yazınız. Uzman ekibimiz, konu hakkında en yakın zamanda cevap verecektir.

bankalardan ne kadar kredi alabilirim

bankalardan ne kadar kredi alabilirim

Bankalardan Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Bankacılık yönetmeliğine göre düzenlenen kredi alabilme limitleri, kişinin aylık düzenli gelirine göre belirleniyor. Yani düşük bir gelire sahip banka müşterisi, dilediği gibi kredi kullanamayacak. Müşterinin kendi belirlediği limit yerine, bankalar tarafından belirlenen puanlama sistemine göre verilecektir. Bu durumu bankalar, Findeks kredi notu aracılığı ile ölçebiliyor. Findeks kredi notu, bankaların referans mektubu olarak kabul ettiği bir belgedir. KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından, sayısal veriler analiz edilerek düzenlenir. Bu belge kişinin geçmişteki bankacılık hizmet kaydını sağlar. Bu hizmeti almak isteyenler, risk raporu öğrenme sayfasına göz atmalıdır.

Kredi Notu Çok Önemli!

Risk raporunuzu öğrenerek, güncel ve geçmiş banka limitlerinizi anında öğrenebilirsiniz. Bu puanlama cetveli, kişinin bankalarda ne kadar kredi ve kredi kartı borcu olduğunu gösterir. Ayrıca yine banka ve finans kuruluşlarında bulunan, tüm kart limitlerini gösterir. Tüm banka geçmişiniz bir havuzda toplanıyor. O zamana kadar yapmış olduğunuz kredi kart ödemeleriniz, eksi ya da artı puan olarak hanenize yansıtılıyor. Ne kadar düzenli ödeme yaparsanız puanınız o kadar yükseliyor.

Kısacası verebileceğimiz en net bilgiyi, kredi skoru belgesine sahip olarak öğrenebilirsiniz. Bu belge içerisinde gösterilen bir puanlama cetveli bulunacaktır. Bu cetvel içerisinde sizin kredi notunuz gösterilecektir. Tabii ki her bankacılık işlemi gibi bu belgeyi almakta ücretlidir. Yine yukarıda belirtmiş olduğumuz linke tıklayıp, bu ücretler hakkında bilgi alabilirsiniz. Unutmayınız ki, bankaların en çok önem verdiği konuların başında gelmektedir. Bir diğer özellik ise kişinin düzenli gelir belgesi olacaktır. Düzenli gelir belgenize göre kredi limiti belirlenir. Örneğin aylık bin lira maaş alan bir banka müşterisi, bankadan 24 ya da 36 ay ödeme sözüne karşın 50.000 TL. nakit para talep edemez. Başvurusunu yaptıktan sonra zaten banka onay vermeyecektir. Bu nedenle, lütfen başvuru yaparken kendi analizini gerçekleştirin. Bankalar tarafından hanenize yansıtılan her borç durumu, sonraki başvurular için olumsuz yansıtılabilir.

bankalardan ne kadar kredi alabilirim

bankalardan ne kadar kredi alabilirim

Bankaların En Fazla Kredi Limiti

Ya da daha önceden çektiğiniz bir kredinin ödeme düzeninde bir aksaklık olup olmaması sizin kredi çekme durumunuza doğrudan etki ediyor olacaktır. Yani bankalar artık ortak bir havuz sayesinde, sizin o zamana kadar olan tüm bankacılık geçmişinize bakma şansına sahip oluyor. Düzenli şekilde ödemelerinizi yaptıysanız, size kefil istemeden belirli bir miktara kadar krediyi anında veriyor. Ya da talep edeceğiniz daha yüksek kredi limitlerinde, sizden kefil kişi sayısını fazlaca istemiyor. Güven mantığı geçmişte yaşanan bazı belirli nedenlerden dolayı, artık bankalar için ilk sırada yer alıyor. Daha önceden yaşanan önüne gelene kredi kartı verme ya da konut, taşıt veya bireysel ihtiyaç kredisi verme durumları, artık yerini puanlama sistemine bırakmış durumdadır. Peki şimdi sorduğunuz soru ”Ben ne kadar kredi alabilir?” şeklindeyse, bunun için kendi kredi puanınızı öğrenmeniz gerekiyor.

Bankalar bu konuda sizlere hizmet veriyor. Herhangi bir bankaya giderek ya da İnternet üzerinde bulunan sitelerine giriş yaparak, kredi alıp alamayacağınızı ya da ne kadar kredi alabileceğiniz kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken kimlik bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girmeniz ve talebinizi sisteme göndermeniz olacaktır. Tabi bu kredi miktarları, bankaların kendi iç tüzüklerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Bazı bankalar daha esnek davranırken bazı bankalar ise, daha katı kurallar ile kredi vermeyi tercih edebiliyor. Son yıllarda ortaya çıkan bu sistem ile insanların bankalara karşı sürekli borçlu olma durumundan kurtarılmasının amaçlandığını söyleyebiliriz. Sizler de ödemelerinizi düzgün bir şekilde yapıyorsanız, istediğiniz miktarda krediyi rahatlıkla alabilme şansına sahip olacaksınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.