Merkez Bankası Kara Liste Sorgulaması

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulaması

Merkez bankası kara liste sorgulaması ve bankacılık hakkında detaylı bilgiler için en doğru adres Kredibanka.org !

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulaması

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulaması

Bankalardan alınan krediler ve kullanılan kredi katlarının tutarları gündelik hayatımızı kolaylaştırmakla birlikte, temkinli olma zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir. Bankanın sizin için öngördüğü takvime uygun olarak ödemelerinizi gerçekleştirmediğiniz takdirde, hukuki yaptırım uygulama hakkı bulunmaktadır. Ödenmeyen borçların icra yoluyla tahsil edilmesinin yanı sıra, bankaların hukuki yola başvurmasının ardından isminiz bu listede yer almaya başlar. Bu listeden çıkana dek bankalara yaptığınız kredi ya da kredi kartı başvuruları olumsuz değerlendirilir.

Listede adınızın yer alması için; Borcunuzun 90 gün boyunca ödenmemiş olması ve hukuki süreç başladıktan sonra sürecin müzakere yoluyla değil, icra yoluyla tahsiline kalmış olması gerekir. 90 gün boyunca ödeme yapmadığınız halde, hukuki süreç başladığında müzakere edip taksitlendirme yoluyla bir anlaşma sağladığınızda isminiz kara listeye girmeyecektir. Ancak bu süreç sizin kredi notu ya da puanınızı düşüreceğinden, yapacağınız yeni kredi ya da kredi kartı başvuruları için olumsuz sonuçlar doğabilecektir.

Sorgulama İşlemi

Kara Liste Sorgulama işlemi hakkında bilgi almak için lütfen Buraya tıklayınız.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulaması

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulaması

Ödemelerinizi gerçekleştirdikten bir süre sonra, bankalarda gerçekleştirdiğiniz işlemlerin de tutarına göre kredi notunuz yeniden yükselir ya da bahsetmiş olduğumuz listeden adınız silinir. Bu süre sizin finansal şartlarınıza, nakit işlemlerinize ve belgelenebilir gelirinize göre farklılık gösterecektir. Tüm bunlar neticesinde, adınızın listede olup olmadığını, sorgulama işlemini gerçekleştirerek öğrenmeniz gerekir. Ayrıca bilmenizi istediğimiz önemli hususlardan biride, Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama sistemini kullanarak, yeniden kredi işlemleri için bankalara başvuru yapıp, yapamayacağınıza karar verebilirsiniz.

Bankalardan herhangi birine olan ödenmemiş ya da sorunlu borcunuz, sizinde bu listeye düşmenize sebep olabilir. Tüm bankalar bu listeye göre hareket ettiğinden, hiçbir bankadan kredi ya da kredi kartı almanız mümkün olamayabilir. Kırmızı kalem yememek için bankaların size tanıdığı 90 günlük gecikme süresi içinde ödemelerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu süreç içerisinde eğer ödeme yapmanız mümkün değilse, bankanızla iletişim halinde olup taksitlendirme, erteleme vs. gibi yollar konusunda müzakere etmeniz gerekmektedir. Bu gibi işlemler, sürecin hukuki bir mecraya taşınmasını önlemenize yardımcı olabilecektir. Bankalar ödeme niyetinde olan ancak, koşulları buna uygun olmayan müşterilerine karşı ketum bir tavır sergilemeyi tercih etmeyeceklerdir. Bu yüzden borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda, bankanız ile iletişiminizi kesmemenizi önemle tavsiye ederiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.