Mevduat Hesabı Ne Demek

Mevduat Hesabı Ne Demek

Mevduat süreli veya süresiz olarak, karşılığı olsun ya da olmasın bankalara yatırılmış para, döviz veya kıymetli madenler için kullanılan bir isimdir. ”Mevduat Hesabı Ne Demek ya da Nedir?” Sorusuna verilecek en kısa cevap ise; bu fonları bir birey veya kurum adına, banka tarafından kayıt altına alınması için açılan hesaba denir.

Mevduat Hesabı Ne Demek

Mevduat Hesabı Ne Demek

Bu mevduat hesaplarının çeşitleri ve isimleri şu şekilde geçmektedir;

  • ”Tasarruf Mevduatı” Bireysel Müşterilerin açmış olduğu,
  • ”Ticari Mevduat” İşletmeler adına açılan,
  • ”Bankalar Mevduatı” Bankalar arası açılanlara,
  • ”Resmi Mevduat Hesabı” Resmi kurum tarafından bankalarda açılan hesaplara bu isimler verilmektedir.

Mevduat ve Katılım Bankaları aracılığıyla açılan bu hesaplar için isim örnekleri farklılık göstermektedir. Katılım bankalarında açılmış olan hesaplara ”Özel Cari Hesap” denirken, Mevduat bankalarında açılmış olan bu hesaplara ”Mevduat Hesabı” denmektedir.

Bu hesaplar genel olarak ”vadeli ve vadesiz mevduat hesapları” adı altında iki gruba ayrılmaktadır. Katılım bankalarında açılmış olan vadesiz mevduat hesaplarına ”Özel cari hesap” denirken, vadeli hesaplara ise ”Katılma Hesabı” adı verilmektedir.

Vadeli Mevduat Hesabı

Belirli bir süre boyunca, karşılık beklentisi bulunan açılmış hesaplara denir. Mevduat bankaları tarafından ödenen faizler, yine bu bankalarda bulunan paranın hesapta kaldığı süreye göre belirlenmektedir. Müşteriler bu hesaplarından istedikleri zaman para çekebilme haklarına sahip olmaktadırlar. Vade süresinin bitiminden önce çekilmek istenen paranın, kazandığı faiz hakkı kaybedilmiş olunur ya da faizinden indirim yapılır. Vadeli mevduat hesaplarının süreleri;

  • 22 günlük
  • 42 günlük
  • 1 ay
  • 3 ay
  • 6 ay
  • 1 yıllık

gibi süreler boyunca açılabilmektedir. Yatırım yapmak istenilen banka ve finans kuruluşu yetkilileri ile yapılan yatırım görüşmeleri sonrası, tam sürenin belirlenme hakkına sahip olunmaktadır. Vadeli mevduat hesabı nasıl açılır başlıklı konumuzu inceleyerek, detaylı bilgileri alabilir ve böyle bir hesabı anında açma şansına sahip olabilirsiniz.

Vadesiz Mevduat Hesabı

Yatırım için zaman kavramının ele alınmamış olduğu ve herhangi bir karşılığı olmayan, bankalarda açılan hesaplara denir. Örnek vermek gerekirse; çalışmış olunan kurum tarafından maaşın yatırılmış olduğu hesaba ”Vadesiz Mevduat Hesabı” adı verilmektedir. Bu hesaplar aracılığıyla kendi veya bir başkasının hesabına para transfer işlemleri (Havale, EFT) gerçekleştirebilir, fatura ödemeleri yapabilir ve bu ödemeler için otomatik ödeme talimatı verilebilinir. Bu hesap kullanıcılar için bir nevi saklama hesabı olarak kullanılmaktadır. İstenildiği zaman para çekme ya da yatırma işlemi yapılabilmektedir. Yapılmış olunan birikimleri, farklı yatırım araçlarına aktarabilme özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca banka müşterilerinin en aktif şekilde kullanmış olduğu hesaplar olmaktadırlar.

Mevduat Hesabı Ne Demek

Mevduat Hesabı Ne Demek

Özellikler

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bu iki ayrı hesap türünün özellikleri ve genel kuralları hakkında detaylı bilgiyi, tercih edeceğiniz banka yetkililerinden alabilirsiniz. Herhangi bir banka şubesi, telefon bankacılığı ya da İnternet şubesi girişi yaparak, konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bizim ”Mevduat Hesabı Ne Demek” başlıklı konu hakkında vermek istediğimiz bilgiler şimdilik bu kadar. Eklemek istediğiniz ya da özellikleri hakkında belirtmek istediğiniz her türlü içeriğe açık olduğumuzu lütfen unutmayınız. Kredibanka.org ailesi olarak, sizlere bankalar ve bankacılık konuları ile alakalı tüm bilgileri vermeye çalışmaktan gurur duyarız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.