Mortgage Kredisi Nasıl Alınır?

Mortgage kredisi nasıl alınır ve gerekli belgeler nelerdir, bugün tüm bu konulara değineceğiz. Dilerseniz aklınıza takılan soruları en alt kısımdan uzman ekibimize iletebilirsiniz. En kısa süre içerisinde yanıt bulunmaya çalışılacaktır.

 

mortgage kredisi nasil alinir

Mortgage kredisi nasıl alınır

Mortgage Kredisi Nedir?

Ev sahibi olma planı yapanlar için sunulan avantajlı kredi ürünüdür. Genel olarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bankaları tarafından kullanımı ile duyulmuştur. Ayrıca ülkemize konut kredisi adı ile gelmiştir. Bu kredi ürününü alırken ihtiyaç ve taşıt kedisine göre farklı işlemler yapılır. Bu işlemler için harcanacak para miktarı biraz fazla gelebiliyor. Konut üzerine ipotek koyularak kullandırılan ayrıca vergi avantajı sağlayan bir finansman kredisidir. Konut kredilerinde uygulanan sabit faiz oranlarıyla birlikte değişen faiz oranları, mortgage sistemi ile uygulanabilmektedir. Mortgage ile konut kredisi arasında şöyle bir fark vardır; konut kredisi kullanan kullanıcının yaptığı ödemelerde herhangi bir aksi olması halinde kullanıcının 1 yıl içerisinde bunu telafi etme hakkı bulunmaktadır. Fakat mortgage sisteminde ödemelerde herhangi bir aksaklık yaşanması durumunda kullanıcının o zamana kadar yaptığı ödemeler kullanıcıya geri ödenir ve konut satışa çıkarılabilir.

Mortgage Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanı,
  • İkametgah belgesi,
  • Ücretli çalışanlar için, maaş bordrosu ya da gelir belgesi
  • Serbest meslek sahipleri için, vergi levhası, son 3 aylık gelir tablosu, sicil kaydı belgesi
  • Konuta ait kat mülkiyet tapusu
  • Kat irtifak tapusu
  • Konut kullanım izin belgesi ya da inşat ruhsatı fotokopisi

Mortgage Kredisi Nasıl Alınır?

Konut almaya karar verdikten sonra mortgage kredisi veren bankalara başvuru yapmanıgerekir. Satın almak istediğiniz konutun değeri “gayrimenkul değerlendirme uzmanları” tarafından tespit edilir. Tespit edilen değerin dörtte birini peşin ödemeniz gerekmektedir. Geri kalan ücret için banka tarafından “ipotek senedi” düzenlenir. Belirtilen aylık faiz oranlarıyla birlikte, yine belirtilen vade içerisinde ödemelerin aylık olarak yapılması gerekmektedir. Ödemeleriniz bittiği zaman ev sahibi olabilirsiniz. Ödemelerin yapılmaması halinde banka evi bir başkasına satabilme hakkına sahiptir. Bu işlemi haciz yaparak uygulamaya koyabilir. Tabii ki bu duruma “İcra Mahkemeleri” karar verir.

Mortgage kredisi ödeme planı

Mortgage kredisi ödeme planı artan, azalan ve sabit olarak kişinin kararına göre belirlenmektedir. En çok tercih edilen ödeme planı ise sabit ödemedir. Seçeceğiniz ödeme planının kredi vadesi boyunca uymak zorunda olduğunuz ödeme planıdır. Herhangi bir durum değişikliğinde krediniz için yapılandırma veya bir başka bankaya transfer talep edebilirsiniz. Kredi taksitleri ana para, vergi ve faizden oluşmaktadır. Fakat konut kredilerine vergi eklenmemektedir. Bu yüzden ödeme planı belirlenirken taksitler vade ve tutara göre hesaplanmaktadır. Hesaplanan taksit ücreti faiz oranıyla çarpıldığında taksitteki faiz oranı belirlenir. Daha sonra taksit tutarından faiz miktarı çıkarıldığında o ay için ödenecek anapara hesaplanabilir. Mortgage hesaplaması yapma işlemi bu şekilde devam eder. Konut kredisi kampanyaları için krediler sayfasına bakınız.

mortgage kredisi nasil alinir

Mortgage kredisi nasıl alınır

Ev sahibi olmak isteyenler için bugün “Mortgage kredisi nasıl alınır ve gerekli belgeler nelerdir?” sorularını yanıtladık. Aklınıza takılan soruları başta belirtmiş olduğumuz gibi aşağıdan uzman ekibimize sorabilirsiniz. Teşekkür eder, saygılar sunarız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.