Moddy’s Nedir

Moddy’s Nedir?

Moddy’s Nedir: Moody’s Corporation dilimizdeki ismi ile Moody’s şirketi (kurumu) 28 ülkede ortalama 6.400 personeli ile kredi derecelendirme ve araştırmalar ve de analizler yapmaktadır. Yaptığı analizler ise mali piyasaların güvenilir ve de şeffaf olarak çalışmasında çok büyük rol oynamaktadır. Ayrıca tüm dünya piyasasının gözünde önemli bir nokta teşkil etmektedir.

Moddy's Nedir

Moddy’s Nedir

Moody’s şirketi 2011 senesi verilerine göre 2.3 milyar dolar ek gelir elde etmiştir. Moody’s adlı şirket dünyanın en eski olan kredi derecelendirme kuruluşlarının başında gelmektedir. Tecrübesi ve de uzmanlığı ile mali analizde şeffaf ve güvenilir verilere sahiptir. Moody’s şirketi / kurumu tam olarak 110 ülke, 15.000 ihracatçı, ve de 25.000 kamu ihracatçısı ve aynı zamanda 110.000 yapılandırılmış finansman tahvillerini ve de borçlarını takip etmektedir.

S&P nedir? Ne iş yapar?

Ülkelere borç para vermek isteyen yatırımcılar ülkelerin kredi değerlerine göre önerilen faiz oranlarını değerlendirmeye alır. Bu kredi değerlendirmeleri de S&P’nin verdiği ya da vereceği derecelendirme puanları ile belirlenmektedir. Kredi değerleri yüksek olan ülkelerin borçlanma maliyeti göreceli olarak daha da düşük olmaktadır. Şirket, sadece ekonomik olarak değil, seçim sisteminde ve zamanlarında, dış politika gelişmelerinde, demokrasinin işleyişinde, siyasal partilerin tutumlarında, iktidar ve de muhalefet ilişkilerinde liderin durumunu, siyasal gündemdeki risklerin tutumu, ülkede ki koalisyonların yapısı, Merkez Bankası tam olarak bağımsızlık derecesi ve benzerleri gibi durumlarda siyasi durumları da göz önünde bulundurmaktadır.

Moddy's Nedir

Moddy’s Nedir

Fitch nedir? Ne iş yapar?

Kredi derecelendirmesi olarak ve ya kredi değerlendirmesi olarak, bir kişinin, şirket ya da hatta bir ülkenin kredi ürünlerinde itibarının belirlenmesidir. Kredi derecelendirmeleri, bir borçlunun kredi geçmişi alanında hakkında yapılan bir değerlendirmenin sonucu olabileceği gibi, potansiyel anlamda bir borçlunun da borcunu geri ödeyebilme kabiliyetinin bir değerlendirmesi de olabilir. Hesaplanması için de mali geçmiş ve cari varlık ve de cari borçlar incelenir. Kredi değerlendirilmesi, borç veren ve ya yatırımcı için, o borcun tekrar geri ödenme olasılığının belirlenmesi için yapılır. Ancak, yakın dönemde, sigorta priminin işe alınmaya uygunluğu ve depozito oranının belirlemeleri için de kredi inceleme sonuçları kullanılmaya başlanılmıştır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.