MTV Taksitli Ödemesi

İlk taksiti 1-31 Ocak 2016 tarihinde ödenen MTV taksitli ödemesi 2016 için, 2. Taksitin ödemeleri 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle başlamış bulunuyor. 1963 senesinden beri alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi, Motosiklet, kamyon, otomobil, otobüs, kamyonet, minibüs gibi trafikte bulunan tüm motorlu taşıtlardan alınmaktadır.

Her yıl rakamları değişen Motorlu Taşıtlar Vergisi, araç silindir hacmine göre tespit edilen rakamlarda ve iki ayrı taksitle ödenmektedir. 6 aylık dönemlerde yapılan ödemelerin geciktirilmesi halinde faiz uygulaması yapılmakta ve ödenmeyen Motorlu Taşıtlar Vergileri için haciz uygulamaları başlatılmaktadır.

MTV ödemeleri kredi kartıyla yapılabileceği gibi elden Gelir İdaresi Başkanlığına veya bankalara yatırılabilir. Kredi kartıyla taksit ödeme işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. 2016 MTV 1. Taksit ödemeleri 1-31 Ocak tarihleri arasında tamamlanmışken, MTV 2. Taksit ödemeleri 31 Temmuzun hafta sonuna gelmesinden dolayı 1 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir.

Ödeme Yöntemleri Burada

Motorlu Taşıtlar Vergi Tutarları

2016 yılında zamlanan motorlu taşıtlar vergisi rakamları aracın cinsi, silindir hacmi ve yaşına göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre;

  • Otomobiller, kaptıkaçtı ve arazi araçları için en düşük vergi matrahı 66 lirayken, en yüksek vergi matrahı 22 bin 716 liradır.
  • Motosikletler için en düşük vergi matrahı 17 lirayken, en yüksek vergi matrahı 1508 liradır.
  • Minibüsler için en düşük vergi matrahı 243 lirayken, en yüksek vergi matrahı 748 liradır.
  • Panel van ve Motorlu Karavanlar için en düşük vergi matrahı 371 lirayken, en yüksek vergi matrahı 1508 liradır.
  • Otobüs ve benzeri araçlar için en düşük vergi matrahı 495 lirayken, en yüksek vergi matrahı
  • Kamyonet, Kamyon, Çekici ve benzeri araçlar için en düşük vergi matrahı 220 lirayken, en yüksek vergi matrahı 3399 liradır.

Bu rakamlar yıllık toplam rakamlar olup, iki taksit şeklinde ödenecektir.

MTV Ödemesini Elden Yapabileceğiniz Anlaşmalı Bankalar

Aşağıda Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi yapabileceğiniz bazı bankaları verdik.

  • Türk Ekonomi Bankası
  • Türkiye Halk Bankası
  • Türkiye İş Bankası
  • Yapı Kredi Bankası

Adı geçen Motorlu Taşıtlar Vergisi Taksitli Ödemesi 2016” içerikli yazımızı, tamamen bilgi paylaşımı vermeye yönelik olarak hazırladık. Kredi kartları ile yapacağınız ödemeleriniz için kampanya ve avantajları bulabileceğiniz kredi kartı kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.